Środa, 23 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Piątek, 5 lipca – wystawa „Od pradziejów do współczesności”


W Muzeum Mazurskim w Szczytnie trwają prace remontowe oraz montażowe nowej wystawy zatytułowanej „Historia Szczytna i okolic. Od pradziejów do współczesności”. Będzie to jedna z głównych wystaw przedstawiająca historię Szczytna i ziemi szczycieńskiej. Wernisaż zaplanowano na piątek, 5 lipca.Na wystawę składać się będą trzy stałe ekspozycje:

 

1. Ekspozycja pierwsza - dotycząca pradziejów, na której prezentowane będą cenne muzealia przedstawiające pradzieje ziemi szczycieńskiej. Są to przede wszystkim obiekty pochodzące ze zbiorów dawnego Heimat Museum Kreis Ortelsburg. Składają się na nie muzealia z epoki: neolitu, brązu, żelaza, okresu wpływów rzymskich oraz wczesnego średniowiecza. Ekspozycję dopełnią postery oraz plansze edukacyjne.

 

2. Ekspozycja druga – tworzyć ją będą obiekty przedstawiające okres późnego średniowiecza ze zbiorów Muzeum Mazurskiego a także specjalnie wykonane repliki uzbrojenia, strojów z epoki oraz kopie rycin i dokumenty. Na ekspozycji znajdą się m.in. plansze edukacyjne, mapa Komturii Krzyżackich, oryginalne wydanie Historii Ziemi Pruskiej Caspra Schütza z 1592 r. oraz makieta zamku wykonana w 1936 r. Anturaż ekspozycji stanowić będzie imitacja wnętrz gotyckiego, krzyżackiego zamku. Tę część wystawy wzbogacą ryciny z oryginalnego wydania słynnej powieści Henryka Sienkiewicza z 1910 roku.

 

3. Ekspozycja trzecia – będzie prezentować okres nowożytny od Prus Książęcych do zakończenia II wojny światowej. Na początku tej części wystawy zaprezentowana zostanie kopia Traktatu Krakowskiego wraz portrety ówczesnych władców Alebrechta Hohenzolerna i Zygmunta Starego. W dalszej części wystawy znajdą się ważne informacje związane najpierw z uzyskaniem mniejszych praw miejskich w 23 marca 1616 r., następnie na mocy edyktu z 12 czerwca 1723 roku wydanego przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I pełnych praw miejskich.


 

Kolejne eksponaty będą podkreślać rozwój gospodarczy miasta. Zostaną zaprezentowane dokumenty świadczące o rozwoju rzemiosła jak również wyroby rzemieślnicze. Kolejną część wystawy wypełniają wydawnictwa religijne w języku polskim, kancjonały z przełomu XVIII i XIX wieku. W związku z nasileniem procesów germanizacyjnych w XIX wieku pokazana będzie działalność Mazurskiego Ruchu Ludowego a w szczególności Mazurskiej Partii Ludowej. Ten zakres wystawy wypełnią zdjęcia i krótkie życiorysy działaczy mazurskich, dokumenty, prasa mazurska zwłaszcza związana ze Szczytnem.

 

Kolejne materiały zaprezentowane na wystawie to zdjęcia ukazujące m.in. wielkie zniszczenia miasta w czasie I wojny światowej, jego odbudowę oraz dokumenty z przeprowadzonego plebiscytu na Warmii i Mazurach.

 

Kolejne zdjęcia pokażą zniszczenia miasta oraz jego odbudowę po II wojnie światowej W ostatniej części wystawy znajdą się informacje o nowej, powojennej sytuacji, kiedy Szczytno wróciło do swojej słowiańskiej nazwy i znalazło się w nowej geopolitycznej rzeczywistości - w granicach Państwa Polskiego.

 

Wystawa stanowić będzie wyjątkową, ważną ekspozycję zbiorów szczycieńskiego muzeum, która zarazem poprzez ciekawą i atrakcyjną prezentację cennych muzealiów, plansz informacyjnych powinna dostarczyć wszystkim odwiedzającym szerokiej wiedzy historycznej o Szczytnie i jego okolicach.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Nie żyje ksiądz Mirosław Lango, proboszcz ze Spychowa
  ....śpieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą...Pokój Jego duszy.
  Autor: Jeremi Brzostowski
  2019-10-22 20:59:37
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Kto grozi, pewnie ci wielcy katolicy od miłosierdzia bożego, nafaszerowani: fałszem, podłością i obłudą!!! Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w niego kamień.
  Autor: szczytnianin
  2019-10-22 20:09:15
 • Tajemniczy pożar kamienicy przy 1 Maja (zdjęcia)
  Wcale bym się nie zdziwiła że poprostu znudziło się mieszkanie co niektórym w takich warunkach.
  Autor: Tasia
  2019-10-22 13:52:19
 • Arsenał Milicji Obywatelskiej na poddaszu w Kocie
  Jak to były pociski z 1913 r., to nie należały do MO, chyba że MO miała takie mausery po 1945 r. Pewnie były skonfiskowane - i zapomniane, albo ukryte przez byłych właścicieli domostwa sprzed 1945 r. Sam z taką sytuacją miałem do czynienia - ale dawniej - jeszcze w czasach \"komuny\". Oddałem na komendę, ale strach był, że z niej nie wrócę, jako podejrzany o dybanie na ustrój i prawowitą władzę.
  Autor: Krajan
  2019-10-21 15:43:48
 • Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie
  ćwiczcie Panowie ćwiczcie.
  Autor: re:
  2019-10-21 01:50:38
 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13