Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Odszedł artysta. Dzieła i pamięć pozostaną...


Nie żyje Jan Kokoryn, honorowy mieszkaniec Szczytna, znakomity artysta, pedagog. Zmarł po ciężkiej chorobie 4 grudnia w ośrodku opieki w Działdowie. Jego pogrzeb odbył się 10 grudnia, na cmentarzu komunalnym w Szczytnie.Jan Kokoryn był doskonale znany mieszkańcom powiatu, głównie za sprawą sztuki, którą zajmował się na co dzień. Malarz, grafik, projektant, dekorator. Był znakomity w tym, co robił. Przez lata związany był ze szczycieńskim domem kultury w Szczytnie, Wyższą Szkołą Policji, czy Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego, gdzie był nauczycielem plastyki.

 

Urodził się 24 lipca 1935 r. w Tomaszówce koło Włodawy, w dawnym województwie lubelskim (Kresy Wschodnie), jako syn Filipa i Zofii. Po wojnie rodzina przyjechała do Szczytna. Ukończył studia wyższe na Wydziale Historyczno - Filozoficznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsze dwa lata studiował historię sztuki. Protoplasta rodu uzdolnionych malarzy, ojciec Olgi Kokoryn i Krzysztofa Filipa Kokoryna.

 


Reklama

Pod koniec lat 50. pracował jako instruktor w Powiatowym Domu Kultury w Szczytnie,prowadził tam pracownię plastyczną oraz modelarską (profesjonalne modele samolotów, pojazdów itd.).

 

Pełnił też funkcję kierownika sekcji malarskiej w Wyższej Szkole Policjiw Szczytnie. W latach 1976 -1996 uczył plastyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana IIIcSobieskiego w Szczytnie. Brał udział w ponad 30. plenerach malarskich, konkursach plastycznych i wystawach na terenie całego kraju. Sam prowadził liczne plenery malarskie dla młodzieży. Aranżował i uczestniczył w powstawaniu większości ekspozycji w MuzeumMazurskim w Szczytnie. Jego ilustracje graficzne znalazły się w tomikach poezji lokalnych literatów.

 

Uprawiał malarstwo olejne, akryl, akwarelę, grafiki piórkiem i tuszem, również grafiki warsztatowe (linoryt, drzeworyt). Obiekty jego twórczości są bardzo zróżnicowane – od pejzaży do martwej natury. Jest zwolennikiem szkoły realizmu. jego prace znajdują się w muzeach regionalnych oraz zbiorach prywatnych w kraju (Szczytno, Warszawa, Janów Lubelski, Lublin, Kraków, Poznań, Olsztyn, Biskupiec, Bartoszyce, Gdańsk) i za granicą (m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Francji, Włoszech, USA, Japonii, Brazylii, Ukrainie i Kanadzie).

Reklama

 

W 2000 r otrzymał tytuł zasłużonego mieszkańca miasta Szczytno, w 2007 r. statuetkę Juranda za wybitne osiągnięcia plastyczne. Cichy, pogodny niezwykle pracowity - dzień bez malowania czy rysowania był dla niego dniem straconym...Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43