Czwartek, 29 Lipiec
Imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza -

Reklama


Reklama

Pocisk artyleryjski zamiast grzybów


Pomimo upływu wielu lat, na naszych terenach, nadal odnajdywane są niebezpieczne „pamiątki” z okresu II wojny światowej. Miny, granaty, pociski, amunicja to wybuchowe „niespodzianki”, na które mieszkańcy natrafiają podczas prac budowlanych, polowych czy też podczas spaceru po lesie. Tak też było w miniony weekend. Właścicielka jednej z działek położonej w Pasymiu poinformowała o wykopaniu przedmiotu przypominającego niewybuch, a w Wielbarku grzybiarz przy DK-57 znalazł pocisk artyleryjski.W minioną sobotę (10.07.21r.) tuż przed godziną 12:00 z oficerem dyżurnym szczycieńskiej komendy skontaktowała się właścicielka jednej z działek położonej w Pasymiu. Kobieta oświadczyła, że podczas prac na jej posesji wykopany został niewybuch. Na miejsce zgłoszonej interwencji zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko – pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Policjanci ustalili, że jest to pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej.

 

Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.


Reklama

 

Tego samego dnia (10.07.21r.) około godz. 19:00 ze szczycieńską jednostka policji skontaktował się mieszkaniec Chorzel. Mężczyzna oświadczył, że podczas grzybobrania, w lesie przy drodze krajowe 57 natknął się na pocisk artyleryjski. Również i w tym przypadku Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów, którzy wywieźli niewybuch.

 

Po raz kolejny przypominamy, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

Reklama

 

Co zrobić, jeśli natrafisz na niewybuch?

NIE WOLNO podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!

W przypadku znalezienia przedmiotów przypominających pozostałości wojenne należy natychmiast powiadomić o tym fakcie miejscową jednostkę policji. Funkcjonariusze potwierdzą, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze