Niedziela, 5 Lipiec, Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny -

Reklama


Reklama

Piątek, 5 lipca – wystawa „Od pradziejów do współczesności”


W Muzeum Mazurskim w Szczytnie trwają prace remontowe oraz montażowe nowej wystawy zatytułowanej „Historia Szczytna i okolic. Od pradziejów do współczesności”. Będzie to jedna z głównych wystaw przedstawiająca historię Szczytna i ziemi szczycieńskiej. Wernisaż zaplanowano na piątek, 5 lipca.Na wystawę składać się będą trzy stałe ekspozycje:

 

1. Ekspozycja pierwsza - dotycząca pradziejów, na której prezentowane będą cenne muzealia przedstawiające pradzieje ziemi szczycieńskiej. Są to przede wszystkim obiekty pochodzące ze zbiorów dawnego Heimat Museum Kreis Ortelsburg. Składają się na nie muzealia z epoki: neolitu, brązu, żelaza, okresu wpływów rzymskich oraz wczesnego średniowiecza. Ekspozycję dopełnią postery oraz plansze edukacyjne.

 

2. Ekspozycja druga – tworzyć ją będą obiekty przedstawiające okres późnego średniowiecza ze zbiorów Muzeum Mazurskiego a także specjalnie wykonane repliki uzbrojenia, strojów z epoki oraz kopie rycin i dokumenty. Na ekspozycji znajdą się m.in. plansze edukacyjne, mapa Komturii Krzyżackich, oryginalne wydanie Historii Ziemi Pruskiej Caspra Schütza z 1592 r. oraz makieta zamku wykonana w 1936 r. Anturaż ekspozycji stanowić będzie imitacja wnętrz gotyckiego, krzyżackiego zamku. Tę część wystawy wzbogacą ryciny z oryginalnego wydania słynnej powieści Henryka Sienkiewicza z 1910 roku.


Reklama

 

3. Ekspozycja trzecia – będzie prezentować okres nowożytny od Prus Książęcych do zakończenia II wojny światowej. Na początku tej części wystawy zaprezentowana zostanie kopia Traktatu Krakowskiego wraz portrety ówczesnych władców Alebrechta Hohenzolerna i Zygmunta Starego. W dalszej części wystawy znajdą się ważne informacje związane najpierw z uzyskaniem mniejszych praw miejskich w 23 marca 1616 r., następnie na mocy edyktu z 12 czerwca 1723 roku wydanego przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I pełnych praw miejskich.

 

Kolejne eksponaty będą podkreślać rozwój gospodarczy miasta. Zostaną zaprezentowane dokumenty świadczące o rozwoju rzemiosła jak również wyroby rzemieślnicze. Kolejną część wystawy wypełniają wydawnictwa religijne w języku polskim, kancjonały z przełomu XVIII i XIX wieku. W związku z nasileniem procesów germanizacyjnych w XIX wieku pokazana będzie działalność Mazurskiego Ruchu Ludowego a w szczególności Mazurskiej Partii Ludowej. Ten zakres wystawy wypełnią zdjęcia i krótkie życiorysy działaczy mazurskich, dokumenty, prasa mazurska zwłaszcza związana ze Szczytnem.

Reklama

 

Kolejne materiały zaprezentowane na wystawie to zdjęcia ukazujące m.in. wielkie zniszczenia miasta w czasie I wojny światowej, jego odbudowę oraz dokumenty z przeprowadzonego plebiscytu na Warmii i Mazurach.

 

Kolejne zdjęcia pokażą zniszczenia miasta oraz jego odbudowę po II wojnie światowej W ostatniej części wystawy znajdą się informacje o nowej, powojennej sytuacji, kiedy Szczytno wróciło do swojej słowiańskiej nazwy i znalazło się w nowej geopolitycznej rzeczywistości - w granicach Państwa Polskiego.

 

Wystawa stanowić będzie wyjątkową, ważną ekspozycję zbiorów szczycieńskiego muzeum, która zarazem poprzez ciekawą i atrakcyjną prezentację cennych muzealiów, plansz informacyjnych powinna dostarczyć wszystkim odwiedzającym szerokiej wiedzy historycznej o Szczytnie i jego okolicach.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07
 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09