Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Ostatnia droga księdza Józefa (zdjęcia)


W środę wierni, rodzina i przyjaciele pożegnali księdza Józefa Dziwika, byłego proboszcza parafii w Farynach. Ksiądz Józef zmarł w piątek, 15 stycznia w szpitalu w Szczytnie. Przegrał walkę z koronawirusem. Miał 83 lata, z czego 59 spędził w stanie kapłańskim.Takiego księdza to ze świecą szukać, kochał ludzi i oni byli dla niego najważniejsi – opowiada nam jeden z mieszkańców Faryn. - Księdza Józefa nigdy nie interesowały pieniądze, a zawsze człowiek. Pamiętam dwie historie, które to doskonale to obrazują. Kiedyś księdza okradli ministranci. Gdy ludzie i dziennikarze dopytywali, co z tym zrobi, on ze spokojem i uśmiechem odpowiedział: „Nic. Najwyraźniej były im potrzebne bardziej niż mi”. Niejednokrotnie bywało tak, że chodząc po kolędzie od zamożniejszych mieszkańców dostawał jakieś datki, które później zostawiał u uboższych mieszkańców swojej parafii. Taki to właśnie był poczciwy ksiądz i proboszcz. Wiedział o swoich parafianach niemal wszystko. Zawsze służył radą i pomocą. Był dla ludzi...


Reklama

 

Reklama

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się we wtorek, 19 stycznia różańcem za duszę zmarłego. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się się jednak w środę. Mszy żałobnej, przewodniczył metropolita warmiński ksiądz arcybiskup Józef Górzyński. Ciało księdza Józefa, zgodnie z jego wolą, spoczęło na cmentarzu w Rozogach.

 

Ksiądz Józef Dziwik urodził się 30 sierpnia 1938 r. w Ulanicy. Ukończył liceum ogólnokształcące w Dynowie. Maturę zdał w 1957 roku. Jest absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 roku z rąk bp. Tomasza Wilczyńskiego. W 2000 roku uzyskał magisterium z teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako wikariusz pracował w Bartoszycach, Mikołajkach i Jedwabnie. Od 1972 r. był administratorem samodzielnego wikariatu w Farynach. Od 28 listopada 1982 do 2013 roku był proboszczem utworzonej w Farynach parafii Matki Bożej Królowej Polski.

 

W 1988 r. odznaczony został godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości. Były dziekan dekanatu Rozogi. 1 września 2013 roku odszedł na emeryturę i związał się z Rozogami, gdzie właściwie do samego końca pomagał miejscowemu proboszczowi w posłudze duszpasterskiej.Komentarze do artykułu

Jeremi Brzostowski

Jeśli słyszałem ,że nie ma prawdziwych księży bo wszyscy podejmują się kapłaństwa nie z powołania,ale z chęci wygodnego życia,czy życiowych uciech,to zawsze będę mówił,że to nieprawda!Nie wszyscy!Księże Józefie trafiłeś do Ojca,zawsze będę Ciebie pamiętał jako prawdziwego kapłana i tak zwyczajnie bardzo dobrego,bezinteresownego człowieka,który wszystkim pomagał.

AtagA

To był najlepszy z duchownych jaki zaistniał w moim życiu, gdy mieszkałam w Jedwabne. Niech mu ziemia lekką będzie. Do zobaczenia dobry człowieku.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Kocie łby zastąpi kostka
  parodia

  śmiechu warte


  2021-09-28 09:08:03
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  \"Zwróciliśmy się do trzech firm artystycznych więc potrzebujemy więcej kasy\"

  kradziej


  2021-09-28 09:01:13
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Palący problem. Jak chce to niech sobie stawia tylko niech sam pokryje koszty.

  karierowicz


  2021-09-28 08:58:38
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dobra inicjatywa. To, że mieszkańcy się burzą jest efektem braku wiedzy co do życia. Braki sięgają sprzed 89 roku. Więc jeszcze 3 pokolenia jak zmienią swoją mentalność względem życia. Niedługo ich pomniki oglądać będziemy. Co do godności należy się ona każdemu! Co do bólu kobiet droga jest tylko jedna terapia i wsparcie męża, którego w większości te kobiety nie mają.

  Mieszkaniec


  2021-09-28 08:29:14
 • Dwie groźne kolizje, policja apeluje o ostrożność (zdjęcia)
  Trzy ,droga Dżwiersztyny-Dybowo wyjście z zakrętu przy torach kolejowych ,zaliczony rów przydrożny.

  !


  2021-09-28 08:16:49
 • Kolejne 22 kilometry ścieżki już otwarte (zdjęcia)
  Czy w dalszym ciągu trzeba z duszą na ramieniu przebiegać z rowerem przez drogę krajową w okolicy Kulki? Super pomysł :) Tylko pogratulować Panu Staroście i Wójtowej za pomysłowość. A gdzie są te pierwotnie wskazywane w projekcie inwestycji wieże widokowe? Projekt ograniczony? Szkoda.

  marian


  2021-09-28 06:57:52
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Coś mi się wydaje, że tu ktoś resztki rozumu utracił? Jak się nie ma nic sensownego do zaoferowania, to trzeba palnąć cokolwiek, byle było o mnie głośno. Niech ludziska mają temat zastępczy!!!

  Taki jeden


  2021-09-27 21:24:49
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Odeszli od zdrowych zmysłów i tyle. Szczególnie ten pan.

  Jack


  2021-09-27 21:16:19
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Tego murala w ogóle nie powinno być. Dziwię się, że szkoła imienia Fryderyka Chopina zgodziła się na to. Chopin w swojej epoce był awangardą w przeciwieństwie do Klenczona - wtórnika.

  Taki sobie czytelnik


  2021-09-27 19:47:32
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Oszałamiający tysiąc złotych nie podziałał na wyobraźnię artystów

  Szczytnianin


  2021-09-27 18:22:54