Reklama


Reklama

Partia Zielonych ma swoje koło


Od ostatniego piątku Partia Zielonych w Szczytnie ma już swoją oficjalną strukturę organizacyjną. Szczycieńskie koło liczy w tej chwili kilkanaście osób, członków i sympatyków. Pierwszym przewodniczącym został wybrany Wiesław Mądrzejowski. Nieupartyjnieni jeszcze Zieloni rozpoczęli działalność w Szczytnie już rok temu. O tym, czym się zajmują można znaleźć bieżące informacje na facebookowej otwartej grupie Zielone Szczytno, która liczy już sobie ponad 150 członków.Gościem plenerowego spotkania, koronującego przybranie oficjalnych form, była sekretarz generalna Partii Zielonych Magdalena Gałkiewicz, z którą Tygodnik przeprowadził krótki wywiad.

 

Pierwszy raz jesteś w Szczytnie?

 

Tak jakoś się złożyło. Odpowiadam w Zielonych za budowanie struktur, byłam w Olsztynie, w Ełku i skorzystałam z zaproszenia grupy świetnych ludzi właśnie ze Szczytna, którzy po roku zielonej działalności postanowili stworzyć tu oficjalne koło. Jest to po ełckim drugie koło na Mazurach, kolejne mam nadzieję wkrótce powstanie na Warmii czyli w Olsztynie.

 

Może dwa zdania o Partii Zielonych.

 

Istniejemy w Polsce już od 2004 r., jesteśmy polityczną reprezentacją osób z bardzo różnych środowisk, przede wszystkim pozarządowych organizacji ekologicznych. Działamy na rzecz praw człowieka, prawnej ochrony zwierząt, wspieramy aktywnie ruchy walczące o prawa kobiet oraz antydyskryminacyjne. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskaliśmy po raz pierwszy własną trzyosobową reprezentację w Sejmie.


Reklama

 

W kilkunastu krajach w Europie Zieloni mają coraz większe znaczenie polityczne, w kilku są mocnym elementem tamtejszych rządów.

 

Jest to proces nieunikniony. Nadchodząca katastrofa klimatyczna spowodowała wzrost świadomości ekologicznej w większości krajów i znaczny rozwój ruchów oraz partii proekologicznych. Widzimy to bardzo wyraźnie w Niemczech, Austrii, Belgii, Finlandii, a ostatnio również we Francji i Chorwacji. Szczególnie cieszy naprawdę wielkie zaangażowanie młodzieży, która najszybciej zrozumiała, z jakimi zagrożeniami przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższych latach. Jesteśmy członkami Europejskiej Partii Zieloni, a w kraju blisko współpracujemy m.in. z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym oraz z Ostrą Zielenią (młodzieżówką Partii Zieloni). Chcemy mieć wpływ na politykę nie tylko krajową, również na działalność samorządów, bo tutaj właśnie, a nie w Warszawie, dzieją się rzeczy najważniejsze w zakresie ochrony środowiska, tu podejmowane są decyzje w sprawach ważnych i bliskich dla ludzi.

Reklama

 

Jak więc widzisz kierunki działalności takich kół jakie powstało w Szczytnie?

 

Jesteśmy organizacją o strukturach, można powiedzieć, skrajnie demokratycznych. Obszarów działalności proekologicznej jest mnóstwo, a jakie są najważniejsze tu, na Mazurach, zdecydują nasze koleżanki i koledzy. Z dotychczasowych rozmów i przedsięwzięć, które już przeprowadzili wynika, że to przede wszystkim walka ze smogiem niszczącym największy skarb tych terenów, jakim jest czyste powietrze, ochrona drzewostanu w tym zabytków przyrody przed niekontrolowaną wycinką, uregulowanie gospodarki odpadami w interesie mieszkańców i przyrody, który to interes może i powinien być wspólny. Także opieka nad zwierzętami, a muszę dodać, że bardzo wiele dobrego słyszałam o szczycieńskim schronisku „Cztery łapy”.

 

WAMKomentarze do artykułu

wiesław mądrzejowski

Jak widać opinie o Zielonych są zróżnicowane. Zapraszamy wszystkich do współpracy, mamy jako Zieloni mnóstwo pomysłów a parę rzeczy już udało się zrealizować. Niestety pani \"Jolko\" naszą działalność opieramy jak dotąd tylko o środki własne i naszą pracę więc z profitów osiągamy jedynie najważniejszy - satysfakcję. Kontakt - wiemod@wp.pl lub 668 156 476. Co do koloru włosów Magdy - prawda że fajny? Mamy jeszcze w kole brunetki, szatynki, blondynkę, parę głów siwych. Na razie brakuje łysych.

marian

Super się uśmiałem!!! \"Nieupartyjnieni jeszcze zieloni\" a pierwszym przewodniczącym został kto? Wiesław Mądrzejowski, He he!

Jolka

To jest ściema, chodzi o kasę na partie, nic nie mają wspólnego z zielonym. Następny kolor zniszczony. To samo skojarzenia z tęczą.

Kowal

Świetnie. Super, że i do nas dotarł wreszcie powiew świeżości. Zieloni to chyba jedyna partia, która walczy o nas wszystkich a nie o pieniądze i władzę dla swoich.

Link

Czerwone włosy, znak Antify.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  180 tys.? Brawo Gmina, kompromitacją było by nie wziąć takiej kasy.

  Rychu


  2020-12-01 20:12:42
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42