Reklama


Reklama

Piłkarska pasja w angielskim stylu


Radosław Jasiński to człowiek, który swoją pasją dzieli się z innymi. Kocha piłkę nożną. Jest trenerem koordynatorem Football Academy Szczytno. Ma licencje UEFA C, szkoli się na UEFA B. Bez wątpienia to jeden z najlepszych trenerów w naszym powiecie. Jak postrzega piłkę nożną w naszym powiecie, co zawodnikom oferuje Football Academy Szczytno?Radosław Jasiński

 

 

 

To pana praca czy pasja?

 

W tym roku skończyłem studia, a ze względu na ograniczony czas pracowałem w kilku miejscach głównie dorywczo. Muszę przyznać, że jeśli mógłbym wybierać, to zdecydowanie nie chciałbym robić niczego innego poza trenowaniem. Najlepiej byłoby łączyć pracę w pełnym wymiarze z pasją. To wielka przyjemność móc wychodzić na trening niezależnie od pogody, czy nastroju i czuć satysfakcję ze spotkania z młodymi zawodnikami. Widzieć ich postępy, smutek po przegranym i radość po wygranym meczu. Kiedyś przeczytałem: „jeśli lubisz swoją pracę, to nigdy nie będziesz już pracował” – tak właśnie jest ze mną. Ja nie pracuję, ja realizuję pasję.

 

 

Football Academy Szczytno weszła na tutejszy „piłkarski rynek” trzy lata temu. Co Was wyróżnia?

 

 

Podstawą działalności Akademii jest przede wszystkim szkolenie piłkarskie dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Bazujemy na etapizacji szkolenia, więc 4-latek zaczyna od zabawy z piłką, a w treningu czasem uczestniczą nawet rodzice, by stworzyć przyjazne środowisko do rozwoju młodego człowieka. Ponadto pracujemy na Koncepcji Szkolenia FA (programie szkolenia bazującym na angielskich metodach treningowych) zakładającej rozwój każdego z zawodników na przestrzeni lat. Przeprowadzamy również testy sprawnościowe, monitorujemy pracę trenerów, rozwijamy się i edukujemy. Trenerzy muszą być dobrze przygotowani, otwarci, chętni do pracy i nauki. Musi to być kadra wyselekcjonowana, która uwierzy w cały projekt i będzie realizować określone założenia.

 

 

Szkolicie dzieci w wieku 4-12 lat. Co dalej? Na co mają szansę najzdolniejsi?

 

 

Ścieżka rozwoju zawodnika powyżej 12. roku życia jest różna. Część będzie wiązała swoją przyszłość z amatorską piłką, którą potraktuje jako hobby, druga część uzna ją za kolejny etap w drodze do zawodowej piłki nożnej.

 

 

Jeżeli mówimy o ścieżce zawodowej, to proponujemy rozwój umiejętności przez przystąpienie do testów i przejście do Football Academy School of Excellence, czyli Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie, w której treningi odbywają się dziewięć razy w tygodniu. Jest to szkoła z internatem, do której nie jest łatwo się dostać, ale próbować zawsze warto. Szansę mają tylko nieliczni, którzy prezentują odpowiednio wysokie umiejętności. Poza tym współpracujemy na przykład z Akademią Lecha Poznań czy Stomilem Olsztyn. Miesiąc temu dwie dziewczynki — Klaudia Bednarczyk i Paulina Soliwoda z Football Academy Szczytno zostały przyjęte do drużyny kobiet Stomilu Olsztyn w roczniku 2008 i 2009.

 

 

Oczywiście nie wszyscy chcą wyjeżdżać ze Szczytna, a ich marzeniem jest doskonalenie piłkarskie. Dla nich mamy inne propozycje, np. kontynuację szkolenia piłkarskiego w K.S. Football Academy Szczytno, czyli grupach treningowych dla zawodników w wieku 13-16 lat.

 

 

Jeszcze inną formą zagospodarowania młodych zawodników jest zasilanie przez nich lokalnych klubów, z którymi, mam nadzieję, nawiążemy w przyszłości współpracę partnerską. To nie jest łatwy temat, większość działań jest ściśle związana z szeroko rozumianym finansowaniem, m.in. dotacjami, czy zapleczem personalnym. Nie zawsze jest nam łatwo taką dotację otrzymać, chociażby dlatego, że nadal jesteśmy w regionie stosunkowo nowym podmiotem i ciężko nam konkurować pod tym względem z klubami o dłuższej tradycji. Na szczeblu organizacyjnym, szkoleniowym, czy jakościowym nie mamy się jednak czego wstydzić.

 

 

 

Szkolenie w Football Academy Szczytno to tylko treningi?


Reklama

 

 

Zdecydowanie nie. Stawiamy na budowanie poszczególnych piłkarskich jednostek i staramy się, by zawodnicy mieli okazję jak najczęściej pokazać się na boisku, co pozwala zbudować profil zawodnika i określić np. jak prezentuje się młody adept sztuki piłkarskiej w różnych sytuacjach. Oceniamy cyklicznie jego pracę, zaangażowanie, umiejętności i postępy na treningach, podczas rozgrywanych sparingów, czy meczów ligowych.

 

 

Stopniowo wprowadzamy kolejne innowacje, pomysły i projekty dotyczące funkcjonowania klubu. Część grup FA Szczytno bierze udział w rozgrywkach ligowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Trenujemy jednostki – materiał ludzki, a nie drużyny jedynie w celu wygrania i „zrobienia wyniku”.

 

 

Czy celem nie jest właśnie wygranie? Przecież to z tego rozliczani są sportowcy.

 

 

Wynik u młodzieży jest sprawą trzecio- lub czwartorzędną. Oczywiście są dzieci, które wyglądają dobrze na boisku w młodym wieku i mają „to coś”, co pozwala nam wygrywać turnieje czy mecze, ale nie to jest najważniejsze. Chcemy rozwijać zawodników w kilku sferach, aby w przyszłości mogli trafić do większych, bardziej prestiżowych (na dzień dzisiejszy) klubów. Jestem przekonany co do naszej metodologii każdego dnia coraz bardziej.

 

 

Jesteście polską szkółką piłkarską, lecz działacie opierając się na angielskich metodach treningowych?

 

 

Dokładnie tak. Łączymy angielską jakość i profesjonalne podejście z polską kadrą trenerską oraz zapleczem administracyjnym. Należy pamiętać, że to nie jest jedyna strategia. Reagujemy na aktualne trendy, wydarzenia czy informacje, ale staramy się je wprowadzać po przeanalizowaniu możliwości i dostosowaniu do naszych warunków. Sama wiedza i wskazówki np. z holenderskiej metody szkolenia i wprowadzenie ich w Szczytnie niczego nie dadzą. Należy to zrozumieć, dostosować, przemyśleć, edukować trenerów oraz rodziców i przyjaciół klubu w tym zakresie, a następnie spróbować znaleźć sposób, jak odpowiednio to wdrożyć.

 

 

Edukacja – to takie ważne w zawodzie trenera?

 

 

Moim zdaniem to podstawa. Bez edukacji trenerów nie ma postępu zawodników. Znajdujemy się w takiej sytuacji, że nie każdy trener może się utrzymać tylko i włącznie z trenowania – zazwyczaj pracuje na pełnym etacie, do tego wychowuje dzieci i utrzymuje rodzinę. Nie jest to łatwe zadanie. Do tego dochodzą wyjazdy na mecze, turnieje, no i na szkolenia, które zazwyczaj trwają kilka, kilkanaście godzin (nie tylko w weekendy). Nie wszystkim udaje się to pogodzić, ale bez wiedzy ani rusz. Doświadczenie to jedno, ale umiejętność przekazania wskazówek, zrozumienie psychiki dziecka, poziomu jego rozwoju, zdolności przyswajania informacji i wielu innych zagadnień jest po prostu niezbędne. Brak zrozumienia tych podstawowych elementów zazwyczaj prowadzi do tego, że trener wymaga wiele od zawodników i zbyt wiele od siebie, nie rozumiejąc jednocześnie, że rujnuje to wszystkie jego często nawet trafne założenia.

 

 

Co zrobić, by być jeszcze lepszym trenerem?

 

 

Każdy z trenerów, których znam lub o których czytałem – ma swoją drogę. Jeden lubi słuchać podcastów na temat szkolenia, inny jeździ na mnóstwo konferencji, a jeszcze inny wybiera wycieczki po świecie, często za spore pieniądze, które umożliwiają poznanie trochę „większej piłki”. Mam na myśli staże trenerskie. Takich odbywa się na świecie mnóstwo, trzeba jednak wiedzieć, gdzie chce się jechać i po jaką wiedzę, tzn. co może mi się przydać? Oczywiście, wiele staży to tylko „wycieczki” do dużych miast, zobaczenie pięknych stadionów i podziwianie treningów z 30. rzędu trybun. Ja miałem ostatnio nieco więcej szczęścia.

Reklama

 

 

Staż w Lechu Poznań?

 

 

Dokładnie. Nie wszyscy wiedzą, że szkolenie Lecha Poznań odbywa się w dwóch ośrodkach (etapach). Najpierw młodzi zawodnicy trenują w Poznaniu – do 14 roku życia, a od drużyny U-15 najlepsi dostają angaż w Akademii Lecha Poznań we Wronkach. Tam nieco ich życie się zmienia, mieszkają razem w bursie, mają odpowiednie warunki do nauki, szkołę, obiekty treningowe i całą bazę sportową łącznie z trenerami przygotowania motorycznego.

 

 

Miałem to szczęście, że mogłem wraz z kilkunastoma trenerami z całej Polski zrzeszonymi w Football Academy odbyć staż w Lechu Poznań uczestnicząc w zajęciach nie tylko z grupami młodzieżowymi, ale także podczas sesji treningowych drużyn Akademii Lecha Poznań, II drużyny – zaplecza Lecha występującego aktualnie w II lidze oraz pierwszego zespołu obecnie grającego w Ekstraklasie.

 

 

Miałem okazję nie tylko spotkać się z zawodnikami, czy zobaczyć zaplecze treningowe. Cenne wskazówki do swojej dalszej pracy czerpałem głównie z jednostek treningowych oraz wielogodzinnych wykładów i spotkań analitycznych z trenerami czy koordynatorami szkolenia. Wszystkimi zdobytymi informacjami po odpowiednim ich przygotowaniu i przeanalizowaniu dzielę się z trenerami pracującymi w FA Szczytno. Mam nadzieję, że takie doświadczenia budują nie tylko moje umiejętności, ale są kolejnym krokiem zwiększającym potencjał naszej Akademii.

 

 

Co oprócz rozwoju trenerów jest ważne w szkoleniu dzieci i młodzieży?

 

 

Na pewno infrastruktura. Nie jesteśmy w stanie przeprowadzić kompleksowego i efektywnego treningu piłkarskiego na dobrym poziomie bez boiska ściśle odpowiadającego przepisom gry w piłkę nożną. Ponadto oprócz boiska, ważne są i inne elementy: odpowiednio wyposażone szatnie, magazyny ze sprzętem, czy wreszcie (marzenie!) gabinet trenera. Miejsce, w którym trener mógłby odpowiednio przygotować się do treningu. To wizja przyszłości, ale dlaczego nie próbować do tego dążyć? Dziś czas wziąć się do działania i przynajmniej małymi krokami zbliżyć się do czegoś, co pomoże nie tylko trenerom, ale przede wszystkim młodym wychowankom.

 

 

Załóżmy, że obecny stan boisk wystarczy. Warto na coś jeszcze zwrócić uwagę?

 

 

Moim zdaniem poza infrastrukturą bardzo ważna jest (jeśli nie najważniejsza) - organizacja pracy. Nawet jeżeli będziemy mieli infrastrukturę i świetnych wyszkolonych trenerów, a nie zorganizujemy odpowiednio np. wykorzystania boiska, to nic albo niewiele z tego wyjdzie. Obecnie FA Szczytno korzysta z zaplecza, które można wynająć, zarezerwować czy po prostu wykorzystać w celach treningowych. Nie są to obiekty Akademii, ale nie rezygnujemy z pomysłu stworzenia własnej bazy treningowej. Bez dobrej organizacji spada efektywność samego treningu i szkolenia, ponieważ trenerów pochłaniają sprawy organizacyjne i biurowe. Na to nie chcemy i nie możemy sobie pozwolić.

 

 

Czy na koniec coś chciałby Pan przekazać zawodnikom i ich rodzicom?

 

 

Myślę, że każdy z zawodników zasługuje na stworzenie mu jak najlepszych warunków do rozwoju i samodoskonalenia. Widzę i wiem, że młodzi piłkarze i piłkarki wkładają całe swoje serce w każdy trening, mecz, sparing, a nawet spotkanie towarzyskie. Życzę im, by nigdy się nie poddawali, dążyli do celu mimo niepowodzeń, krytyki lub nieprzychylnych głosów z zewnątrz. Apeluję również do rodziców o dopingowanie swoich dzieci. Czasami jedno słowo wsparcia po przegranym spotkaniu spowoduje, że pasja do piłki nożnej u młodego zawodnika nie zgaśnie. A to naprawdę więcej znaczy niż osiągnięty wynik.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55