Reklama


Reklama

Oszuści o wielu twarzach... listonosza i policjanta


Szczycieńscy policjanci przyjęli kolejne zgłoszenie o próbie wyłudzenia danych osobowych metodą „na policjanta”. - Oszustwo te to ewaluacja metody „na wnuczka” - przedstawia schemat działania sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - Dzwoni fikcyjny pracownik np. poczty. Twierdzi, że na nasze nazwisko została nadana paczka, ale widnieje na niej błędny adres, więc nie może ona zostać dostarczona. Pracownik prosi o podanie dokładnego, aktualnego adresu, dostaje dane i od razu się rozłącza…Po chwili ponownie dzwoni telefon, tym razem przedstawia się fałszywy policjant najczęściej z wydziału kryminalnego, podaje imię, nazwisko i stopień. Opowiada o grupie przestępczej, która próbuje wyłudzić pieniądze. Radzi by na wszelki wypadek złożyć pieniądze w policyjnym depozycje albo przygotować łapówkę do zastawienia łapówki-pułapki na oszustów.

 

 

Fałszywy policjant zaczyna wprowadzać nerwową atmosferę. Twierdzi, że w grę wchodzi szybka reakcja. Nie ma czasu się nad niczym zastanawiać. Namawia do zweryfikowania swoich danych w miejscowej jednostce policji, jednak nie rozłącza się, co uniemożliwia wykonanie nowego połączenia. Starsze osoby są w stresie wybierają nr alarmowy policji, ale do nowego połączenia nie dochodzi. Oszust przekazuje słuchawkę kompanowi i ten potwierdza, że senior rozmawia z „prawdziwym” policjantem.


Reklama

 

 

Po kilkunastu minutach w mieszkaniu ofiary pojawia się rzekomy policjant, który zabiera przygotowana wcześniej dla niego gotówkę. Gdy senior nie posiada żądanej kwoty namawia on do wzięcia pożyczki bądź kredytu. Oszust zabiera pieniądze i znika.

 

 

Pamiętaj !

1. Zawsze bądź ostrożny, czujny i przewidujący!

2. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy lub kosztowności. Jeżeli otrzymasz taki telefon bądź wiadomość możesz być pewny, dzwoni oszust!

Reklama

3. Jeżeli ktoś telefonicznie, za pośrednictwem Internetu prosi Cię o udzielenie pożyczki, skontaktuj się z najbliższą jednostką policji dzwoniąc pod numer 112.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze