Czwartek, 28 Maj, Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira -

Reklama


Reklama

Piecza zastępcza czyli dobrzy rodzice potrzebni od zaraz


Wszystkie dzieci są nasze – to nie slogan, a wskazanie obowiązku, jaki spoczywa na wszystkich dorosłych. Każde dziecko zasługuje na bezpieczny dom, opiekę, a przede wszystkim miłość. Tam, gdzie biologiczni rodzice, z różnych powodów, nie zapewniają swoim dzieciom tych elementarnych podstaw, wkracza państwo, głównie za pośrednictwem samorządów. Podobnie jak w innych, tak i naszym powiecie realizowany jest Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2018-2020.Podsumowanie jego dotychczasowej realizacji już za nami. Na spotkanie przybyli przedstawiciele sądu, ośrodków pomocy społecznej oraz oświaty. Omówiono problemy, z którymi borykają się szczycieńskie rodziny i ich dzieci, pomoc, jaką można im zapewnić oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy instytucjami. Niestety, nie każde dziecko może być wychowywane w rodzinie biologicznej. Szansą dla nich są rodziny zastępcze.

 

W ubiegłym roku staraniem PCPR w rodzinach zastępczych umieszczono 21 dzieci. Tylko troje z nich powróciło pod opiekę rodzica biologicznego, a dziewięcioro znalazło stałe środowisko wychowawcze w rodzinach adopcyjnych.

 

W roku 2018 na terenie powiatu szczycieńskiego funkcjonowały 94 rodziny zastępcze, w których przebywało 155 dzieci. Ponad połowa z tych rodzin (52) była spokrewniona z dzieckiem. Pieczę zastępczą sprawowały też niespokrewnione rodziny niezawodowe (29). Najmniej liczna grupę (10, w tym jeden rodzinny dom dziecka) stanowią rodziny zawodowe.


Reklama

 

Reklama

Praca rodzin zastępczych jest ogromnym wyzwaniem, wymagająca wielu wyrzeczeń i poświęceń aby pracować z dziećmi po trudnych przeżyciach w rodzinnych domach, pozostawiających ślad przez wiele kolejnych lat.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oferuje wszechstronną pomoc rodzinom zastępczym, które są objęte wsparciem koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, pedagoga, psychologa, pracownika socjalnego oraz prawnika. Wsparcie rodzin jest wielopłaszczyznowe, od usług doradczych poprzez indywidualną pracę z dzieckiem, diagnozowanie środowiska rodzinnego czy wsparcia grupowego.

 

- Staramy się integrować rodziny i dzieci w nich przebywające oraz doskonalić ich kompetencje wychowawcze poprzez organizowanie szkoleń, imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjno-warsztatowych dla dzieci – mówiła dyrektor PCPR, dziękując jednocześnie przedstawicielom wielu instytucji za dotychczasową współpracę. - Centrum w dalszym ciągu prowadzi nabór kandydatów na rodziny zastępcze. Serdecznie zapraszamy do siedziby naszego Centrum osoby, którym nie jest obojętny los dzieci, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodzicielskiej.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A czy pisząc o takim parkowaniu upewniono się kto zaparkowawał drugi i tak blisko

  Mark


  2020-05-27 16:35:56
 • 29-letni kierowca, który potrącił bliźnięta trafi do aresztu
  Ja nie rzucę w niego kanieniem ale sprawię jedynie,że rodzina jego będzie opłakiwać buhahaha!

  kat


  2020-05-27 16:03:00
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Mam wrażenie że to megalomania. Patrząc na możliwości i zadania budżetu poszczególnych szczebli powiatu to spory wydatek. Pamiętać trzeba, że potrzeby poszczególnych gmin są różne i mogą mieć inne pomysły na promocję. Proponuję zejść na ziemię i gród budować własnymi siłami. Mniejszy, kameralny i na potrzeby jednej gminy a nie o zasięgu krajowym :)

  tadeusz


  2020-05-27 14:56:54
 • Czy Szczytno sięgnie po miliony euro?
  Nawet jak kasa wpadnie, to chłopki radni i ich burmistrz oraz starosta ... zmarnują te pieniądze. Zadajcie sobie pytanie, dlaczego od lat upada miasteczko? Jest jedna odpowiedź, ta sama sitwa jest przy garnku. Oni już tak są zblazowani, że nic nowego i dobrego nie potrafią wymyślić. A ich poddani w urzędzie są zniszczeni mentalnie. Są jak roboty w fabryce, pozbawieni ikry i energii. Ledwo żyją. Ci bardziej inteligentni zastanawiają się jak mogą pracować w takim urzędzie z takimi przełożonymi. Ludzie już tylko chcą zarobić na życie i w weekend spić się jak bela, aby zapomnieć o tej pracy. Udają ,ze jest wszystko dobrze.

  jANEK


  2020-05-27 13:53:37
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Wieża Ciśnień https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/2019/11/wieze-cisnien-w-rybniku.html

  Kleofas


  2020-05-27 12:34:05
 • Są pieniądze na miejskie ulice
  On jest od 10 lat, mordę wydzierał i został radnym, a że jest z PSL kolega dał mu etat po znajomości. Precz z PSL, i rządami tych ludzi. I tak będzie won z wami, bo Prezydentem i tak będzie Trzaskowski . Kamysz niech inne kapcie nałoży do wyborów.


  2020-05-27 00:13:35
 • Czy wizyta bocianów przełoży się na liczbę urodzeń?
  Panie sołtys nie ma innej rady, trzeba zebrać wszystkich mieszkańców wioski w sile wieku i do dzieła, powodzenia.

  Czekamy na efekty


  2020-05-26 22:06:04
 • Czy wizyta bocianów przełoży się na liczbę urodzeń?
  No to sołtysie do roboty.

  Bocian


  2020-05-26 21:10:53
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  Obwodnica może za 10 lat... I może tylko jej kawałek... więc niech mac powstanie już przy ul. Pasymskiej...

  Pawel


  2020-05-26 21:04:54
 • Ulice budowane z funduszem
  A kiedy dokończona będzie Osuchowskiego, bo wiekszą połowę zrobili A reszta zostawiona.Jakiś koszmar

  Brydzia


  2020-05-26 20:43:38