Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Ostatnia podróż Bobra Gminka (zdjęcia)


Bóbr Gminek zakończył swoją podróż po placówkach kulturalno-oświatowych gminy Szczytno. Ostatnią szkołą, jaką odwiedził, był Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Wandy Chotomskiej w Trelkowie, gdzie zrodził się pomysł na Gminka i jego misję.Przebywając w Trelkowie, Gminek uczył się wraz z dziećmi, poznawał techniki czytania oraz liczenia. Z najmłodszymi bawił się i podpowiadał, jak wykonać kulki z ciastoliny. Był również na jesiennym spacerze, podczas którego spotkał się z małym kotkiem.

 

Wspólnie z sową Wandzią i dziećmi wykonał z warzyw kukiełki, ponadto sadził żołędzie i robił jarzynową sałatkę. Bóbr Gminek lubi pić wodę i bardzo chętnie uczestniczył w akcji zachęcającej do jej spożywania. Wraz z dziećmi ze szkoły w Trelkowie wybrał się też na wycieczkę do Olsztyna, podczas której wspólnie z nimi obejrzał w kinie film, zajadając się podczas jego projekcji popcornem.

 

Gminek podczas pobytu w Trelkowie zaczytywał się w lekturze patronki szkoły Wandy Chotomskiej. Bardzo chętnie wraz z dziećmi czytał i słuchał bajek pani Wandzi. Zorganizował wystawę książek, na którą zaprosił wszystkie dzieci, zachęcając je tym samym do czytania.

Na Dzień Kundelka wykonał z uczniami portrety piesków i innych pupili swoich znajomych ze szkoły. Najważniejszym jednak wydarzeniem było zorganizowanie przez Gminka pomocy dla zwierzaków ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie.


Reklama

Wyruszył również w papieską podróż, wspominając wraz z dziećmi postać i nauki Jana Pawła II.

 

Mając na uwadze w sposób szczególny bezpieczeństwo swoich przyjaciół ze szkoły, zorganizował akcję, którą nazwał „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Wespół z sową Wandzią dołączyli do wspomnianej akademii, ucząc się zachowania bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach.

Jesienią wraz z dziećmi odwiedził zapomniane groby na miejscowym cmentarzu i częściowo je porządkując – zapalił na nich znicze. Ponadto Gminek poznał historię Trelkowa.

 

Gminek nie próżnował i wziął również udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Uczestniczył także w widowiskach i apelach o charakterze patriotycznym, a w obchodach Narodowego Święta Niepodległości brał nawet bezpośredni udział, jako jedna z występujących postaci.

 

Gminkowi bardzo spodobało się Trelkowo, w którym postanowił pozostać. Ale nie tylko miejscowość miała na to wpływ, lecz również sowa Wandzia, z która Bóbr zaprzyjaźnił się na początku swojej podróży przez gminę i do której skrycie tęsknił. Dlatego też podczas pasowania pierwszoklasistów, również i Gminek dołączył do grona pełnoprawnych uczniów trelkowskiej szkoły.

Reklama

 

- Podsumowując cały projekt, pragnę podziękować wszystkim dyrektorom, nauczycielom oraz uczniom szkół i placówek kulturalno-oświatowych Gminy Szczytno, którzy bardzo chętnie wzięli udział w moim projekcie – mówi jego autorka Beata Arbatowska. - Dziękuję również Wójtowi Gminy Szczytno Sławomirowi Wojciechowskiemu, który objął patronat honorowy nad projektem, natomiast jego zastępcy – Ewie Zawrotnej, za pomoc w organizacji. Szczególne podziękowania składam na ręce Redaktora Naczelnego „Tygodnika Szcztno” – Tomasza Mikity za patronat medialny nad moim projektem oraz publikację na łamach gazety relacji z przebiegu podróży Gminka. Cieszę się, że projekt zyskał uznanie, a dzieci świetnie się przy tym bawiły. Myślę, że cel projektu, którym w głównej mierze było propagowanie czytelnictwa – został osiągnięty. Tym samym zachęcam szkoły i ich nauczycieli i uczniów do dalszych wspólnych przedsięwzięć.

 Beata Arbatowska

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama