Reklama


Reklama

Pamiątkowa tablica na cmentarzu w Piasutnie


Na cmentarzu w Piasutnie jego dawni mieszkańcy umieścili pamiątkową tablicę, poświęconą tym wszystkim, którzy tu kiedyś mieszkali i swój wieczny odpoczynek znaleźli w swoich rodzinnych stronach bądź też na obczyźnie. Inicjatorem przedsięwzięcia był Gerard Syska, który do Niemiec wyjechał w 1966 roku.



- O umieszczenie takiej tablicy na miejscowym cmentarzu staraliśmy się dużo wcześniej, bo jeszcze za czasów poprzedniego wójta, ale dopiero teraz udało się to zrealizować – mówi pan Gerard, dodając przy tym, że w sprawę zaangażowano nawet służby konserwatorskie w Olsztynie.

 

Kamień, na którym jest umieszczona pamiątkowa tablica, przekazała gmina, natomiast samą tablicę – Gerard Syska. - Właściwie to już w ubiegłym roku zapadły ostateczne decyzje dotyczące pozyskania głazu, wykonania prac oraz uzyskania odpowiedniej zgody – mówi pan Syska. W tym roku przyjechaliśmy jedynie zamontować tablicę i w tych działaniach wspierał nas sołtys wsi Bogdan Komosiński.


Reklama

 

Reklama

 

Gerard Syka opowiada, że gdy przyjechał tu 26 lat temu wygląd cmentarza wprawił go w osłupienie: wszystko było zarośnięte, teren, jak pierwotna puszcza, niemal nie do przebycia. Zbulwersowany opłacił jednego z mieszkańców wsi, by ten zadbał o nekropolię. Sytuacja się zmieniła, gdy władze gminne, zachowując dawne przeznaczenie, przekształciły teren w cmentarz komunalny.

 

- Do zakończenia prac nad tym, by teren cmentarza wyglądał godnie brakuje jeszcze tylko nowego ogrodzenia i bramy wjazdowej, na które władze gminy zabezpieczyły odpowiednie środki – mówi sołtys Bogdan Komosiński.

 

Napis na zamontowanej na głazie tablicy jest dwujęzyczny - po polsku i po niemiecku i brzmi:„Pamięć chroni przed zapomnieniem. Pamięci wszystkich mieszkańców Piasutna, którzy tutaj lub daleko od rodzinnych stron znaleźli swój wieczny spoczynek”.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2020-09-09 12:09:00

Droga w Piasutnie uroczyście otwarta

  • Niedziela, 2020-01-26 20:22:00

Wycinka lip na cmentarzu budzi emocje

  • Środa, 2019-11-13 15:33:25

Segregacja potrzebna na... cmentarzu

  • Czwartek, 2019-08-01 12:09:23

Siatkarze ze Szczytna górą w Piasutnie

  • Środa, 2019-07-17 18:09:47

W Piasutnie powstanie skwer

Reklama


Komentarze

  • „Droga śmierci” w likwidacji
    A co z odcinkiem Olszyny Jeruty on jest jeszcze gorszy

    Tomasz Nieciak


    2020-09-19 06:50:40
  • Dawny GOK zamienia się w ruinę
    Gośkę trzeba zatrudnić ........ona \" postawi \" na nogi :-)

    Dynd


    2020-09-18 23:09:14
  • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
    Nieporozumienie z biblioteką- chodzilo o moją książkę, którą tam kiedyś przesłałem a ktora również znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.A co do nienawiści w stosunku do Pana, Panie Śmieszek to tylko różnica zdań, nic ponadto. Przyznam się do jednej rzeczy- lubię się z Panem wykłócać. To chyba moja słabośc

    Jamka lech


    2020-09-18 21:14:35
  • Małżeństwo okradało samochody z paliwa
    A co z paserem co za pół ceny kupował kradziony towar , czyżby został świadkiem koronnym ?.

    Bezkarność gnidy gorszej od złodzieja.


    2020-09-18 20:04:50
  • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
    Super że są ludzie którzy mają ambicje i pasje a nie tylko siedzą w domu przed TV. Przykre jest to że inni ludzie bez ambicji i pasji z zazdrości wylewają pomyje... Super Pani Basiu tak trzymać!

    Obserwator


    2020-09-18 17:22:14
  • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
    Tego nam brakowało w naszym pięknym mieście, będę na pewno klientką :)

    Magda


    2020-09-18 12:48:55
  • Iga srebrną medalistką mistrzostw Polski
    Trochę niefortunne to zdjęcie.

    Kowal


    2020-09-18 00:33:52
  • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
    Takie mamy u nas prawo. Kupujesz ziemię, ale nic co cenne nie jest Twoje. Znajdziesz ropę, państwowa, znajdziesz skarb, państwowy, znajdziesz walizkę pieniędzy tak jest. państwa. Gdy tylko w jakiś sposób policja się dowie, to możesz dostać wyrok, chyba że samemu od razu szybkim krokiem udasz się na komendę i zgłosisz takie znalezisko. Ja bym poszedł o krok dalej i na komendę zwoził wszystkie kamienie znalezione na polu, żeby policja badała, czy aby przypadkiem nie jest to jakiś artefakt archeologiczny. A człowiekowi zamiast dać jakiś dyplom, no jakieś znaleźne czy nagroda to marzenie w naszym kraju więc nie liczę, pogratulować oficjalnie czy zrobić pamiątkowe zdjęcie w muzeum dla znalazcy to mu wpieprzą wyrok najlepiej i niech siedzi, drugi raz jak coś znajdzie to rozsądnie wywali do rowu albo zniszczy XD

    Chomik


    2020-09-17 22:29:09
  • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
    Ach, panie Jamka! Niech pan już skończy z tą swoją mizantropią. Wylewa się to z pana za każdym pańskim wpisem. Jak to już wcześniej napisano - dobrze, że jest pan byłym Szczytnianinem. Nie zrozumiem nigdy takiej nienawiści, jaka w panu tkwi. Tylko dlatego, że ktoś myśli inaczej. Niech pan się nie spodziewa, że sugerowanie przez pana jakichś moich deficytów sprowokuje mnie do pozwu sądowego. Pieniactwo nie leży w mojej naturze. I skąd pan wie, co o mnie jest w bibliotece w Szczytnie? Ma pan związki ze służbami?

    Śmieszek


    2020-09-17 22:17:25
  • Spacer po Pasymiu zakłócili kryminalni ze Szczytna
    Policja, policja i policja...

    Ja