Reklama


Reklama

Pocisk moździerzowy wykopano podczas prac melioracyjnych


Mieszkaniec Lipnik podczas prac melioracyjnych natknął się na kompletny pocisk moździerzowy pochodzący z czasów II wojny światowej. Niewybuch znajdował się w znacznej odległości od zabudowań mieszkalnych, dzięki temu nie była konieczna ewakuacja mieszkańców.W poniedziałek, 1 lipca jeden z mieszkańców wsi Lipnik w gminie Szczytno w trakcie wykonywania prac melioracyjnych natknął się na „wybuchową’ niespodziankę.


Reklama

 

Reklama

- Mężczyzna zachował się bardzo odpowiedzialnie i natychmiast, o tym fakcie powiadomił szczycieńską policję – mówi Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - Na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko – pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Policjanci ustalili, że jest to pocisk moździerzowy kal. 82 mm z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.

 

 

Co zrobić, jeśli natrafisz na niewybuch?

 

NIE WOLNO podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!

 

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policjantów, którzy potwierdzą, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

miejsca odnalezienia niewybuchu,

znalezionego przedmiotu (opisać słownie, co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)

danych personalnych osoby zgłaszającejKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze