Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Partia Zielonych ma swoje koło


Od ostatniego piątku Partia Zielonych w Szczytnie ma już swoją oficjalną strukturę organizacyjną. Szczycieńskie koło liczy w tej chwili kilkanaście osób, członków i sympatyków. Pierwszym przewodniczącym został wybrany Wiesław Mądrzejowski. Nieupartyjnieni jeszcze Zieloni rozpoczęli działalność w Szczytnie już rok temu. O tym, czym się zajmują można znaleźć bieżące informacje na facebookowej otwartej grupie Zielone Szczytno, która liczy już sobie ponad 150 członków.Gościem plenerowego spotkania, koronującego przybranie oficjalnych form, była sekretarz generalna Partii Zielonych Magdalena Gałkiewicz, z którą Tygodnik przeprowadził krótki wywiad.

 

Pierwszy raz jesteś w Szczytnie?

 

Tak jakoś się złożyło. Odpowiadam w Zielonych za budowanie struktur, byłam w Olsztynie, w Ełku i skorzystałam z zaproszenia grupy świetnych ludzi właśnie ze Szczytna, którzy po roku zielonej działalności postanowili stworzyć tu oficjalne koło. Jest to po ełckim drugie koło na Mazurach, kolejne mam nadzieję wkrótce powstanie na Warmii czyli w Olsztynie.

 

Może dwa zdania o Partii Zielonych.

 

Istniejemy w Polsce już od 2004 r., jesteśmy polityczną reprezentacją osób z bardzo różnych środowisk, przede wszystkim pozarządowych organizacji ekologicznych. Działamy na rzecz praw człowieka, prawnej ochrony zwierząt, wspieramy aktywnie ruchy walczące o prawa kobiet oraz antydyskryminacyjne. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskaliśmy po raz pierwszy własną trzyosobową reprezentację w Sejmie.


Reklama

 

W kilkunastu krajach w Europie Zieloni mają coraz większe znaczenie polityczne, w kilku są mocnym elementem tamtejszych rządów.

 

Jest to proces nieunikniony. Nadchodząca katastrofa klimatyczna spowodowała wzrost świadomości ekologicznej w większości krajów i znaczny rozwój ruchów oraz partii proekologicznych. Widzimy to bardzo wyraźnie w Niemczech, Austrii, Belgii, Finlandii, a ostatnio również we Francji i Chorwacji. Szczególnie cieszy naprawdę wielkie zaangażowanie młodzieży, która najszybciej zrozumiała, z jakimi zagrożeniami przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższych latach. Jesteśmy członkami Europejskiej Partii Zieloni, a w kraju blisko współpracujemy m.in. z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym oraz z Ostrą Zielenią (młodzieżówką Partii Zieloni). Chcemy mieć wpływ na politykę nie tylko krajową, również na działalność samorządów, bo tutaj właśnie, a nie w Warszawie, dzieją się rzeczy najważniejsze w zakresie ochrony środowiska, tu podejmowane są decyzje w sprawach ważnych i bliskich dla ludzi.

Reklama

 

Jak więc widzisz kierunki działalności takich kół jakie powstało w Szczytnie?

 

Jesteśmy organizacją o strukturach, można powiedzieć, skrajnie demokratycznych. Obszarów działalności proekologicznej jest mnóstwo, a jakie są najważniejsze tu, na Mazurach, zdecydują nasze koleżanki i koledzy. Z dotychczasowych rozmów i przedsięwzięć, które już przeprowadzili wynika, że to przede wszystkim walka ze smogiem niszczącym największy skarb tych terenów, jakim jest czyste powietrze, ochrona drzewostanu w tym zabytków przyrody przed niekontrolowaną wycinką, uregulowanie gospodarki odpadami w interesie mieszkańców i przyrody, który to interes może i powinien być wspólny. Także opieka nad zwierzętami, a muszę dodać, że bardzo wiele dobrego słyszałam o szczycieńskim schronisku „Cztery łapy”.

 

WAMKomentarze do artykułu

wiesław mądrzejowski

Jak widać opinie o Zielonych są zróżnicowane. Zapraszamy wszystkich do współpracy, mamy jako Zieloni mnóstwo pomysłów a parę rzeczy już udało się zrealizować. Niestety pani \"Jolko\" naszą działalność opieramy jak dotąd tylko o środki własne i naszą pracę więc z profitów osiągamy jedynie najważniejszy - satysfakcję. Kontakt - wiemod@wp.pl lub 668 156 476. Co do koloru włosów Magdy - prawda że fajny? Mamy jeszcze w kole brunetki, szatynki, blondynkę, parę głów siwych. Na razie brakuje łysych.

marian

Super się uśmiałem!!! \"Nieupartyjnieni jeszcze zieloni\" a pierwszym przewodniczącym został kto? Wiesław Mądrzejowski, He he!

Jolka

To jest ściema, chodzi o kasę na partie, nic nie mają wspólnego z zielonym. Następny kolor zniszczony. To samo skojarzenia z tęczą.

Kowal

Świetnie. Super, że i do nas dotarł wreszcie powiew świeżości. Zieloni to chyba jedyna partia, która walczy o nas wszystkich a nie o pieniądze i władzę dla swoich.

Link

Czerwone włosy, znak Antify.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama