Reklama


Reklama

Petycje mieszkańców do kosza


Na ostatniej sesji radni gminy Świętajno odrzucili dwie petycje mieszkańców Świętajna i Jerutek, którzy protestowali przeciwko planowanej rozbudowie i budowie nowej instalacji do przetwarzaniem odpadów. - To nie nasza kompetencja – tłumaczyli swoją decyzję.Mieszkańcy Świętajna sprawą zaczęli się interesować, gdy dotarły do nich informacje, że zakład działający przy ulicy Polnej ma być rozbudowany tak, by mógł przyjmować i przetwarzać aż 9 tysięcy ton odpadów (dotychczas 3 tysiące). Zaczęli zbierać podpisy pod wnioskiem, aby do tego nie dopuścić. Podpisało się około 50 osób. Petycja trafiła do rady gminy. Potem do protestu przyłączyli się też mieszkańcy Jerutek, bo dowiedzieli się, że właściciel sortowni w Świętajnie chce w tym samym celu zagospodarować działkę w sąsiedztwie ich wsi. Oni również złożyli petycję do rady gminy Świętajno.

 

Radni obie petycje odrzucili tłumacząc, że nie jest to w ich kompetencji.


Reklama

 

- Nie my wydajemy decyzje, pozwolenia w tej kwestii, nie mamy też żadnego wpływu na przedsiębiorcę, który planuje taką rozbudowę i inwestycję – mówili.

 

Mieszkańcy protestują, bo działalność, ich zdaniem, jest uciążliwa.

 

- Żyję tu już 63 lata i naprawdę to składowisko zaczyna być coraz bardziej uciążliwe. Smród, robaki, hałas, szczury to moja codzienność – tak o sprawie kilka tygodni temu mówiła Marianna Kijuc, która mieszka zaledwie 100 metrów od zakładu w Świętajnie. - Lubię pana Marcina, który jest kulturalnym człowiekiem i moim sąsiadem, ale jeśli chce to składowisko powiększyć, to naprawdę powinien znaleźć inną lokalizację, która nie będzie nikomu wadziła.

Reklama

 

Z kolei mieszkańcy Jerutek tłumaczą, że taka działalność może wpłynąć na obniżenie wartości działek.

 

- Sprawę znam doskonale, bo część decyzji wydaje gmina – mówi wójt Alicja Kołkowska. - Wiem, że inwestor robi wszystko, aby inwestycja i rozbudowa były jak najmniej uciążliwe. Rozumiem racje mieszkańców, ale nie możemy też ograniczać inwestora. Na razie do tematu podchodzimy ostrożnie i wciąż analizujemy całą sprawę.Komentarze do artykułu

Gość

W Jerutkach takie zapachy dobiłyby i tak słabą turystykę.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Mikołaju chciałabym iphone 11 pro ps4 z minecraft oraz spotkać fajnego chłopaka

  mel


  2021-01-26 15:19:04
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Taki sobie czytelniczku z Razem dla Mieszkańców. Jaki pomysł na miasto mają Twoi koledzy p. Siudak, p. Boczar, p. Malec, p. Furczak i inni? Czy jedynym Waszym pomysłem jest kredyt i zadłużenie miasta? A może etaciki w Urzędzie?

  Anna


  2021-01-26 13:39:36
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Odpowiedź jest prosta. Szeregowa p. Rybińska prawdopodobnie nie dostała zgody z góry. Zresztą łatwo jest klepać swoje mądrości, ale już brać pieniądze za odpowiedzialność, to zupełnie inna sprawa. I to wychwalanie Henryka, obrzydliwe. Tyle teraz robi dla miasta... A ile zepsuł lub przespał, gdy miał swoje pięć minut? Widzę tu pewną sprzeczność. Brudne polityczne gierki!

  Do TSC


  2021-01-26 09:18:09
 • 90 pensjonariuszy domu pomocy zaszczepionych
  Zaszczepiono, czy raczej poddano eutanazji?...przecież Pfizer jasno napisał w ulotce, że nie wolno szczepić ludzi z osłabioną odpornością i przyjmujących leki... To jest ludobójstwo....a ci, co są tego świadomi, a jednak wstrzykują staruszkom ten eksperymentalny preparat, są zbrodniarzami, dla których specjalnie stworzono ustawę bezkarnościową.

  kroll


  2021-01-26 08:31:06
 • Afrykański pomór w powiecie szczycieńskim
  W 2018r. było głośno o dzikach spadających z nieba, może i w tym znowu zaczęły spadać???...właściwie to nie ma co się dziwić, kawał drogi mają do przelecenia :D A tak na poważnie, to mógłby ktoś ustalić stawkę, za odstrzelenie myśliwego???...chętnie bym zapolował...z ich truchła, darmową karmę dla psów można zrobić.

  kroll


  2021-01-26 08:22:18
 • Krzyżówki znowu niebezpieczne dla kierowców (zdjęcia)
  To jest doskonałe miejsce na duże rondo - ono spowolniłoby ruch w tym miejscu oraz ułatwiłoby włączanie się do ruchu od strony Świętajna.

  PLAY


  2021-01-26 08:09:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - źle przeczytałeś, temu, co zginął pod autobusem, wpisali covida w akcie zgonu...a ci, co teraz umierają, zaraz po poddaniu się eksperymentowi medycznemu, wpisują, że umarli na choroby współistniejące....ciekawe, co Tobie wpiszą :)

  kroll


  2021-01-26 08:06:39
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Moje odczucia wobec RADNEJ RYBIŃSKIEJ są bardzo mieszane. Dziwi mnie, że taka mądra i dbająca o dobro miasta przez wiele kadencji osoba nie starowała na stanowisko Burmistrza Miasta. Nie wiem jak to się dzieje, że takie SKARBY jak radna RYBIŃSKA i radny KIERSIKOWSKI oraz doktor ŁACHACZ nie stworzyli do tej pory (wszyscy z kilkoma kadencjami i giganci intelektu) jakiegoś triumwiratu w mieście. Aż żal patrzeć jak się marnują.

  Taki sobie czytelnik


  2021-01-26 00:44:44
 • Pyskówka, jak w piaskownicy - miejski poziom debaty
  Jak burdel nie zarabia to się wymienia ku...wy nie firanki.....

  Ironia


  2021-01-25 21:16:51
 • Śmieci drenują portfele, skąd się biorą te kwoty?
  Problemem w opłatach nie są ani osoby,ani firmy... bo firmy rozliczają się na jeszcze innych zasadach:) problemem są nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjne. I to tych nieruchomości ( które ani nie są stałe zamieszkiwane, więc nie można stosować stawki od osoby, ani nie jest tam prowadzona działalność gospodarczą, więc nie rozliczają się jak przedsiębiorcy) dotyczy stawka 169 zł rocznie. A to czy kogoś można tak czy inaczej policzyć reguluje ustawa.Wynika wiec z tego że nawet jeśli jest beznadzieja,to w obowiązującym prawie.Dura lex, sex lex.I na to ani my jako mieszkańcy,ani nasi samorządowcy wpływu nie mamy.

  Roman


  2021-01-25 15:18:03