Środa, 8 Kwiecień, Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Odnowione zabytki w kościele to kawał pasymskiej historii (zdjęcia)


Kolejną zabytkową inwestycję zrealizował ksiądz Witold Twardzik, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu. Tym razem uratował od zapomnienia i całkowitego zniszczenia kolekcję fisharmonii i tablic na pieśni.Projekt „Ocalić szlachetne, naturalne dźwięki – konserwacja kolekcji fisharmonii i tablic na pieśni” współfinansowany był przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwo Narodowego.


Reklama

 

Reklama

- Jego celem była konserwacja części kolekcji fisharmonii z XIX/XX wieku oraz tablic na numery pieśni z okresu XVI/XVII i początku XX w – tłumaczy ks. Twardzik. - Tablice służyły praktycznym celom. Znajdowały się na nich i znajdują do dziś numery pieśni, które śpiewane były i są przez wiernych w trakcie nabożeństwa. Tablice przybliżają też historię miasta. Zostały bowiem ufundowane przez cechy pasymskich rzemieślników. W trakcie prac konserwatorskich prowadziliśmy badania historyczne, które m.in wskazały, że jednym z najliczniejszych cechów w XVIII wieku, był założony w 1755 r. cech krawców. Tablicę na numery pieśni ufundowali w 50 rocznicę istnienia gildii, czyli w 1805 r. Przeprowadzone prace konserwatorskie coraz bardziej upewniają nas także w tym, jaka kolorystyka wnętrza kościoła mogła być w tamtym czasie. Dominował kolor błękitny - niebieski.

 

Zbiór fisharmonii i tablic na numery pieśni, będący własnością parafii, przeznaczony jest na stałą ekspozycję w średniowiecznych zakrystiach kościoła ewangelickiego w Pasymiu. Wybór obiektów do konserwacji został podyktowany był ich bardzo złym stanem, a zachodzące w nich dalsze procesy destrukcyjne wymagały pilnej interwencji konserwatorskiej. Fisharmonie dało się jeszcze uratować.

 

Parafia na ten cel otrzymała prawie 80 procent dofinansowania. Pozostałe środki to darowizny.

 

Tablice na numery pieśni

 

Powstały w małomiasteczkowych warsztatach stolarskich, są przykładami autentycznego wyposażenia kościoła. Ich unikatowość polega na tym, że zostały ufundowane przez pasymskie cechy. Są one źródłem informacji na temat znaków cechowych i historii miasta. Ich wartość historyczna jest bezcenna.

 

 

Fisharmonia

 

Pasymska kolekcja-zbiór fisharmonii liczy czternaście instrumentów (każdy innej firmy), w tym jeden z nielicznych zachowanych instrumentów w kraju tzw. organopian polskiej firmy Budniewski z połowy XX w.

 

Fisharmonia należy do grupy instrumentów dętych klawiszowych. Powstała na początku XIX w. (opatentowana w 1840 r.) jako instrument zastępczy dla organów.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Pandemia połączyła „powiatówkę” ze „szkółką” (zdjęcia)
  Oni mogą wszystko ty niewolniku masz się dostosować i nie wychodzić z domu

  Polak


  2020-04-08 17:28:37
 • Mieszkańcy kupili respirator szpitalowi
  Ci w 10 dali 9 tys., ale Ci pozostali od Razem raptem rzucili się na pralko-suszarkę za może 2-3 tys.

  Obserwator


  2020-04-08 17:24:37
 • Nowe procedury i namioty do triażu przed szpitalami w regionie
  Zielony namiot w Szczytnie postawiło Wojsko :-)

  Dominik Górski


  2020-04-08 16:44:30
 • Złamał kwarantannę domową, a inni zakaz przemieszczania
  Jest taka wzmianka o ochronie zdrowia i życia i każdy kto na taki uszczerbek kogoś naraża zwłaszcza świadomie odpowiada za to karnie. Za świadomie rozpowszechnianie AIDS grozi odpowiedzialności karna , nie widzę czemu ma nie przy korona wirusie zwłaszcza że moja mama jest w grupie podwyższonego ryzyka . Jak i wiele inny osób. Ja cały czas robię zakupy by ona nie wychodziła z domu.


  2020-04-08 16:40:05
 • Mieszkańcy kupili respirator szpitalowi
  ps. Zbiórka nadal trwa :)

  Dominik Górski


  2020-04-08 16:31:27
 • Nocne kolejki do miejskiego żłobka
  Jeżeli zwolniło się 34 miejsca w żłobku, a podań złożono 60, w tym 10 z terenu Gminy Wiejskiej Szczytno (nieuprawnionych), to znaczy, że brak jest miejsc dla 16. dzieciaków. Skąd więc mowa o tym, że brakuje 22. miejsc? Z drugiej strony to straszne, że tylko 50. dzieciaków ma trafić do żłobka - tzn., że przyrost naturalny w Szczytnie jest słabiutki. I tylko otwarcie się na Gminę Wiejską (pod stołem, nieoficjalnie) może utrzymać żłobek w Szczytnie utrzymać. Tak bywa szkołach wiejskich, gdzie dzieci są \"podkradane\", aby utrzymać ich funkcjonowanie.

  Krajan


  2020-04-08 16:21:04
 • Mieszkańcy kupili respirator szpitalowi
  No i widzicie - 55 tys. zebranych na respirator przez mieszkańców miasta, A tych 21. radnych, co kosztują tychże mieszkańców od 35,7 tys. do 40 tys. zł miesięcznie - to się teraz chowają za tablety i zrzucają się tylko na 9 tys. ze swoich diet. Brzydko.

  Śmieszek


  2020-04-08 15:43:35
 • Nowe procedury i namioty do triażu przed szpitalami w regionie
  To I dobźe

  Olek Dps Szczytno


  2020-04-08 14:21:36
 • Nocne kolejki do miejskiego żłobka
  Pan Mańkowski to świetny aktor, ale również bezczelny człowiek bez hamulców, empatii i zrozumienia. Osiągnął w jego przekonaniu szczyt, ale uwaga, bo ze szczytu i zaszczytu łatwo spaść....

  Iga


  2020-04-08 11:57:50
 • Złamał kwarantannę domową, a inni zakaz przemieszczania
  Wszyscy ukarani rażąco naruszyli przepisy zabraniające swobodnego przemieszczania się - nie ma takich przepisów. Są tylko zalecenia i rekomendacje. A za to karać nie można. Znów ktoś chce się wykazać, kosztem kieszeni zwykłego obywatela. Odmawiać przyjęcia mandatów i niech sąd rozstrzyga!

  wolf


  2020-04-08 11:47:24