Piątek, 24 Styczeń, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Odszedł artysta. Dzieła i pamięć pozostaną...


Nie żyje Jan Kokoryn, honorowy mieszkaniec Szczytna, znakomity artysta, pedagog. Zmarł po ciężkiej chorobie 4 grudnia w ośrodku opieki w Działdowie. Jego pogrzeb odbył się 10 grudnia, na cmentarzu komunalnym w Szczytnie.Jan Kokoryn był doskonale znany mieszkańcom powiatu, głównie za sprawą sztuki, którą zajmował się na co dzień. Malarz, grafik, projektant, dekorator. Był znakomity w tym, co robił. Przez lata związany był ze szczycieńskim domem kultury w Szczytnie, Wyższą Szkołą Policji, czy Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego, gdzie był nauczycielem plastyki.

 

Urodził się 24 lipca 1935 r. w Tomaszówce koło Włodawy, w dawnym województwie lubelskim (Kresy Wschodnie), jako syn Filipa i Zofii. Po wojnie rodzina przyjechała do Szczytna. Ukończył studia wyższe na Wydziale Historyczno - Filozoficznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsze dwa lata studiował historię sztuki. Protoplasta rodu uzdolnionych malarzy, ojciec Olgi Kokoryn i Krzysztofa Filipa Kokoryna.

 


Reklama

Pod koniec lat 50. pracował jako instruktor w Powiatowym Domu Kultury w Szczytnie,prowadził tam pracownię plastyczną oraz modelarską (profesjonalne modele samolotów, pojazdów itd.).

 

Pełnił też funkcję kierownika sekcji malarskiej w Wyższej Szkole Policjiw Szczytnie. W latach 1976 -1996 uczył plastyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana IIIcSobieskiego w Szczytnie. Brał udział w ponad 30. plenerach malarskich, konkursach plastycznych i wystawach na terenie całego kraju. Sam prowadził liczne plenery malarskie dla młodzieży. Aranżował i uczestniczył w powstawaniu większości ekspozycji w MuzeumMazurskim w Szczytnie. Jego ilustracje graficzne znalazły się w tomikach poezji lokalnych literatów.

 

Uprawiał malarstwo olejne, akryl, akwarelę, grafiki piórkiem i tuszem, również grafiki warsztatowe (linoryt, drzeworyt). Obiekty jego twórczości są bardzo zróżnicowane – od pejzaży do martwej natury. Jest zwolennikiem szkoły realizmu. jego prace znajdują się w muzeach regionalnych oraz zbiorach prywatnych w kraju (Szczytno, Warszawa, Janów Lubelski, Lublin, Kraków, Poznań, Olsztyn, Biskupiec, Bartoszyce, Gdańsk) i za granicą (m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Francji, Włoszech, USA, Japonii, Brazylii, Ukrainie i Kanadzie).

Reklama

 

W 2000 r otrzymał tytuł zasłużonego mieszkańca miasta Szczytno, w 2007 r. statuetkę Juranda za wybitne osiągnięcia plastyczne. Cichy, pogodny niezwykle pracowity - dzień bez malowania czy rysowania był dla niego dniem straconym...Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama