Reklama


Reklama

„Odpływają” chętni na mieszkania


Pod znakiem zapytania znalazła się budowa wielorodzinnego domu, którego inwestorami mieli być mieszkańcy gminy Pasym. Program „Nasz Dom Pasym” napotkał na poważne, finansowe przeszkody.Pasym postanowił wznieść 18-mieszkaniowy budynek systemem zbliżonym do developerskiego. Zadanie pilotuje spółka – Zakład Gospodarki Komunalnej. Najpierw pozyskał on osoby, zainteresowane posiadaniem nowego lokum. Kandydaci, w liczbie 15 rodzin, wpłacili niewielką zaliczkę na poczet przyszłych należności. Reszta kosztów budowy miała być uiszczana w miesięcznych ratach po zakończeniu budowy mieszkań i ich zasiedleniu. Niestety, koszt budowy okazuje się wyższy od pierwotnie zakładanego.

 

Podejmując działania braliśmy pod uwagę koszt podobnego budynku, który w takim systemie został wybudowany w Mikołajkach w 2014 roku– wyjaśnia Ireneusz Rosik, prezes spółki ZGK. - Wówczas ta wartość wynosiła około 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. I ten koszt zainteresowani mieszkańcy Pasymia zaakceptowali.


Reklama

 

Mamy jednak rok 2017, który zresztą zbliża się do końca, i zmienione realia rynkowe. Spółka, jak dotychczas przeprowadziła trzy przetargi na budowę. Do pierwszego nie zgłosił się żaden wykonawca, w drugim cena była zbyt wysoka, w trzecim – o 250 tysięcy niższa niż w drugim, ale również wykraczająca ponad pierwotne założenia. - Aktualnie, przy zaproponowanej cenie przez wykonawcę, wartość inwestycji sięga 3.130 zł za metr kw. - mówi prezes Rosik. - To spora różnica, która powoduje, że miesięczne obciążenie przyszłych użytkowników tych mieszkań z tytułu spłaty kosztów budowy będzie sięgało około 1200 zł. Muszą więc oni ponownie ocenić swoje możliwości finansowe i podjąć decyzję czy nadal chcą być uczestnikami naszego programu.

Reklama

 

Decyzje wszystkich zainteresowanych 15 rodzin zapadły w środę, do końca dnia „urzędniczego”. Dokładniej – 10 rodzin, bo pięć z nich już tę decyzję podjęło wcześniej. - Niestety, osoby te wycofały się z udziału w przedsięwzięciu – informuje prezes Ireneusz Rosik.

 

 

 

Fot: Ireneusz Rosik, prezes spółki ZGM: - Koszt budowy domu, uzyskany w przetargu, przewyższa wstępne założenia i możliwości finansowe niektórych chętnych na mieszkania.

 Komentarze do artykułu

Xxx

Mieszkanie 3.100 za m2 Ale jakie kredytowe odsetki. 100%

Napisz

Reklama


Komentarze