Środa, 26 Czerwiec, Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

„Oktawy Niepodległości” w gminnych kościołach


W ramach obchodów niepodległościowej rocznicy dźwierzucki GOK postanowił zabrać mieszkańców gminy w muzyczną podróż. Koncerty sopranowe, pod wspólnym tytułem „Oktawy Niepodległości” od 16 lipca odbywały się w kościołach na terenie gminy.



- Chcieliśmy świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić nieco mniej tradycyjnie – mówi Ewa Dolińska-Baczewska, dyrektor GOK. – Na kwiaty, pomniki i podniosłe chwile przyjdzie jeszcze czas. W wakacje chcieliśmy zabrać mieszkańców i turystów w świat pieśni. Przybliżyć im chociażby twórczość Feliksa Nowowiejskiego, Chopina, czy Moniuszki.

 

W kościołach w Rańsku, Rumach, Targowie i Dźwierzutach wystąpili znakomici muzycy, na co dzień związani z olsztyńską szkołą muzyczną im. Fryderyka Chopina: Ewa Alchimowicz-Wójcik (sopran), Lucyna Żołnierek-Frenszkowska (fortepian) i Jacek Wójcik (inst. perkusyjne). Jak pokazała frekwencja i zaangażowanie słuchaczy, głównie w mniejszych miejscowościach, w których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do tzw. wyższej kultury, był to strzał w dziesiątkę.


 

Czy w przyszłym roku mieszkańcy również mogą spodziewać się tego typu koncertów? – Kiedy po koncercie słychać szept nastolatki, która mówi do swojej mamy: „mam ciarki", to dowód, że tego typu inicjatywy mają ogromny sens, że kultura wyższa ma swoich odbiorców i jest na nią prawdziwe zapotrzebowanie – dodaje dyrektor GOK.

 

Koncerty odbyły się w ramach realizowanego od dwóch lat przez GOK w Dźwierzutach cyklu Kultura za Kurtyną.


 

Radek Dąbrowski

Fot. Radek Dąbrowski

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

  • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
    jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
    Autor: marek
    2019-06-26 15:25:12
  • Dwie dekady śpiewania Kantaty
    Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
    Autor: Tomasz
    2019-06-25 22:43:55
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Lichwa....
    Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
    2019-06-25 22:41:10
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
    Autor: Mieszkaniec
    2019-06-25 13:39:42
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
    Autor: Zbigniew
    2019-06-24 23:50:51
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
    Autor: Emil
    2019-06-24 21:08:35
  • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
    Na kolację zabiorę babcie
    Autor: Martyna karolewska
    2019-06-24 19:21:33
  • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
    Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
    Autor: Przedsiębiorca
    2019-06-24 12:40:56
  • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
    A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
    Autor: Xyz
    2019-06-23 16:42:37
  • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
    W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
    Autor: Tadeusz Rosiński
    2019-06-23 14:40:48