Poniedziałek, 21 Wrzesień, Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca -

Reklama


Reklama

Pabich utajniony przez sąd


Po wymianie sędziego od nowa ruszył proces dotyczący nieprawidłowości przy prowadzeniu kampanii wyborczej przez byłego wójta i kandydata na wójta gminy Świętajno Janusza Pabicha. Co ciekawe tym razem proces został utajniony. Publiczność, w tym dziennikarze, nie może uczestniczyć w posiedzeniach sądu.



To dość kuriozalna decyzja sądu, bo sprawa dotyczy rzeczy związanych z wyborami oraz byłego samorządowca. A to z założenia sprawy, które powinny być w pełni jawne. W tym przypadku tak jednak nie będzie, bo mecenas reprezentująca Janusza Pabicha na wznowionej rozprawie zawnioskowała o utajnienie rozprawy. Sąd do jej wniosku się przychylił, a prokurator... nie protestował.

 

Dziennikarze obecni na sali zostali wyproszeni. Janusz Pabich nie chce komentować sprawy.

 

- Odniosę się do niej, jak zakończy się proces – powiedział „Tygodnikowi Szczytno”.

 

Przypomnijmy. Były wójt i kandydat na wójta gminy Świętajno Janusz Pabich ma kłopot, bo prokuratura postawiła mu zarzut, który dotyczy nieprawidłowości przy prowadzeniu kampanii wyborczej. Dokładnie chodzi o konkurs, w którym nagrodą był... rower.


Reklama

 

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyło Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Olsztynie. Byłemu wójtowi grozi grzywna od 5 do nawet 50 tys. zł.

 

- Oskarżony usłyszał zarzut, który dotyczy tego, że w okresie od września do października na terenie gminy Świętajno, prowadząc agitację wyborczą w związku z wyborami na wójta gminy Świętajno, zorganizował konkurs, w którym wygraną był rower turystyczny, przy czym jego wartość była wyższa niż wartość przedmiotów zwyczajowo używanych w celach reklamowych i promocyjnych – wyjaśnia zawiłość zarzutu Artur Choroszewski, szef szczycieńskiej prokuratury. - Chodzi o złamanie artykułu 501 kodeksu wyborczego.

 

Reklama

Natomiast utajnienie procesu nastąpiło w myśl art. 360 k.p.k. Dopuszcza on wyłączenie jawności m.in. wówczas, gdy mogłaby ona (jawność) naruszyć ważny interes prywatny. Trudno, co prawda, w tej akurat sprawie doszukać się takiego ważnego interesu, bo ani to wielka zbrodnia, ani tajemnicze okoliczności, które mogłyby poważnie godzić w cokolwiek, ale że prokurator nie zaprotestował, więc się stało. Przywołany przepis mówi bowiem i o tym, że jeżeli prokurator sprzeciwi się wyłączeniu jawności, rozprawa odbywa się jawnie. Oskarżyciel, delegowany do tej sprawy z Olsztyna, takiego sprzeciwu nie zgłosił.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2020-09-17 14:33:26

Nadleśnictwa rozdadzą darmowe sadzonki

  • Środa, 2020-09-02 12:27:09

Do Małgi rowerem i przez wodę

  • Poniedziałek, 2020-08-17 15:30:23

„Narko-transakcja” przerwana przez policję

  • Poniedziałek, 2020-08-10 14:42:20

Milko przejechało przez Pasym (zdjęcia)

  • Poniedziałek, 2020-08-03 11:30:22

19-letni „ogrodnik” zatrzymany przez policję

Reklama


Komentarze

  • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
    Sporo wiem o tej sieci od osób, które skorzystały z oferty w innych miastach. Jestem zaproszona, więc przekonam się sama :)

    Jolanta Magierowska


    2020-09-19 20:26:16
  • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
    Co za bzdury wypisuja....za co niby ma byc ukarany?..ze znalazł zapinke i zapytal co to jest?Piznijcie sie i to zdrowo w leb..zajmijcie sie tymi co handluja naprawde cennymi zabytkami a nie ludzmi ktorzy z pasjji poszukuja rzeczy..na ktore archeologia polska nie ma kasy..ba..pierwsze sprawdzie co maja archeolodZy u siebie w domach...nawet jak chlop kopal pod ogrodzenie..znalazl nie wiedząc co..to zaraz akcja lisc dębu jak by bandziora namierzyli...zamiast chlopu dac nagrodę to zaraz oskarzenia..jakim kurwa prawem....gdyby nie detektorysci gowno by w muzeach bylo...to wlasnie oni wzbogacaja o cenne znaleziska muzea...tylko te zamiast wystawiac znaleziska..tonami zalegaja w magazynach...to jakie to zabytki jak leza w worach?..

    Wpieniony


    2020-09-19 18:28:35
  • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
    Szkoda, że tak kreatywnej osoby pozbył się Burmistrz Pasymia. Chyba, że obawiał się konkurencji. Dobrze, że różni urzędnicy mają swoje zainteresowania, ale żeby zaraz o tym publicznie komunikować? Ale z drugiej strony ciekaw jestem prywatnego hobby paru innych sekretarzy gmin z Powiatu Szczytno. Czemu z nimi nie przeprowadzono wywiadów! Co też oni robią w czasie wolnym, jakie mają przemyślenia o życiu...? To byłoby bardzo zajmujące, co ci tak zajęci ludzie robią dla przyjemności w domowych pieleszach.

    Taki sobie czytelnik


    2020-09-19 14:21:15
  • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
    Jak to znalazł na swojej ziemi i nie jego? państwo mu to po prostu ukradło.

    Maryan


    2020-09-19 10:29:42
  • „Droga śmierci” w likwidacji
    A co z odcinkiem Olszyny Jeruty on jest jeszcze gorszy

    Tomasz Nieciak


    2020-09-19 06:50:40
  • Dawny GOK zamienia się w ruinę
    Gośkę trzeba zatrudnić ........ona \" postawi \" na nogi :-)

    Dynd


    2020-09-18 23:09:14
  • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
    Nieporozumienie z biblioteką- chodzilo o moją książkę, którą tam kiedyś przesłałem a ktora również znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.A co do nienawiści w stosunku do Pana, Panie Śmieszek to tylko różnica zdań, nic ponadto. Przyznam się do jednej rzeczy- lubię się z Panem wykłócać. To chyba moja słabośc

    Jamka lech


    2020-09-18 21:14:35
  • Małżeństwo okradało samochody z paliwa
    A co z paserem co za pół ceny kupował kradziony towar , czyżby został świadkiem koronnym ?.

    Bezkarność gnidy gorszej od złodzieja.


    2020-09-18 20:04:50
  • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
    Super że są ludzie którzy mają ambicje i pasje a nie tylko siedzą w domu przed TV. Przykre jest to że inni ludzie bez ambicji i pasji z zazdrości wylewają pomyje... Super Pani Basiu tak trzymać!

    Obserwator


    2020-09-18 17:22:14
  • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
    Tego nam brakowało w naszym pięknym mieście, będę na pewno klientką :)

    Magda


    2020-09-18 12:48:55