Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Pięć lat sądowej batalii aptek z powiatem


Już niemal pięć lat trwa sądowa batalia środowiska aptekarskiego z radą i powiatem szczycieńskim. Właściciele aptek domagają się zmiany uchwały, która nakazuje im pełnić dyżury w niedziele i święta oraz nocą. Na razie sądy stają jednak po stronie samorządu.Właściciele szczycieńskich aptek nie chcą sprzedawać leków w nocy i święta, bo to się im nie opłaca.

 

- Mój obrót z niedzieli na sobotę wyniósł 87 zł – mówi Daniel Walaszczyk, reprezentujący lokalne środowisko aptekarskie i współwłaściciel Apteki Promocyjnej w Szczytnie. - Pomijając wszystkie wątpliwości formalne, to nasze zarzuty dotyczą podstawowej kwestii: apteki to są prywatne firmy, przedsiębiorstwa i nikt nie może nam nakazywać czy i kiedy mamy pracować – dodaje.

 

Uchwała Rady Powiatu nakłada na apteki w Szczytnie obowiązek pełnienia dyżurów od godziny 20 do 8 rano oraz w dni wolne od pracy.

 

Pan Daniel poszedł na sądową wojnę z powiatem Szczytno oraz Radą Powiatu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w lipcu oddalił zarzuty szczycieńskich aptekarzy. Podobnie, 10 września, zrobił wydział karny Sądu Rejonowego w Szczytnie.


Reklama

 

- Zaskarżyłem radę powiatu, która moim zdaniem wydała uchwałę wbrew prawu – tłumaczy Daniel Walaszczyk. - Apteki to nie ośrodki zdrowia czy placówki podległe samorządom, a prywatne biznesy. Jak można nas zmuszać, abyśmy działali na własną szkodę.

 

Pan Daniel nie poddaje się jednak w walce o swoje prawa. Już przygotowuje pismo do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

- Bo wiem, że mam rację – przekonuje. - Zresztą NSA już wydał kiedyś podobne orzeczenie. W moim odczuciu sprawa powinna być rozwiązana, jak w Olsztynie. Apteka pracuje do 22, ewentualnie północy, a po tej godzinie pełni dyżur telefoniczny, farmaceuta zjawia się w aptece i wydaje leki, gdy jest zagrożenie życia, a nie siedzi całą noc i wydaje rzeczy, które można kupić na przykład na stacjach benzynowych.

Reklama

 

Co ciekawe Rada Powiatu dyżurami objęła jedynie apteki, które działają w Szczytnie, te poza miastem nie są włączone w system

 

 - To też jest mała niesprawiedliwość – przyznaje pan Daniel.

 

W tej chwili na terenie Szczytna jest 12 aptek, a w powiecie łącznie jest ich 29.Komentarze do artykułu

Krzysztof

Rodzice którzy potrzebują leków dla dzieci napewno Panu podziękują za robienie im pod górę. Myślałem że apteka jest przede wszystkim po to aby pomagać ludziom a nie tylko tłuc kasę - ci się nie opłaca to załóż inny biznes. Ja ze swojej strony dodam iż napewno nawet w normalny dzień Pana firma nie zarobi od Nas złamanego grosza - takie robienie ludziom w potrzebie pod górę trzeba piętnować. Mamy godzinę 23:24 żona właśnie jeździ po Szczytnie i szuka leków dla dziecka, które ma 10 miesięcy i nie może swobodnie oddychać.

Piguła

Zdziwiona to ja jestem Twoim zdziwieniem. No chyba, że masz to szczęście, że nie dotknęła Cię w ostatnich czasach potrzeba odwiedzenia laboratorium szpitalnego bądź jednej z poradni znajdujących się w szpitalu, albo nie musiałaś udać się do naszego szpitala na jakiś zabieg, czy inwazyjne badanie. Ludzie czekają długo, bo najpierw badanie temperatury, potem wypełnianie formularza \"kontaktowego\". A więc ludzie, którzy muszą dostać się do budynku szpitala \"w dzień\" poddawani są rygorom większym, niż ma to miejsce w aptekach. Nie wiem jak sobie wyobrażasz działanie apteki w szpitalu w godzinach nocnych, gdzie działa SOR i trafiają ludzie \"bez rygorów\" - bo z nagłych stanów i wypadków. A między nimi stać będą ludzie w kolejce z receptami? Póki szpital nie \"rozwinie skrzydeł\" - w obecnej sytuacji funkcjonowanie apteki moim zdaniem nie jest możliwe. Trzeba mieć trochę wyobraźni - także we własnym interesie.

Zdziwiona

Do PIGUŁY : Nie rozumiem Twojego oburzenia , ani o co Ci chodzi ? Przecież całonocna apteka przy szpitalu to najlepszy pomysł, ludzie nie musieliby biegać po całym Szczytnie w nocy i szukać apteki dyżurnej. A sama napisałaś że w nocy jest full ludzi

Piguła

DO ANI: serdecznie zapraszam nocą do szpitala! TERAZ zwłaszcza! Zwłaszcza TERAZ, kiedy ludzie do poradni szpitalnych nie mogą się dostać w normalny sposób. Nie widziałaś dwóch namiotów przy szpitalu?! Jesteś prawdopodobnie sprzedawczynią w jakiejś aptece (bo na pewno nie farmaceutką, która w życiu czegoś takiego by nie napisała) , której właściciel nie chce płacić za nocne dyżury. Ale jeśli nie - to to co napisałaś jest dowodem na... no właśnie zastanawiam się jak taki stan określić.

Ania

w naszym szpitalu powinna być apteka całodobowa a inne powinny działać tylko w dzień

Śmieszek

Jestem ciekaw, dlaczego mój komentarz do tej informacji nie został zamieszczony. Czyżby cenzura, która nie pozwala krytykować tak aspołecznych wynurzeń pewnego pana aptekarza? Nie wiem, czy jest on tylko biznesmenem, czy jednocześnie farmaceutą. Bo jeśli tak, to do Izby Farmaceutów ta sprawa się nadaje. Natomiast jeśli jest tylko biznesmenem - to etyka biznesu też się kłania. Aptekarzowi polecam zmienić branżę, która trwa i trwać będzie po wsze czasy, zwłaszcza kiedy dostęp do leków będzie ograniczony. A do \"Prozy życia\" - życzę ci, aby cię ona nigdy nie dopadła w sytuacji zagrożenia życia twojego i twoich bliskich. Znam weterynarza w Szczytnie, który przyjechał do psa w środku nocy z pełnym rynsztunkiem (lekarstwa, utensylia) i zapłaty za to po prostu odmówił.

Proza życia

@Doda. Służbami są policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Apteki są prywatnymi firmami. Chcesz ich dyżurów? Zaoferuj zapłatę. Nie zaoferujesz lub będzie za mała, dyżurów nie będzie, nawet przez chwilę. A może byś \"za karę\" chciała pozamykać wszystkie apteki? Spróbuj. Jeśli zdołasz, po każdy lek pojedziesz choćby do Olsztyna.

Doda

Apteka to służba. Szpital też nie przynosi dochodu, ale pracuje by ratować ludzi. Ten pan w tygodniu nadrobi straty z niedzieli, a jak mu się nie opłaca to niech zamknie swój biznes

Wanda

Apteki przekształćcie w sklepy apteczne, bo taką pełnią obecnie rolę. Brak leków , są tylko pod zamówienie na drugi dzień trzeba iść aby odebrać lek. Zredukować ilość tych sklepów aptecznych do trzech. Jak nie mają służyć ludziom chorym w nagłej potrzebie zakupu leku.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kocie łby zastąpi kostka
  parodia

  śmiechu warte


  2021-09-28 09:08:03
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  \"Zwróciliśmy się do trzech firm artystycznych więc potrzebujemy więcej kasy\"

  kradziej


  2021-09-28 09:01:13
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Palący problem. Jak chce to niech sobie stawia tylko niech sam pokryje koszty.

  karierowicz


  2021-09-28 08:58:38
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dobra inicjatywa. To, że mieszkańcy się burzą jest efektem braku wiedzy co do życia. Braki sięgają sprzed 89 roku. Więc jeszcze 3 pokolenia jak zmienią swoją mentalność względem życia. Niedługo ich pomniki oglądać będziemy. Co do godności należy się ona każdemu! Co do bólu kobiet droga jest tylko jedna terapia i wsparcie męża, którego w większości te kobiety nie mają.

  Mieszkaniec


  2021-09-28 08:29:14
 • Dwie groźne kolizje, policja apeluje o ostrożność (zdjęcia)
  Trzy ,droga Dżwiersztyny-Dybowo wyjście z zakrętu przy torach kolejowych ,zaliczony rów przydrożny.

  !


  2021-09-28 08:16:49
 • Kolejne 22 kilometry ścieżki już otwarte (zdjęcia)
  Czy w dalszym ciągu trzeba z duszą na ramieniu przebiegać z rowerem przez drogę krajową w okolicy Kulki? Super pomysł :) Tylko pogratulować Panu Staroście i Wójtowej za pomysłowość. A gdzie są te pierwotnie wskazywane w projekcie inwestycji wieże widokowe? Projekt ograniczony? Szkoda.

  marian


  2021-09-28 06:57:52
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Coś mi się wydaje, że tu ktoś resztki rozumu utracił? Jak się nie ma nic sensownego do zaoferowania, to trzeba palnąć cokolwiek, byle było o mnie głośno. Niech ludziska mają temat zastępczy!!!

  Taki jeden


  2021-09-27 21:24:49
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Odeszli od zdrowych zmysłów i tyle. Szczególnie ten pan.

  Jack


  2021-09-27 21:16:19
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Tego murala w ogóle nie powinno być. Dziwię się, że szkoła imienia Fryderyka Chopina zgodziła się na to. Chopin w swojej epoce był awangardą w przeciwieństwie do Klenczona - wtórnika.

  Taki sobie czytelnik


  2021-09-27 19:47:32
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Oszałamiający tysiąc złotych nie podziałał na wyobraźnię artystów

  Szczytnianin


  2021-09-27 18:22:54