Poniedziałek, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Opłaty za wodę i ścieki drogą do spłaty długów?


Mieszkańcy gminy Jedwabno w tym roku więcej będą płacić za dostarczaną wodę i odbierane ścieki. Dokładnie o 1 zł za wodę i o 3 zł za ścieki. Gmina rezygnuje bowiem z dopłacania do tych stawek z własnego budżetu. Mieszkańcy skarżą się na wójta i twierdzą, że są „okradani”.Obecnie o stawkach opłat za wodę i ścieki nie decydują gminne samorządy, jak to było jeszcze nie tak dawno. Kompetencję tę, odgórnie, posiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Dla naszego powiatu „opiekunem” jest białostocki oddział tej rządowej agendy.

 

Gmina płaciła za mieszkańców

 

- Nasz Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. wiosną ubiegłego roku przygotował kalkulację opłat i przedstawił ją Wodom Polskim. I to one ostatecznie ustaliły, że woda w gminie Jedwabno ma kosztować 3,20 zł netto za metr sześcienny, a ścieki – 8,72 zł netto. I była to poważna podwyżka, bo wcześniej stawki wynosiły odpowiednio 2,40 i blisko 5 zł – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Wtedy radni uznali, że podwyżki opłat będą zbyt wysokie i uciążliwe dla mieszkańców, w związku z tym podjęta została uchwała, na mocy której różnica w wysokości tych opłat pokrywana była z budżetu gminy. Te dopłaty pochłonęły, w skali roku, około 350 tysięcy złotych.

 

Koniec z ulgami

 

Wspomniana uchwała zapewniająca mieszkańcom ulgę kosztem gminnego budżetu obowiązywała tylko do końca ubiegłego roku. W bieżącym roku gmina zdecydowała, że dopłacać już dłużej nie będzie, a mieszkańcy będą płacić pełne – ustalone odgórnie – stawki czyli za wodę 3,20 zł netto za m3 a za ścieki 8,72 zł netto. - Niestety, sytuacja finansowa gminy aktualnie nie pozwala na to, by nadal stosować te ulgi dla mieszkańców – stwierdza wójt Ambroziak. - Już jest pewne, że gmina będzie musiała zwrócić 6,6 mln zł dotacji, przyznawanych w latach 2012-2013 stowarzyszeniu Helper na prowadzenie ŚDS w Jedwabnie. To zadłużenie, które powstało za rządów wójta Otulakowskiego.


 

 

Skarżą, bo są „okradani”

 

Kwestia likwidacji dopłat do indywidualnych kosztów za wodę i ścieki stanowi jeden z zarzutów w skardze na wójta, jaką sporządziła grupa mieszkańców. W piśmie podpisanym przez kilkanaście osób, zostało napisane m.in.: „Należy znaleźć inną drogę pozyskania środków na dług, a nie poprzez okradanie prostych ludzi”. - Z pewnością zarzut „okradania prostych ludzi” jest absurdalny. Jeszcze w ubiegłym roku, podczas kampanii wyborczej, mój poprzednik głosił, że te dopłaty, wprowadzone tylko na poprzedni rok, są błędem i powinny być zlikwidowane. Zarzucał mi niegospodarność z tego powodu. Teraz „okradam” prostych ludzi, bo postulat pana Otulakowskiego niejako zostaje zrealizowany? A prawda jest taka, że nie „okradam”, chciałem ulżyć mieszkańcom, więc w ubiegłym roku gmina pokrywała za mieszkańców część ich kosztów. Teraz gminy na to już nie stać.

 

Fot.

Radni gminy Jedwabno zdecydowali, że już nie będą z gminnego budżetu dopłacać do indywidualnych rachunków mieszkańców. Ci uznali, że wójt ich „okrada”.Komentarze do artykułu

mki

jesli musza zwracac te pieniadze to na co poszla ta kasa gdzie sie podziała a jak obecny wójt ma ale to niech sie nie wybiela tylko sklada zawiadomienie do prokuratury o niegospodarnosc poprzednika chyba ze tez ma cos za uszami

mieszkaniec

ale to przeciez w 90% Ci sami radni co za Otlulakowskiego nawet przewodniczaca, to jak pozwolili Otulakowskiemu na dawanie to a teraz temu Wojtowi pozwalaja na zabieranie tego co dali ....smieszne. Ta rada powinna sie zmeinic za długo juz jest jako jedna klika i zwalaja tylko na Wojtów bo ich juz nie ma , za 5 lat zwala na tego bo go nie bedzie juz

Napisz


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54