Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Oświata zjada gminny budżet, czas na zmiany


Gmina Świętajno do oświaty dokłada niemal 4 mln zł rocznie. Na nowo odżywa tam dyskusja na temat reorganizacji sieci szkół, co wiązałoby się z likwidacją części placówek, lub przynajmniej zmniejszeniem stopnia organizacji niektórych z nich jedynie do klas 1-3. Sprawa może dotyczyć szkół w Jerutach, Koloni, a nawet Spychowie.Pierwsza próba była podjęta już w ubiegłym roku, ale sprzeciw mieszkańców Jerut i Kolonii sprawił, że radnym zabrakło odwagi, aby podjąć tak niepopularną społecznie uchwałę.

 

- Ale demografia jest nieubłagana – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Coraz częściej dostrzegają to też radni i sami wywołują już dyskusję na ten temat. Sprawa będzie poruszana na pewno na najbliższych komisjach.

 

W tej chwili w czterech szkołach na terenie gminy uczy się zaledwie 389 uczniów. Podobnie ma być w przyszłym roku: 46 w Koloni, 48 w Spychowie, 66 w Jerutach i 232 w Świętajnie.

 


Reklama

- Dochodzi do takich paradoksów, że w klasie ósmej w szkole w Kolonii jest jedynie dwoje uczniów – mówi wójt Kołakowska. - A liczba urodzin dzieci spada. W 2020 roku urodziło się ich 47, w tym na razie 20, w latach wcześniejszych liczba urodzin od 2013 roku oscyluje w okolicy 55.

 

Wójt wskazuje sąsiednie gminy i to, że w Rozogach szkoły są 3, a w Wielbarku jedynie 2. Podobnie jest w Dźwierzutach.

 

- Na razie dokładamy 4 mln zł rocznie, ale niewykluczone, że będzie więcej jeśli w porę nie zreformujemy naszej sieci szkół – przekonuje. - Liczę tu na mądrość radnych, ale też mieszkańców.

Reklama

 

Wójt Kołkowska przyznaje, że decyzje są bardzo trudne. - Tym bardziej, że wszystkie nasze szkoły mają dobrych nauczycieli i dobre wyniki w nauce – mówi. - Ale koszty utrzymania wszystkich szkół są ogromne. Może w końcu przerosnąć to nasze możliwości bądź oświatę będziemy musieli finansować kosztem innych zadań i inwestycji. Czas na poważną debatę w tym temacie.

 

Gminna oświata pochłania ponad 8,4 mln zł, co stanowi ponad jedną czwartą gminnego budżetu. Rządowa subwencja to jedynie 4,6 mln zł. Pozostałą kwotę z własnych środków musi dołożyć samorząd, którego roczny budżet to ok. 31 mln zł.Komentarze do artykułu

Jancio wodnik

Jurand jak czytasz to załóż okulary Pozdrawiam

Jurand

Po raz kolejny podano fałszywe informacje na temat szkoły w Spychowie . W przyszłym roku będzie się tam uczyło 48 uczniów , a nie 45!!!

Miecz

Proponuję utworzenie szkół społecznych .zobaczymy co wtedy zrobi Wójt.moze napisze skargę do Brukseli?

Ba

W szkole w Spychowie mogło by być około 100 uczniów tylko rodzice pozbywając się dzieci z domu wysyłają je do Mikołajek

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43