Reklama


Reklama

Pocisk moździerzowy wykopano podczas prac melioracyjnych


Mieszkaniec Lipnik podczas prac melioracyjnych natknął się na kompletny pocisk moździerzowy pochodzący z czasów II wojny światowej. Niewybuch znajdował się w znacznej odległości od zabudowań mieszkalnych, dzięki temu nie była konieczna ewakuacja mieszkańców.



W poniedziałek, 1 lipca jeden z mieszkańców wsi Lipnik w gminie Szczytno w trakcie wykonywania prac melioracyjnych natknął się na „wybuchową’ niespodziankę.


Reklama

 

Reklama

- Mężczyzna zachował się bardzo odpowiedzialnie i natychmiast, o tym fakcie powiadomił szczycieńską policję – mówi Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - Na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko – pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Policjanci ustalili, że jest to pocisk moździerzowy kal. 82 mm z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.

 

 

Co zrobić, jeśli natrafisz na niewybuch?

 

NIE WOLNO podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!

 

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policjantów, którzy potwierdzą, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

miejsca odnalezienia niewybuchu,

znalezionego przedmiotu (opisać słownie, co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)

danych personalnych osoby zgłaszającej



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Cmentarz z kolumbarium powstanie w Szczytnie
    A żwir na wyrównanie tych nierówności będzie woził Pan Kiersikowski - starem.

    biegacz


    2021-01-19 16:58:47
  • Konto w Banku Spółdzielczym dobre nie tylko na start
    Tylko nie bardzo działa tajemnica...

    biegacz


    2021-01-19 16:46:02
  • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
    do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd


    2021-01-19 10:34:20
  • Restauracja kamienic za ponad milion
    Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

    dr


    2021-01-19 07:51:46
  • Restauracja kamienic za ponad milion
    Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

    Mała


    2021-01-19 05:55:34
  • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
    Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

    X-Men


    2021-01-19 00:26:35
  • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
    To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

    Pacjent


    2021-01-18 17:26:28
  • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
    Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

    Dr


    2021-01-17 06:10:03
  • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
    do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

    kroll


    2021-01-16 21:07:28
  • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
    do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

    Patek


    2021-01-16 20:52:39