Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Pacjent chory na covid19 z Hawany, czy Habany?


Media ogólnoświatowe grzmią o wyjątkowo zjadliwym wariancie wirusa SARS-CoV-2 nazywanego w skrócie Delta Plus. Czy dotarł on już do naszego powiatu? Troje chorych przebadano pod kątem jego występowania. - Na tę chwilę nie mamy potwierdzonej obecności tej mutacji – mówi Tomasz Liwartowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie. - Co nie oznacza, że do nas nie dotarła – dodaje.

 Od początku pandemii chorobę covid19 zdiagnozowano u 6340 mieszkańców naszego powiatu. Zmarły 163 osoby. Od 1 do 13 lipca tego roku służby sanitarne odnotowały 14 dodatnich osób. To oficjalne dane.

 

W miniony weekend służby postawiła na nogi informacja, że w naszym powiecie pojawiło się pięć osób z Kuby, które mogą być zakażone nową, bardziej zjadliwą odmianą wirusa Delta Plus. Że trafiły do szpitala w Szczytnie. Nad sprawą pochylił się szczycieński sanepid.

 

- Ta sytuacja pokazała nam, jak rodzi się plotka i jak może mieć ogromny wpływ na społeczeństwo – mówi dyrektor Liwartowski. - Bo finalnie okazało się, że do szpitala w Szczytnie trafił jeden, a nie pięcioro pacjentów. I nie z Hawany, stolicy Kuby, a z Habany - klubu w Szczytnie.

 

Mężczyzna kilka tygodni wcześniej wrócił z Holandii. W klubie nocnym Habana doznał kontuzji i został przewieziony do szpitala w Szczytnie, gdzie zrobiono mu między innymi test na obecność wirusa. Wyszedł dodatni. Chory trafił na oddział covidowy. Dla wielu jednak Hawana, czy Habana było mało istotne. Liczyła się sensacja, która szybko zaczęła się rozprzestrzeniać w powiecie i rozrastać.


Reklama

 

Pod kątem nowej mutacji sanepid skierował na badania 3 chore na covid19 osoby z naszego powiatu.

 

- Kiedy i kogo kierujemy na takie testy? Wynika to z szacowania ryzyka w oparciu o okoliczności, np. powrót z krajów wysokiego ryzyka, ale też kilku innych czynników, takich jak na przykład dodatni wynik testu PCR – mówi dyrektor Liwartowski. - I jednocześnie informacja, że taka osoba przeszła już chorobę bądź była w pełni zaszczepiona, a mimo to zachorowała.

 

Z danych sanepidu wynika, że w tej chwili chorzy ujawniania są najczęściej podczas innych badań, bo placówki medyczne już obligatoryjnie swoim pacjentom robią testy. Od początku wakacji oficjalnie ujawniono 14 zakażeń wirusem.

 

- Co będzie jesienią? Tego chyba na razie nikt nie jest w stanie przewidzieć – dodaje Tomasz Liwartowski. - Jest to swoisty wyścig. Im więcej osób będziemy mieli zaszczepionych, tym ta amplituda zakażeń będzie niższa. Wszystko zależy od nas samych. Dlatego proszę o troskę wzajemną. Szczepmy się. To jedyna właściwa droga. Wakacje to dobry czas na podjęcie takich działań, bo nie ma kolejek w punktach szczepień, a druga dawkę można przyjąć nawet będąc na wakacjach, bo nie ma rejonizacji dla szczepień. System dostosuje się w tej kwestii do naszych oczekiwań i możliwości. Warto z tego skorzystać.

Reklama

 Komentarze do artykułu

XxX

- Co będzie jesienią?...jesienią okaleczone Szczepany zetkną się z coroczną sezonową grypą i zaczną wymierać, bo już nie będą w stanie jej pokonać...ale spokojnie, \"szontowi\" jasnowidze od początku o tym wiedzieli, i już w połowie sierpnia nastąpi 4 fala...innymi słowy, wielu Szczepanów jesienią dobiegnie do mety \"ostatniej prostej\"

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama