Reklama


Reklama

Piasutno polską szkołą pisane


Dokładnie 13 maja 1931 roku Piasutnie-Łęgu powstała jedyna polska szkoła działająca w okresie międzywojennym na Mazurach. W Środowiskowym Domu Samopomocy w Szczytnie Filia w Piasutnie uroczyście upamiętniono ten dzień.Uroczystości rozpoczęto od przejazdu do Piasutna-Łęgu, czyli do miejsca, w którym funkcjonowała ówczesna szkoła. Obecnie mieści się tam Leśnictwo Strużki. Staraniem Nadleśnictwa Spychowo przed leśniczówką został umieszczony kamień z pamiątkowym napisem nawiązującym do nauczyciela tej szkoły - Jerzego Lanca. Uczestnicy spotkania złożyli w tym miejscu kwiaty.

 

Następnie, już w budynku ŚDS w Piasutnie, miała miejsce prelekcja nt. „Jerzy Lanc - nauczyciel w polskiej szkole w Piasutnie w Prusach Wschodnich”. Wygłosiła ją Lila Borkowska – prezes Warmińsko-Mazurskiego Centrum Wpierania Inicjatyw Lokalnych i Promocji Regionu w Piasutnie i jednocześnie pracownik ŚDS w Piasutnie.


Reklama

 

Następnie zebrani obejrzeli krótki program artystyczny w wykonaniu mieszkańców Piasutna. Dwa wiersze Teofila Ruczyńskiego poświęcone Jerzemu Lancowi wyrecytowały: Karolina Kuta i... wójt Alicja Kołakowska.

 

Z kolei wiersz napisany przez Annę Bogusz - byłego pracownika ŚDS w Piasutnie, zaprezentowała Julia Więcek, a pieśń do słów Adama Asnyka „Miejcie nadzieję” wykonał Jan Lisiewski, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Szczycieńskiego.

Reklama

 

Po wystąpieniach zaproszonych gości, była możliwość zobaczenia wystawy „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach 1929-1939” oraz zwiedzenia budynku ŚDS w Piasutnie, po którym oprowadziła kierownik Joanna Gronowska.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze