Reklama


Reklama

Pierwsze w Polsce „Warsztaty Rwanego Drewna”


W Spychowie odbędą się pierwsze w Polsce „Warsztaty Rwanego Drewna”. Wydarzenie zaplanowano na 25-27 września. Warsztaty będą próbą odtworzenia umiejętności wykonywania desek i przedmiotów użytkowych z drewna metodą rwania lub rozłupywania pni drzew, bez użycia współczesnych technologii. Taką metodę stosowali nasi przodkowie setki lat temu, a obecnie jest to już niemal zapomniana umiejętność.- Dawniej nie było maszyn i tartaków, które ułatwiały przerób drewna – wyjaśnia Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo. - A deski wytworzone metodą rozrywania pnia wzdłuż słojów, mają o wiele lepsze właściwości fizyczne, większą wytrzymałość i możliwości wykorzystania.

 

 

W ten sposób tworzono deski nie tylko do budowy łodzi klepkowych, sań, czy innych giętkich elementów, ale również przedmiotów codziennego użytku i broni. Będą to zatem warsztaty wpisujące się nawet w zakres archeologii doświadczalnej.


Reklama

 

 

Do tej pory w Polsce nie było jeszcze takich warsztatów, co potwierdza środowisko rekonstruktorów historycznych, którzy są mocno tym tematem zainteresowani.

 

 

Na warsztatach będzie można zobaczyć, w jaki sposób wykonuje się deski metodą darcia, jakie gatunki drzew są do tego celu najlepsze, a także samemu spróbować swoich sił w wytworzeniu takiej historycznej deski.

Reklama

 

 

Warsztaty prowadzić będzie grupa rekonstruktorów historycznych „Pancerna X”.

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze