Reklama


Reklama

Partia Zielonych ma swoje koło


Od ostatniego piątku Partia Zielonych w Szczytnie ma już swoją oficjalną strukturę organizacyjną. Szczycieńskie koło liczy w tej chwili kilkanaście osób, członków i sympatyków. Pierwszym przewodniczącym został wybrany Wiesław Mądrzejowski. Nieupartyjnieni jeszcze Zieloni rozpoczęli działalność w Szczytnie już rok temu. O tym, czym się zajmują można znaleźć bieżące informacje na facebookowej otwartej grupie Zielone Szczytno, która liczy już sobie ponad 150 członków.Gościem plenerowego spotkania, koronującego przybranie oficjalnych form, była sekretarz generalna Partii Zielonych Magdalena Gałkiewicz, z którą Tygodnik przeprowadził krótki wywiad.

 

Pierwszy raz jesteś w Szczytnie?

 

Tak jakoś się złożyło. Odpowiadam w Zielonych za budowanie struktur, byłam w Olsztynie, w Ełku i skorzystałam z zaproszenia grupy świetnych ludzi właśnie ze Szczytna, którzy po roku zielonej działalności postanowili stworzyć tu oficjalne koło. Jest to po ełckim drugie koło na Mazurach, kolejne mam nadzieję wkrótce powstanie na Warmii czyli w Olsztynie.

 

Może dwa zdania o Partii Zielonych.

 

Istniejemy w Polsce już od 2004 r., jesteśmy polityczną reprezentacją osób z bardzo różnych środowisk, przede wszystkim pozarządowych organizacji ekologicznych. Działamy na rzecz praw człowieka, prawnej ochrony zwierząt, wspieramy aktywnie ruchy walczące o prawa kobiet oraz antydyskryminacyjne. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskaliśmy po raz pierwszy własną trzyosobową reprezentację w Sejmie.


Reklama

 

W kilkunastu krajach w Europie Zieloni mają coraz większe znaczenie polityczne, w kilku są mocnym elementem tamtejszych rządów.

 

Jest to proces nieunikniony. Nadchodząca katastrofa klimatyczna spowodowała wzrost świadomości ekologicznej w większości krajów i znaczny rozwój ruchów oraz partii proekologicznych. Widzimy to bardzo wyraźnie w Niemczech, Austrii, Belgii, Finlandii, a ostatnio również we Francji i Chorwacji. Szczególnie cieszy naprawdę wielkie zaangażowanie młodzieży, która najszybciej zrozumiała, z jakimi zagrożeniami przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższych latach. Jesteśmy członkami Europejskiej Partii Zieloni, a w kraju blisko współpracujemy m.in. z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym oraz z Ostrą Zielenią (młodzieżówką Partii Zieloni). Chcemy mieć wpływ na politykę nie tylko krajową, również na działalność samorządów, bo tutaj właśnie, a nie w Warszawie, dzieją się rzeczy najważniejsze w zakresie ochrony środowiska, tu podejmowane są decyzje w sprawach ważnych i bliskich dla ludzi.

Reklama

 

Jak więc widzisz kierunki działalności takich kół jakie powstało w Szczytnie?

 

Jesteśmy organizacją o strukturach, można powiedzieć, skrajnie demokratycznych. Obszarów działalności proekologicznej jest mnóstwo, a jakie są najważniejsze tu, na Mazurach, zdecydują nasze koleżanki i koledzy. Z dotychczasowych rozmów i przedsięwzięć, które już przeprowadzili wynika, że to przede wszystkim walka ze smogiem niszczącym największy skarb tych terenów, jakim jest czyste powietrze, ochrona drzewostanu w tym zabytków przyrody przed niekontrolowaną wycinką, uregulowanie gospodarki odpadami w interesie mieszkańców i przyrody, który to interes może i powinien być wspólny. Także opieka nad zwierzętami, a muszę dodać, że bardzo wiele dobrego słyszałam o szczycieńskim schronisku „Cztery łapy”.

 

WAMKomentarze do artykułu

wiesław mądrzejowski

Jak widać opinie o Zielonych są zróżnicowane. Zapraszamy wszystkich do współpracy, mamy jako Zieloni mnóstwo pomysłów a parę rzeczy już udało się zrealizować. Niestety pani \"Jolko\" naszą działalność opieramy jak dotąd tylko o środki własne i naszą pracę więc z profitów osiągamy jedynie najważniejszy - satysfakcję. Kontakt - wiemod@wp.pl lub 668 156 476. Co do koloru włosów Magdy - prawda że fajny? Mamy jeszcze w kole brunetki, szatynki, blondynkę, parę głów siwych. Na razie brakuje łysych.

marian

Super się uśmiałem!!! \"Nieupartyjnieni jeszcze zieloni\" a pierwszym przewodniczącym został kto? Wiesław Mądrzejowski, He he!

Jolka

To jest ściema, chodzi o kasę na partie, nic nie mają wspólnego z zielonym. Następny kolor zniszczony. To samo skojarzenia z tęczą.

Kowal

Świetnie. Super, że i do nas dotarł wreszcie powiew świeżości. Zieloni to chyba jedyna partia, która walczy o nas wszystkich a nie o pieniądze i władzę dla swoich.

Link

Czerwone włosy, znak Antify.

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

  Śmieszek


  2020-08-03 13:17:48
 • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
  Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

  JWB


  2020-08-03 12:02:50
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Szanowny Panie Śmieszek! Mam dobrą wiadomość dla Pana. Otóż dziś ostatni raz zabieram głos.Szkoda mi czasu na takie bezowocne dyskusje. Znam dobrze wasze środowisko a szczególnie tych od SOWY którzy w tak pięknej polszczyżnie prowadzili na temat zniewolonej dziś Polski szerokie dysputy .

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-08-03 00:12:09
 • To 28-letni mieszkaniec Szczytna chciał rozjechać policjantów
  Przecież ten Policjant nie użył broni tylko wykorzystał ją celem zatrzymania tego pojazdu, czytanie ze zrozumieniem boli. Cóż można dodać najpierw przeczytajcie sobie przypadki użycia i wykorzystania broni palnej a potem dyskutujcie. Policjant jak czytamy w artykule wykorzystał broń służbową celem zatrzymania pojazdu którym uciekał kierujący, więc strzelał do pojazdu i tyle w temacie

  Venom


  2020-08-02 00:16:20
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Zgadzam się i popieram pana w 100% mieszkam tu, płacę podatki, widzę co się dzieje i odczuwam to na własnej skórze, a panie Jamka odnoszę wrażenie że chyba pan tu nie mieszka ? to niech pan się zajmie swoim życiem w Szwecji, Niemczech, Holandii, czy innym krajem czy miastem. Bo wydaje mi się że żyje pan na innej planecie i TVP z certyfikowanym kłamcą Kurskim na czele oraz skazanym prawomocnym wyrokiem Morawieckim za kłamstwa zrobiło panu kisiel z mózgu.

  Do Śmieszek


  2020-08-01 18:47:21
 • Powstanie centrum kulturalne
  Również jestem zdania, że można byłoby zainwestować pieniądze przeznaczone na budowę centrum kulturalnego (czyli świetlicę) w coś bardziej potrzebnego. Świetlic w naszej gminie mamy pod dostatkiem!

  Mieszkaniec


  2020-07-31 23:19:35
 • Trociny w ogniu w Pasymiu
  Adaś znowu spał na zmianie i nie dopilnował :)

  Tomasz


  2020-07-31 20:36:26
 • Dino i sklep rolniczy wkraczają do gry
  Jak ze stacją paliw w dobrych cenach to jestem za!

  Tomasz


  2020-07-31 20:23:52
 • Rafał Brzeziński – między kosmetykami a motocyklami (zdjęcia)
  Zagalopowaleś się z tymi zasługami tylko twoimi , znaczna część tych zasług to waszej radnej.

  Obiektywy.


  2020-07-31 20:08:13
 • Dyrektorskie stołki dłużej o... rok
  Po co konkursy przecież to tylko ustawka jesteś za wójtem masz stanowisko psychoza która panuje od pierwszej kadencji ale lepiej dajesz .... masz jak w banku

  Wyborca


  2020-07-31 17:29:32