Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Piątek, 5 lipca – wystawa „Od pradziejów do współczesności”


W Muzeum Mazurskim w Szczytnie trwają prace remontowe oraz montażowe nowej wystawy zatytułowanej „Historia Szczytna i okolic. Od pradziejów do współczesności”. Będzie to jedna z głównych wystaw przedstawiająca historię Szczytna i ziemi szczycieńskiej. Wernisaż zaplanowano na piątek, 5 lipca.Na wystawę składać się będą trzy stałe ekspozycje:

 

1. Ekspozycja pierwsza - dotycząca pradziejów, na której prezentowane będą cenne muzealia przedstawiające pradzieje ziemi szczycieńskiej. Są to przede wszystkim obiekty pochodzące ze zbiorów dawnego Heimat Museum Kreis Ortelsburg. Składają się na nie muzealia z epoki: neolitu, brązu, żelaza, okresu wpływów rzymskich oraz wczesnego średniowiecza. Ekspozycję dopełnią postery oraz plansze edukacyjne.

 

2. Ekspozycja druga – tworzyć ją będą obiekty przedstawiające okres późnego średniowiecza ze zbiorów Muzeum Mazurskiego a także specjalnie wykonane repliki uzbrojenia, strojów z epoki oraz kopie rycin i dokumenty. Na ekspozycji znajdą się m.in. plansze edukacyjne, mapa Komturii Krzyżackich, oryginalne wydanie Historii Ziemi Pruskiej Caspra Schütza z 1592 r. oraz makieta zamku wykonana w 1936 r. Anturaż ekspozycji stanowić będzie imitacja wnętrz gotyckiego, krzyżackiego zamku. Tę część wystawy wzbogacą ryciny z oryginalnego wydania słynnej powieści Henryka Sienkiewicza z 1910 roku.


Reklama

 

3. Ekspozycja trzecia – będzie prezentować okres nowożytny od Prus Książęcych do zakończenia II wojny światowej. Na początku tej części wystawy zaprezentowana zostanie kopia Traktatu Krakowskiego wraz portrety ówczesnych władców Alebrechta Hohenzolerna i Zygmunta Starego. W dalszej części wystawy znajdą się ważne informacje związane najpierw z uzyskaniem mniejszych praw miejskich w 23 marca 1616 r., następnie na mocy edyktu z 12 czerwca 1723 roku wydanego przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I pełnych praw miejskich.

 

Kolejne eksponaty będą podkreślać rozwój gospodarczy miasta. Zostaną zaprezentowane dokumenty świadczące o rozwoju rzemiosła jak również wyroby rzemieślnicze. Kolejną część wystawy wypełniają wydawnictwa religijne w języku polskim, kancjonały z przełomu XVIII i XIX wieku. W związku z nasileniem procesów germanizacyjnych w XIX wieku pokazana będzie działalność Mazurskiego Ruchu Ludowego a w szczególności Mazurskiej Partii Ludowej. Ten zakres wystawy wypełnią zdjęcia i krótkie życiorysy działaczy mazurskich, dokumenty, prasa mazurska zwłaszcza związana ze Szczytnem.

Reklama

 

Kolejne materiały zaprezentowane na wystawie to zdjęcia ukazujące m.in. wielkie zniszczenia miasta w czasie I wojny światowej, jego odbudowę oraz dokumenty z przeprowadzonego plebiscytu na Warmii i Mazurach.

 

Kolejne zdjęcia pokażą zniszczenia miasta oraz jego odbudowę po II wojnie światowej W ostatniej części wystawy znajdą się informacje o nowej, powojennej sytuacji, kiedy Szczytno wróciło do swojej słowiańskiej nazwy i znalazło się w nowej geopolitycznej rzeczywistości - w granicach Państwa Polskiego.

 

Wystawa stanowić będzie wyjątkową, ważną ekspozycję zbiorów szczycieńskiego muzeum, która zarazem poprzez ciekawą i atrakcyjną prezentację cennych muzealiów, plansz informacyjnych powinna dostarczyć wszystkim odwiedzającym szerokiej wiedzy historycznej o Szczytnie i jego okolicach.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43