Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Plebiscytowy projekt (zdjęcia)


Program „Patriotyzm jutra” realizowany przez Muzeum Historii Polski dostarczył środki na realizację projektu promującego historię plebiscytu na Warmii i Mazurach. Projekt stworzyło stowarzyszenie Nasza Ziemia Szczycieńska.- Podczas plebiscytu z 1920 roku mieszkańcy Mazur mieli zadecydować o tym, czy będą obywatelami Polski czy Prus Wschodnich – mówi prezes stowarzyszenia Paweł Krassowski. - W tym roku minęło 100 lat od tych wydarzeń, często tragicznych, głównie dla wielu aktywnych Polaków, działaczy mazurskich, którzy agitowali na rzecz polskości tych ziem. Zadaniem projektu jest między innymi przybliżenie obecnym mieszkańcom powiatu szczycieńskiego sylwetek polskich bohaterów tamtych dni. - Do współpracy zaprosiliśmy wielu partnerów, w tym np.SKOK im. Brata Alberta, którego siedziba mieści się w budynku historycznie ważnym. Był to Dom Polski, w którym mieściła się, m.in. redakcja polskiej gazety „Mazur”


Reklama

 

Na projekt składa się kilka elementów. Między innymi jest to mobilna wystawa plenerowa przybliżająca pracę polskich działaczy w okresie przedplebiscytowym i po nim. Przez tydzień wystawa była prezentowana przy Miejskim Domu Kultury.

 

- Jedna z plansz opisuje postać Michała Gajkowskiego, mojego pradziadka – mówi Paweł Krassowski. - W porównaniu z Linka, Leykiem czy Leydingiem jest mało znany, a zrobił wiele, podobnie jak i inni. Warto o nich pamiętać.

Reklama

 

Elementem projektu była też wycieczka dla lokalnej społeczności, szlakiem szczycieńskich ulic, których patronami są mazurscy działacze. Zorganizowane też będą dwa wykłady historyczne, a końcowym etapem ma być wydanie broszury, podsumowującej projekt.

 Komentarze do artykułu

Joanna

Super inicjatywa.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Facet odleciał. Aby tylko zaistnieć. Może coś mądrego wymyślić dla żyjących, Panie Radny. Rzeczywiście skład Rady tej kadencji mamy wyjątkowo dobrany. Jeden wart drugiego- same asy.

  dr


  2021-09-27 12:59:02
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  W Szczytnie to świecka tradycja- jeszcze nigdy nie zrobiono nic na czas, zgodnie z planem.

  dr


  2021-09-27 12:54:55
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dlaczego w takich sprawach wypowiadają się faceci , a to dotyczy dramatu kobiet . W latach końca 80 tych jechałem z Olsztyna pociągiem ze starszą wówczas kobietą . Ona mi powiedziała ( głośno było na temat aborcji) \" co oni politycy będą się zajmować moją dupą to moja sprawa , niech się zajmą , aby ludziom było lepiej żyć .

  Zdzysk


  2021-09-27 09:53:29
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Ręka rękę myje....

  Tomasz


  2021-09-27 07:07:51
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Może i byłbym za tą inicjatywą, gdyby nie to, ze firmuje ją Paweł Wicha-Krassowski. Takie tematy powinny być podejmowane przez środowiska - osoby, których te sprawy bezpośrednio dotyczą. A tak - staje się to zwykłą hucpą polityczną, bez krzty szacunku dla prawdziwych dramatów ludzkich. Zdaje się, że jakieś wybory będą szybciej, niż zakłada to kalendarz.

  Krajan


  2021-09-26 20:50:14
 • Zazdrosny anonim na starostę
  mol , i z tym się z Tobą zgadzam.

  Coś tu nie tak .


  2021-09-26 19:51:22
 • Nartom wodnym „zaszkodził” muł
  zaszkodził muł... w głowach samorządowców

  Kolega Krzyśka


  2021-09-26 18:06:35
 • Konkurs Eko Pocztówka z wakacji, do wygrania rower
  W sierpniu też miał być konkurs z butelek plastykowych na ścieżce rowerowej Szczytno-Biskupiec , i guzik z pętelką wyszedł z tego.

  Jaja sobie robicie .


  2021-09-26 08:48:05
 • Dlaczego podkładki tarasowe są ważne? 
  Żona od zawsze chciała ładny drewniany taras, a że ja się nie znam na jego budowie, to zleciłem to firmie Parkietlux. Nie wiem czy stosowali podkładki, ale na pewno zrobili wszystko dobrze, bo po 4 latach nic się z tarasem nie dzieje.

  Marek


  2021-09-26 02:42:34
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w ruiny :-)

  raczej


  2021-09-25 22:49:38