Reklama


Reklama

Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni


Czy może wiecie, dlaczego nasze miasto zaczęło zarastać? - pyta w mailu Czytelnik „Tygodnika Szczytno”. - Do tej pory zawsze było bardzo zadbane i estetyczne. A teraz trawa, żywopłoty straszą...Sprawdziliśmy tę informację. Rzeczywiście, miasto wygląda nieco inaczej niż zwykle, jest mniej zadbane... Okazuje się, że miasto zrezygnowało z usług prywatnej firmy, która od lata zajmowała się miejską zielenią.


Reklama

 

Reklama

- Szukamy oszczędności, bo wpływy do budżetu spowodowane pandemią są coraz mniejsze – mówi wprost Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Na razie ciężar utrzymania miejskiej zieleni spoczął na Zakładzie Gospodarki Komunalnej. To pewnego rodzaju eksperyment. Ma być taniej, ale równie dobrze. Jeśli ta zmiana odbije się na estetyce miasta to niewykluczone, że wrócimy do starego systemu.

 

Do marca miejską zielenią zajmowały się Zakład Gospodarki Komunalnej oraz prywatna firma.

 

- Łączny koszt realizowanych zabiegów pielęgnacyjnych sięgał około 570 tys. zł rocznie – mówi Ilona Bańkowska, zastępca burmistrza Szczytna. - Szacujemy, że dzięki rezygnacji z usług firmy prywatnej oszczędności dla budżetu wyniosą około 240 tys. zł.

 

Zakład Gospodarki Komunalnej przy pracach pielęgnacyjnych wspomaga się pracownikami interwencyjnymi i z robót publicznych.Komentarze do artykułu

Mieszkaniec

W niedzielę byłem na spacerze w kierunku oczyszczalni. Na ul. Władysława IV i Kazimierza Wielkiego, zwłaszcza na przeciwko rozdzielni, chaszcze takie, że momentami musieliśmy iść drogą rowerową, bo na chodniki kładą się trawy do pasa i krzaki. Rowerzyści zaś muszą się pochylać, bo bisko nad głowani rośnie drzewo. Myślę, że wystarczyło by pouczyć właścicieli przylegających posesji, żeby zrobili porządek, ale po co.

ika

Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

do mol

Jaki rodzaj ludzi masz na myśli pisząc \"ludzie z łapanki\" to ktoś inny niż my wszyscy ? Ktoś gorszy? Dzielisz ludzi i sam tego nie dostrzegasz. A to na pewno są PRAWDZIWI POLACY i do tego przykładni KATOLICY, jestem co do tego przekonany !

mol \\\"do mol\\\"

Upraszczasz sprawę, nie jestem pracownikiem ratusza, i nie istotne jest na kogo głosuję. Tak wygląda teraz sytuacja w naszym chorym kraju. Pracuję bezustannie już 38 lat, nikt nigdy nic mi nie dał i teraz też nie daje tylko zabiera (w formie podatków i podwyżek) i irytuje mnie że komuś się nie chce pracować lub mu się nie opłaca bo za mało) ale brać można a nawet trzeba bo się należy. Dając jednym zabieramy drugim. Dawanie nigdy nie zostaje bez konsekwencji. A ile by tego nie było zawsze można rozdać wszystko, tylko co dalej?

mol \"do mol\"

Stawiam tezę że jesteś pracownikiem ratusza i głosujesz na trzaska. Krótki wpis a tyle pogardy do osób bezrobotnych. Brawo ty.

Kreti

ale nie rzadko tą zieleń sami niszczymy, proszę zobaczyć na ul. Władysława IV jak co niektórzy mieszkańcy na pasie zieleni urządzili sobie parkingi...czy tak można?, dlaczego za ten zniszczony pas zieleni nikt nie odpowie? A mała biel przy miejskiej pasiece, grupki amatorów różnych używek wokół urządzili sobie śmietnik oraz wyżywają się na pobliskiej roślinności.....

do mol

A co uważasz że nierobów należy zostawić w spokoju, a może im podnieść jeszcze któryś z \"+\" bo się do niczego nie nadają? Na jednego postawić dwóch poganiaczy niech dają 12 godz. i płacić za 8, może się nauczą.

mol

Jest takie dość brzydkie przysłowie , że ktoś z \"ch.jem na głowę się zamienił\". Jeśli w ratuszu ktokolwiek uważa że ludźmi z łapanki utrzymają porządek i estetykę miasta to właśnie na głowę się zamienił. Panie burmistrzu kiedy tak naprawdę podjęto decyzję o zmianie sposobu realizacji tych robót a na pewno nie podjęto tej decyzji teraz. Panie redaktorze proszę się dokładnie o to dopytać bo to trochę słabe swoje niepowodzenia zwalać na korona wirusa.

Aga

240 tys. czyli 20 tys miesięcznie na tak duży obszar. Jestem w Szczytnie od ponad 10 lat. Zostałam tu, bo miasto zawsze było czyste i zadbane, ławki w parku czyste, a kosze opróznione. Rośliny zadbane i były wizytówką miasta. Zostawmy sprawy specjalistów specjalistom, jak każdy zajmie sie tym na czym się zna, to będzie dobrze. Teraz nie jest.

Rafi

A może w ramach oszczędności burmistrz pobory sobie zmniejszy gdyż do tej pory niczym jego poprzedniczka na pierwszej sesji podniósł sobie do jednych z najwyższych w Polsce. Może rada miasta z Łachaczem na czele jako organ opiniotwórczy z takim wnioskiem wyjdą.

wiesław mądrzejowski

Rezygnacja z bezmyślnego koszenia trawników to bardzo dobry pomysł. Jeżeli pada jak teraz trawa się wzmocni i będzie można ją przyciąć. Gdy nadjedzie susza należy sobie cięcie odpuścić. To samo dotyczy krzewów. Rzecz jasna nie w tych miejscach gdzie mogą zasłonić widok przy drogach.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  180 tys.? Brawo Gmina, kompromitacją było by nie wziąć takiej kasy.

  Rychu


  2020-12-01 20:12:42
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42