Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Oddział terapeutyczny w szczycieńskim areszcie już działa


W szczycieńskim areszcie oficjalnie zaczął działać oddział terapeutyczny dla więźniów uzależnionych od alkoholu. W obecności kilku samorządowców, a przede wszystkim władz nadrzędnych z resortu więziennictwa, dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi. Obecni na skromnej uroczystości mieli okazję zapoznać się z oddziałem i jego pracownikami. Więźniów przed światem zewnętrznym jednak ukryto.Szczycieński oddział formalnie działa już od 1 czerwca. Pierwszą grupę leczonych utworzono 6 lipca i wtedy ruszyły też zajęcia terapeutyczne. Obejmuja one wyłącznie recydywistów, którzy do Szczytna trafiają z zakładów karnych praktycznie z terenu całego kraju. Ich pobyt na oddziale trwa 3 miesiące, a czas leczenia wliczany jest w zakres orzeczonej dla nich „odsiadki”.


Reklama

 

Według danych, przedstawionych przez przedstawiciela Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w polskich więzieniach zakwaterowanych jest obecnie 74 tysiące ludzi, wśród których około 30% to osoby ze stwierdzoną choroba alkoholową. Stanowi ona – bardzo często – istotny czynnik zarówno tego, że osoby te wkraczają na drogę przestępstwa, jak też i na nią wracają.

 

Tworzenie oddziałów terapeutycznych stanowi jeden z elementów, który ma służyć resocjalizacji. Jak bowiem podkreślano, owa resocjalizacja w zakładach karnych, choć w powszechnym przekonaniu jest mitem, faktycznie się odbywa. Jak dotąd oddziały takie powstały w 30 plkacówkach penitencjarnych na 120 istniejących. Szczycieński jest trzeci w okręgu olsztyńskim, a pierwszy i jedyny, przeznaczony dla recydywistów.

Reklama

 

- Ja nie jestem zły, ja jestem chory – cytował wypowiedź jednego z osadzonych dyrektor Aresztu Śledczego w Olsztynie, którego placówka w Szczytnie jest obecnie oddziałem zewnętrznym, który to cytat miał stanowić najlepsze uzasadnienie celowości działania oddziałów terapeutycznych. Jak jednak przyznawały już zatrudnione w Szczytnie terapeutki, praca z więźniami, najczęściej obarczonymi wieloma społecznymi dysfunkcjami, do najłatwiejszych nie należy, ale też satysfakcja większa, gdy uda się uzyskać pozytywne efekty.

 

W Szczytnie, nad swoim uzależnieniem, maksymalnie, w jednym czasie, może „pracować” 51 więźniów. Obecnie utworzono już dwie grupy, obejmujące 27 recydywistów uzależnionych od alkoholu. Na potrzeby terapii przekształcony i i zmodernizowany został jeden ze „zwykłych” oddziałów, a koszt tych przeróbek sięgnął ponad 200 tysięcy złotych.

 

 

Fot. Zbigniew Gołda

 Komentarze do artykułu

Zdzysk

DLA SKAZANYCH SĄ PIENIĄDZE , A NA LECZENIE PROSTYCH LUDZI BRAK

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama