Środa, 18 Wrzesień, Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego


Lato jeszcze ciągle trwa i biorąc pod uwagę katastrofę klimatyczną, której wszyscy jesteśmy współsprawcami i ofiarami jednocześnie, może potrwać jeszcze diabli wiedzą jak długo. Czego samolubnie sobie życzę, bo wybieram się właśnie na dłuższy urlop. Jak lato to i sezon ogórkowy. Te zielone ponoć się niezbyt w tym roku udały, ale to chyba u marnych ogrodników.Wróciłem właśnie przed chwilą z działki ogrodniczej moich przyjaciół. Ogórków ci u nich zatrzęsienie pięknie rosnących zarówno pod chmurką jak i w foliaku. Widać jednak ile pracy i serca wkładają we wszystkie swoje uprawy na sporej działce i pomimo słusznego wieku nie narzekają na zmęczenie. Ot, osoby tzw. starej daty, jeszcze z roczników wojennych, którym kondycji i życiowego optymizmu pozazdrościć może większość pięćdziesięciolatków.

 

 

Nie ukrywam, że ogórki i inne warzywne cuda, którymi zostałem przy okazji obdarowany będą przez najbliższe dni podstawą mojej kuchni i z paniami na targowisku spotkam się dopiero we wrześniu. Jak już mowa o ogórkach i sezonie ogórkowym to marnie go będzie wspominał były już szczęśliwie marszałek Sejmu. Gdyby w przestrzeni politycznej pojawiły się jakieś inne sensacje to może nadal byłby jeszcze nieudolnym szefem polskiego parlamentu.

 

Powinien już dawno spaść z tego stołka za wielokrotne łamanie dziesiątków przepisów, prowadzenie obrad według stylu republiki bananowej, całkowite podporządkowanie woli partyjnego dyktatora i z jeszcze paru innych przyczyn, które w normalnym kraju kompromitują drugą podobno osobę w państwie. Dopiero ujawnienie przez dziennikarzy stosunkowo niewinnych przekrętów związanych z wykorzystywaniem państwowego transportu lotniczego do całkowicie prywatnych celów przyniosło skutek.

 

Nie on pierwszy i założę się, że nie ostatni dosłownie potraktował maksymę „państwo to ja” i jak cała jego polityczna formacja ją realizował w myśl odkrywczego hasła „teraz k..a my”. Nam się po prostu należy. Całe państwo działa w tej chwili w podobny sposób dojone bezczelnie i na wszelkie możliwe sposoby. Dlaczego nieszczęsny marszałek stał się w końcu ofiarą?

 

Przez sezon ogórkowy właśnie. Media nie miały akurat teraz w środku lata innych tematów i łgarstwa podległych marszałkowi urzędników lądowały na pierwszych stronach gazet i czołówkach programów telewizyjnych. Jeszcze by to jakoś uszło, gdyż suweren rzadko coś czyta i nie ogląda niezależnych stacji, ale przez medialne „ogórki” informacje te trafiły także jakimś cudem do partyjnych gazet i co najgorsze jakimś cudem pojawiły się w partyjnej telewizji. Tego już przed wyborami nie dało się ukryć i w sumie z tak błahego powodu jak drobny przekręt za parę milionów spowodował, że drugą osoba w państwie została w końcu kobieta.


 

Jak już mamy ogórki, to pojawiła się także totalna kaszana. Kaszanka na zimno jest mało zjadliwa, ale mamy ją do przełknięcia w gorącym przedwyborczym okresie. Poza zjednoczoną rządzącą falangą wspieraną jawnie przez tak odległe od siebie podmioty jak kościół i faszyzujący kibole, mamy dziś na scenie całkowity „misz masz” czyli kaszanę. Nikt nie był w stanie wyciągnąć wniosków z niewątpliwego sukcesu, jakim było uzyskanie przez zjednoczoną koalicję ponad 38% głosów w wyborach do europarlamentu.

 

Zgodnie z przekazem z Nowogrodzkiej ogłoszono totalną klęskę opozycji. I dalej jakby pod dyktando prezesa wszystkich prezesów podzielono ją dokładnie. Szkoda czasu i miejsca, napisano już o tym mnóstwo mądrości i idiotyzmów. Chcę tylko zwrócić w tej kaszanie uwagę na dwa składniki. Pierwszy to egzotyczna koalicja PSL-u z czymś co ma związek z pewną wygasłą gwiazdą muzyki rozrywkowej.

 

Parę miesięcy temu z nadzieją patrzyłem na PSL, który zaczął prezentować twarz młodą, otwartą, nowoczesną i proeuropejską. Teraz została ona skutecznie zasłonięta. I drugi wniosek, tym razem optymistyczny. Pojawiła się na scenie, na razie jeszcze w koalicji, nowa siła mająca szansę na zupełną zmianę układów już za cztery lata. To rzecz jasna Zieloni, o których jeszcze parę lat temu nikt nie słyszał, a niespodziewanie skutecznie przebili się do opinii publicznej w wyborach europejskich. Teraz ich hasła usiłują mniej lub bardziej nieudolnie przejąć praktycznie wszyscy. Mam nadzieję, iż po raz pierwszy zdobędą parlamentarną reprezentację, mają świetnie przygotowanych kandydatów i sporo przez najbliższe tygodnie o nich usłyszymy.

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)Komentarze do artykułu

Śmieszek

TOMASZKU TK: Wyspiański bardzo na miejscu, tu się zgadzam. A w kontekście meritum sporu stare powiedzenia: „Fura siana mu w głowę zajechała”, „Wpuść chama do biura, to ...\" A tak w ogóle: „Głowa do góry, najgorsze jeszcze przed nami”. OBSERWATORZE - szóstka z kropką.

Tomasz TK

Obserwatorze: kłótnia ma charakter gwałtowny i emocjonalny, choć przy założeniu że każda ze stron chce wygrać i dowieść swojej racji. Zatem, nie te dzieło literackie. Szukaj zatem przykładu utworów w których podmioty dialogu, posługują się w przekonywaniu erystyką. Tak można mój dialog ze śmieszkiem określić. Wprawione w mowie usta i rozum otwarty, szybko to zauważą.

Tomasz TK

Śmieszku ty mój smutny. Napisałeś \"lecz nigdy w nich nie trafiłem na figurę stylistyczną, która polegałaby na awiacji furmanką z gnojem\". Skoro znana jest ci czystość polszczyzny W. Reymonta, to znana ci tez pewnie jest forma przekazu \\obrazu,treści\\, przy ożyciu określeń, zwrotów, porównań, ironii, satyry na pograniczu realizmu i fantastyki. Polecam tutaj Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Już wiesz, co wspólnego ze sobą mają określenia: \\latać furmanką z gnojem\\, a \\Miałeś chamie złoty róg\\. Pozdrawiam i życzę miłego dnia :-D

obserwator

Adam Mickiewicz \"Pan Tadeusz\"

Śmieszek

Ja cię nie mogę: tu rzeczywiście idzie twarda edukacja Tomasza z języka polskiego! Władysław Reymont używał pięknej polszczyzny w swych utworach, lecz nigdy w nich nie trafiłem na figurę stylistyczną, która polegałaby na awiacji furmanką z gnojem. Są rzeczy które można robić, ale jednak robić ich nie wypada. Ale idźmy dalej w tej edukacji: a ten fragment to z czego: \"... całe zaczerwienione, jak zdrowe oblicze Gospodarza, gdy prace skończywszy rolnicze na spoczynek powraca ...\".

Tomasz TK

Śmieszek-proszę, bez personalnych wycieczek, to raz. Dwa , jeżeli użyte przeze mnie określenie \"furmanka z gnojem\", zalatuje ci oborą, to ty raczej Chłopów nie czytałeś. Władysław Reymont ci oborą zalatuje? Sugerujesz, że Reymont posługiwał się oborowym językiem ?

Śmieszek

\"Tomasz, ach, Tomasz, Jak nazwać mam to, co masz? Powiedz mi, w kogoś wrodził się, bo w ojca chyba nie!\" To cytat - wyjaśniam TOMASZU TK - abyś nie sądził, iż na Twoją cześć rymuję. Zresztą nie mógłbym - za mocno zalatuje oborą. Niemniej zastanów się nad treścią.

Tomasz TK

ŚMIESZEK :-) Jak zostaniesz powołany na Marszałka Sejmu, to możesz i furmanką z gnojem latać do domu. Nawet ze statusem HEAD i w gumiakach LGBT. Nikt ci nie zabroni :-D

Wiesław Mądrzejowski

Pani \"lena\" - sorki, że dopiero dziś zauważyłem ten ciekawy Pani wpis, jestem od pewnego czasu na urlopie dość daleko od Mazur. Bardzo dziękuję za troskę o moją starczą pamięć i obiektywizm wypowiedzi. Zgadzam się, iż obiektywizm jest bardzo ważny, więc gdyby była Pani uprzejma wskazać innych członków rządzącej spółki, który poza nieszczęsnym marszałkiem odeszli pomimo dziesiątków wykrytych afer z ich udziałem byłbym bardzo wdzięczny. Premier i jego działki, Ziobro i zorganizowana grupa hejterów, nadprezes i Srebrna... mógłbym tak wyliczać długo. Wszyscy uczciwi inaczej. Poza tym bardzo dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.

Śmieszek

Cytuję z mojego postu \"Premier Tusk latał rządowymi maszynami do domu - ale BEZ statusu HEAD\" - czy to zostało zrozumiane? Bo argumentem obrońców Technika Ogrodnika jest, że \"Tusk też latał\". A Prezydenci ułaskawiali - skazanych prawomocnym wyrokiem sądu, a nie tych, co nawet nie zostali skazani. Tylko jeden postanowił \"wyręczyć\" sądy przed wydaniem ostatecznego wyroku. Pójdę w jego ślady i jak mi ktoś wejdzie w szkodę - to \"wyręczę\" sądy i sam mu \"wyklepię maskę\". Z pozdrowieniami

Tomek

Może się mylę, ale coś mi sie wydaje, że procedura HEAD powstała po katastrofie smoleńskiej chyba 2017 roku, a jeśli tak to trudno, żeby Tusk latał wtedy w statusie HEAD. Ale ja bym się nie licytował, kto co i ile, bo wszyscy mają dobrze za uszami. Przypomnijmy sobie po kolei prezydentów i ich słynne ułaskawienia. Często z prawa łaski korzystali pospolici przestępcy, a teraz każdy prawi morały i uczy nas moralności i etyki.

Śmieszek

ŚMIESZEK do PANI LENY: za to Pani wiedza o lotach o statusie HEAD nie jest Pani najmocniejszą stroną. Technik Ogrodnik tego statusu używał bez podstaw - latając sobie do domu - zabierając do tego nieuprawnionych \"autostopowiczów\". Premier Tusk latał rządowymi maszynami do domu - ale BEZ statusu HEAD. Taka jest różnica. A Technika Ogrodnika 2 tygodnie grilowali zanim - zmuszony do dymisji przez Prezesa - odszedł. Odszedł - bo go zmuszono, a nie dlatego, że uważał, iż zrobił coś złego.

lena

Autor felietonu ma krótką pamięć, ale w tym wieku tak bywa. Zapomniał np. o lotach Tuska rządowym samolotem do domku rodzinnego, a było tego w całej kadencji kilkadziesiąt rocznie. Każde nadużycia należy piętnować, niezależnie kto jest aktualnie u władzy. Różnica polega na tym, że członkowie rządzącej teraz ekipy, potrafią odejść , a w przypadku koalicji PO/PSL udawali, że nic się nie stało i dalej, kurczowo trzymali się swoich stołków. Jak widać, obiektywizm nie jest mocną stroną pana Mądrzejowskiego.

Śmieszek

O wiemod :)

wiesław mądrzejowski

Śmieszek - a o który wątek chodzi? Jak to w \"ogórki\" ruszyłem kilka. Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.

Śmieszek

A od kogo pan to wie ;)

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.
  Autor: Magda
  2019-09-17 18:14:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Rada Miejska jest złożona w większości z ludzi PSL, udających niezależne obywatelskie komitety w wyborach 2018. Każdy, kto obserwuje to, co dzieje się w mieście, to wie. Radnymi w mieście są urzędnicy powiatowi. Będą walczyć z H. Żuchowskim, który jest PiS. Będą się nadymać \"w trosce o dobro miasta\". Ale jak PiS wygra te wybory do sejmu - a na to się zanosi, to tę działkę przyniosą mu w zębach. Bo będą chcieli władzy się podlizać, jak to PSL - obrotowa partia: wygrywa nasz koalicjant. Taka prawda. Bo tu nie chodzi o \"dobro miasta\" tylko przepychankę w piaskownicy: bo to moje wiaderko i ci go nie dam. Na razie - tylko do wyborów. Mogą sobie tak robić, ale jak przyszło do stawiania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - to wojewoda po prostu przejął plac i tyle.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-17 18:05:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Niech już w tym mieście nic nie będzie poza ratuszem. Wszyscy niepotrzebni niech wyjadą do większych miast, po to, aby strzyc ich, jak przyjadą tu do rodzin, albo na wczasy. Niech już tu nic nie będzie! Zaorać, zasiać trawę i kosić - no to przynajmniej \"siano\" będzie z tego.
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-09-17 17:51:31
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Nalezalo by wprowadzić adpowiedzialność finansową wobec radnych jak i samego burmistrza za podejmowane decyzje by odpowiadali własnym majątkiem za błedy, pomyłki i fanaberie, ktorymi czestokroć się kierują. O ile burmistrz ma odrobinę dbałosci o interesy miasta i mieszkańców powinien to zaproponować na najbliższym posiedzeniu rady i poddać dyskusji.
  Autor: Dariusz
  2019-09-17 15:30:01
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno nie ma żadnych korzyści z tego, że siedziba KRUS była na terenie miasta. Tylu pracowników ilu pracowała będzie nadal pracowało, nie mam pojęcia o jakich utraconych podatkach wygaduje HŻ? Podatek od nieruchomości? Jakieś 500 zł rocznie w porównaniu z 350.000,00 zł.
  Autor: Norbert
  2019-09-17 12:25:21
 • Bezdomni umierają na naszych oczach
  I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.
  Autor: Ja
  2019-09-17 11:42:27
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  tylk ozaskakujacym jest ze zawsze to musi byc ktos spoza Szczytna badz okolic, po wiezy cisnien i hotelu na Pasymskiej do zludzenia przypominajacego stacje benzynową , banada z Pl Juranda sie nic nie nauczyła. Ktos sobie kupi kolejny teren jako lokate kapitalu pod kredyty banklowe a w miescie kolejna dziura w dupie bedzie. Nie mozna w naszym miescie zawiazac partnerstwa Cywilno publicznego i zrobic to we wlasnym zakresie?!
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:16:19
 • Szczytno znów wspiera policję w zakupie aut
  policja to chyba ma MSW do tego typu zadan, jako mieszkanie=c miasta nie zgadzam sie na to . Karetka pogotowani jest bardziej potrzebna niz nowy \"misiobus\" do przesiadywania za dworcem PKP i żarcia kebabów
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:12:40
 • Browar z pewnymi akcjami i planowaną przyszłością (rozmowa „Tygodnika”)
  to cos co nazywa sie piwo Jurand nie nadaje sie do pica a za cene 6 zeta to juz wogole. Mocz pawiana, kup[ilem dwa razy pierwszy i ostatni. Gratuluje spierdol.. legendy.
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:10:24
 • Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?
  niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 10:54:28