Reklama


Reklama

Pięcioma ulami Szczytno wkracza na światowy poziom (zdjęcia)


W Szczytnie zrobiło się jakoś światowo. Wzorem największych miast Europy i u nas powstała pszczela pasieka w centrum miasta. Na Małej Bieli zbudowano pięć uli, w których zamieszka 250 tys. pszczół. To projekt spółki Veolia Szczytno i Fundacji Veolia. Dołączyli do niego samorządowcy ze Szczytna.



Na Małej Bieli pracownicy Veoli z prezesem Markiem Kaszkowiakiem na czele, samorządowcy z burmistrzem Krzysztofem Mańkowskim oraz wolontariusze ze szczycieńskich stowarzyszeń „Uczeń”, „Promyk” i „Uniwersytet Trzeciego Wieku” własnoręcznie zbudowali pięć uli. Od podstaw. Instrukcji udzielił im Jakub Wilk, zawodowy pszczelarz. Akcja ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dbanie o środowisko.

 

Podobne pasieki powstają w największych miasta Europy.

 

- Mamy swoje pasieki w wielu miastach w Polsce – mówi Jakub Wilk. - I to w bardzo prestiżowych miejscach. Tak jest na przykład w Warszawie, czy Katowicach. Są to miejsca bardzo reprezentacyjne.

 

 

 

 


Reklama

 

ROZMOWA "TYGODNIKA SZCZYTNO"

 

Jakub Wilk,

zawodowy pszczelarz

 

 

Czy pasieki w centrach miast mają sens?

 

Pszczoły doskonale radzą sobie w warunkach miejskich – odpowiada Jakub Wilk. - Co ciekawe, jak dowodzą badania, produkty pszczele pochodzące właśnie z takich pasiek są czyste i ekologiczne. Nie ma w nich żadnych pozostałości po niebezpiecznych substancjach, takich jak na przykład metale ciężkie. Wiem, że to niewiarygodne, ale tak właśnie jest.

Reklama

 

Pszczoły w ulach znajdujące się na małej bieli, jaki miód „wyprodukują”?

 

 

Z tego, co widzę jest to teren dobry pszczelarsko. Przy samej pasiece jest oczko wodne, czyli pszczoły mają dostęp do wody. Są wierzby, które są takim pierwszym rozwojowym pożytkiem na wiosnę. Potem mamy łąki, czyli może powstać miód wielokwiatowy. Gdyby pasieka stała tu od początku sezonu to właśnie byłaby pora na jego odbieranie. I zaraz potem będzie miód lipowy, bo jest tu sporo lip wkoło.

 

Ile miodu można zebrać z tak niewielkiej pasieki?

 

To zależy. Ale myślę że około 20 kilogramów. Z jednego ula.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

    do szary obywatel


    2020-08-04 13:07:07
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

    szary obywatel


    2020-08-04 12:11:21
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

    Anna


    2020-08-04 10:56:40
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

    mAREK


    2020-08-04 09:49:11
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

    KORONA


    2020-08-04 09:26:10
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Zabawa fajnie a gdzie maseczki


    2020-08-04 06:17:54
  • O krok od kolejnej tragedii na drodze
    Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

    ika


    2020-08-03 22:22:08
  • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
    Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

    wdzięczny raz jeszcze


    2020-08-03 17:08:35
  • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
    Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

    Śmieszek


    2020-08-03 13:17:48
  • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
    Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

    JWB


    2020-08-03 12:02:50