Czwartek, 22 Sierpień, Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Pięcioma ulami Szczytno wkracza na światowy poziom (zdjęcia)


W Szczytnie zrobiło się jakoś światowo. Wzorem największych miast Europy i u nas powstała pszczela pasieka w centrum miasta. Na Małej Bieli zbudowano pięć uli, w których zamieszka 250 tys. pszczół. To projekt spółki Veolia Szczytno i Fundacji Veolia. Dołączyli do niego samorządowcy ze Szczytna.



Na Małej Bieli pracownicy Veoli z prezesem Markiem Kaszkowiakiem na czele, samorządowcy z burmistrzem Krzysztofem Mańkowskim oraz wolontariusze ze szczycieńskich stowarzyszeń „Uczeń”, „Promyk” i „Uniwersytet Trzeciego Wieku” własnoręcznie zbudowali pięć uli. Od podstaw. Instrukcji udzielił im Jakub Wilk, zawodowy pszczelarz. Akcja ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dbanie o środowisko.

 

Podobne pasieki powstają w największych miasta Europy.

 

- Mamy swoje pasieki w wielu miastach w Polsce – mówi Jakub Wilk. - I to w bardzo prestiżowych miejscach. Tak jest na przykład w Warszawie, czy Katowicach. Są to miejsca bardzo reprezentacyjne.

 

 

 

 

 

ROZMOWA "TYGODNIKA SZCZYTNO"

 

Jakub Wilk,

zawodowy pszczelarz

 


 

Czy pasieki w centrach miast mają sens?

 

Pszczoły doskonale radzą sobie w warunkach miejskich – odpowiada Jakub Wilk. - Co ciekawe, jak dowodzą badania, produkty pszczele pochodzące właśnie z takich pasiek są czyste i ekologiczne. Nie ma w nich żadnych pozostałości po niebezpiecznych substancjach, takich jak na przykład metale ciężkie. Wiem, że to niewiarygodne, ale tak właśnie jest.

 

Pszczoły w ulach znajdujące się na małej bieli, jaki miód „wyprodukują”?

 

 

Z tego, co widzę jest to teren dobry pszczelarsko. Przy samej pasiece jest oczko wodne, czyli pszczoły mają dostęp do wody. Są wierzby, które są takim pierwszym rozwojowym pożytkiem na wiosnę. Potem mamy łąki, czyli może powstać miód wielokwiatowy. Gdyby pasieka stała tu od początku sezonu to właśnie byłaby pora na jego odbieranie. I zaraz potem będzie miód lipowy, bo jest tu sporo lip wkoło.

 

Ile miodu można zebrać z tak niewielkiej pasieki?

 

To zależy. Ale myślę że około 20 kilogramów. Z jednego ula.

 



Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze