Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Pierwszy w Polsce pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych


Alfred Bugaj - nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 6 oraz Robert Arbatowski – żołnierz z zawodu, historyk z zamilowania wybrali się do Orłowa, aby uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych ekshumowanych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Ceremonia...


  • Data:

Alfred Bugaj - nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 6 oraz Robert Arbatowski – żołnierz z zawodu, historyk z zamilowania wybrali się do Orłowa, aby uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych ekshumowanych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Ceremonia rozpoczęła się o godz 12.00 w kościele pw. Kazimierza Królewicza w Orłowie, dzień przed rocznicą bitwy pod Gajrowskimi, która odbyła się 16 lutego 1946 roku. Była to największa bitwa podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach. Podczas zatrzymania się na kwaterach, ok. 130 żołnierzy NZW zostało zaatakowanych przez 1,5-tysięczny oddział NKWD, KBW, UB i LWP. Według źródeł historiograficznych w bitwie zginęło od 16 do 22 partyzantów. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Gajrowskie” i Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, jesienią 2014 roku odkryto mogiłę, w której mieszkańcy okolicznych wsi pochowali poległych żołnierzy. Według potwierdzonych informacji kilka dni po bitwie, pochówku dziewięciu ciał dokonała mieszkanka Gajrowskich, Stefania Gazda. To ona i jej brat Stanisław Augustynowicz oraz Mazur Klimek wykopali w zmarzniętej ziemi grób dla żołnierzy.


Reklama

W uroczystościach pogrzebowych wzięły udział rodziny poległych żołnierzy, mieszkańcy regionu oraz władze samorządowe i duchowieństwo. Kompania honorowa była reprezentowana przez żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Sporą grupę stanowiły również grupy rekonstrukcyjne, które zjechały z całego kraju do Orłowa na tę ważną dla nich uroczystość. Ze Stanów Zjednoczonych przyleciał wraz z bratem Adam Ślepowroński, wnuk ppor. Jana Boguszewskiego, ps. „Bitny”, jedynego zidentyfikowanego wśród poległych. O odnalezieniu szczątków dziadka dowiedział się z internetu. Był również obecny syn dowódcy oddziału kpt. Romualda Rajsa ps. Bury” oraz siostrzeniec por. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin”.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama