Wtorek, 2 Czerwiec, Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny -

Reklama


Reklama

Pięcioma ulami Szczytno wkracza na światowy poziom (zdjęcia)


W Szczytnie zrobiło się jakoś światowo. Wzorem największych miast Europy i u nas powstała pszczela pasieka w centrum miasta. Na Małej Bieli zbudowano pięć uli, w których zamieszka 250 tys. pszczół. To projekt spółki Veolia Szczytno i Fundacji Veolia. Dołączyli do niego samorządowcy ze Szczytna.Na Małej Bieli pracownicy Veoli z prezesem Markiem Kaszkowiakiem na czele, samorządowcy z burmistrzem Krzysztofem Mańkowskim oraz wolontariusze ze szczycieńskich stowarzyszeń „Uczeń”, „Promyk” i „Uniwersytet Trzeciego Wieku” własnoręcznie zbudowali pięć uli. Od podstaw. Instrukcji udzielił im Jakub Wilk, zawodowy pszczelarz. Akcja ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dbanie o środowisko.

 

Podobne pasieki powstają w największych miasta Europy.

 

- Mamy swoje pasieki w wielu miastach w Polsce – mówi Jakub Wilk. - I to w bardzo prestiżowych miejscach. Tak jest na przykład w Warszawie, czy Katowicach. Są to miejsca bardzo reprezentacyjne.

 

 

 

 


Reklama

 

ROZMOWA "TYGODNIKA SZCZYTNO"

 

Jakub Wilk,

zawodowy pszczelarz

 

 

Czy pasieki w centrach miast mają sens?

 

Pszczoły doskonale radzą sobie w warunkach miejskich – odpowiada Jakub Wilk. - Co ciekawe, jak dowodzą badania, produkty pszczele pochodzące właśnie z takich pasiek są czyste i ekologiczne. Nie ma w nich żadnych pozostałości po niebezpiecznych substancjach, takich jak na przykład metale ciężkie. Wiem, że to niewiarygodne, ale tak właśnie jest.

Reklama

 

Pszczoły w ulach znajdujące się na małej bieli, jaki miód „wyprodukują”?

 

 

Z tego, co widzę jest to teren dobry pszczelarsko. Przy samej pasiece jest oczko wodne, czyli pszczoły mają dostęp do wody. Są wierzby, które są takim pierwszym rozwojowym pożytkiem na wiosnę. Potem mamy łąki, czyli może powstać miód wielokwiatowy. Gdyby pasieka stała tu od początku sezonu to właśnie byłaby pora na jego odbieranie. I zaraz potem będzie miód lipowy, bo jest tu sporo lip wkoło.

 

Ile miodu można zebrać z tak niewielkiej pasieki?

 

To zależy. Ale myślę że około 20 kilogramów. Z jednego ula.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-06-02 07:46:37
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Rada Miejska Miasta Szczytno zaprosiła do dyskusji o stanie miasta 15 mieszkańców, którzy wg ustawy mieli uzyskać 50 podpisów od swoich współobywateli, aby w tej debacie móc uczestniczyć. Tragifarsa. Na sali obrad wszyscy radni. Gdzie mieliby się zmieścić wg rygorów sanitarnych ci wybrańcy w liczbie 15? Oglądałem tę - jak to się obecnie mówi \"ekstraordynaryjną\" sesję (rzadko w ogóle to robię i cieszę się z tego). Elokwencja prezydium rady - na poziomie licealistów ze stresem przed tablicą. Radna Kosakowska - nauczyciela - która mówi tylko, że jej się wydaje, albo , że jest wszystko \"jak by\". Radna Boczar też raczej \"niewymowna\". Żadna z tych Pań nie sformułowała jasno żadnej myśli. Złote medale mogę przyznać jedynie Seniorce Ewie Czerw, która usiłowała opanować chaos intelektualny oraz Annie Rybińskiej, która - nie zagłębiając się w erystykę po prostu zadawała proste pytania. Zauważę tutaj też specyficzną dykcję Panów Łachacza, Myślaka, Kiersikowskiego, nad którą powinni popracować - bo to wstyd. Pomijam to, iż niektórzy radni - zamiast wyrazić swoje opinie - wyczytywali (z błędami i bez odpowiedniej wymowy, z użyciem słów nieadekwatnych) wcześniej przygotowane elaboraty. Żenada

  Śmieszek


  2020-06-02 00:39:56
 • Dozór policyjny za stalking
  Chory człowiek nie może się powstrzymać od alkoholu,trzeba było go skierować na przymusowe leczenie.

  Abstynent


  2020-06-01 22:34:26
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Panie wójcie proszę nie straszyć, prosze przeczytać komentarze i wyciągnąć jakieś wnioski.

  M.P.


  2020-06-01 19:27:32
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Wszyscy napisali prawdę, a emerytka pięknie to ujęła. Co z tymi co nie złożyli deklaracji, od kwietnia nie płacą?!.....może trzeba było nie składać....

  Jagoda


  2020-06-01 19:23:50
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Właśnie, gdzie jest nasza pani sołtys? Dawniej pana sołtysa było często widać. Potem nastała pani sołtys. Tą rzadziej widziałem, ale czasem się pojawiła. Za to obecna pani sołtys, to ja nie wiem, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? A przepraszam, życzenia na tablicy ogłoszeń powiesiła. To może mogła by też powiesić ogłoszenie o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej.

  Mieszkaniec Gizewa


  2020-06-01 10:35:54
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Słusznie ktoś z komentujących napisał aby skontrolować kto nie złożył deklaracji a nie karać uczciwych, obowiązkowych ludzi. Druga sprawa to nie wszyscy posługują się internetem. Czy sołtys nie mógłby wrzucić deklaracji do skrzynki pocztowej. Kto powiadomił mieszkańców i w jakiej formie aby składać deklaracje? Informacja na stronie internetowej Gminy nie wystarczy jeszcze raz powtarzam nie wszyscy korzystają z internetu. A nawiasem mówiąc to urzędnikom już tyłki przyrosły do stołków i ten koronawirus to bardzo im pasuje, siedzimy, siedzimy i nikt nas nie nachodzi i nie dokucza, Życzę dobrego samopoczucia.

  emerytka


  2020-06-01 08:00:32
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Ciekawe co na to mieszkańcy Rudki, a zwłaszcza przeciwnicy powstania tam supermarketu. Bo zdaje mi się, że jakoś tamtędy będzie przecinać obwodnica.

  X-Men


  2020-06-01 07:06:02
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Ustawa narzuca 50 podpisów

  Taka ustawa


  2020-05-31 22:23:49
 • Pasym z kolejnym busem
  Rabują tyle kasy za śmieci od mieszkańców to stać ich .

  $


  2020-05-31 20:24:00