Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Oddala się remont ośrodka zdrowia


Wobec braku dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych pod znakiem zapytania stoi remont zabytkowego budynku ośrodka zdrowia w Jedwabnie. - Potrzebujemy wsparcia na poziomie co najmniej miliona złotych i będziemy szukać tych pieniędzy – mówi wójt Sławomir Ambroziak.Chociaż utworzony przez rząd Fundusz Inwestycji Lokalnych pochodzi z środków, przeznaczonych na zwalczanie skutków pandemii, budynek ośrodka zdrowia nie znalazł się na liście dofinansowanych działań.

 

- To dawny szpital. Obecnie jest tam m.in. apteka, gabinet dentystyczny, ale przede wszystkim jedyny w gminie punkt szczepień na covid – wylicza wójt Ambroziak. - To medyczne wykorzystanie obiektu bardzo podkreślaliśmy we wniosku, ale okazało się to nieskuteczne.

 

Ośrodek zdrowia to obecnie najbardziej okazały, zabytkowy budynek w gminie i bodaj najbardziej zniszczony. Wymaga radykalnego remontu, m.in. elewacji i wewnętrznych instalacji.

 

- Na szczęście, jeszcze za czasów wójta Budnego, solidnie naprawiony został dach, co chroni ten obiekt przed większymi zniszczeniami.

 

Zdaniem wójta czas pandemii w pełni uzasadniał starania o środki, a także ich przyznanie, do czego jednak nie doszło. - Wskazuje na to nawet historia tego budynku. Powstał w latach 1908-09. Kilka lat wcześniej teren Prus Wschodnich nawiedziło kilka chorób, trudnych jeszcze do zwalczenia: szkarlatyna, tyfus. Niemal masowo uśmiercały najmłodszych. W takiej niewielkiej gminie jak Jedwabno zmarło wtedy blisko 160 dzieci. To było naprawdę dużo. Między innymi dlatego pracujący tu wtedy lekarz, którzy przybył z Bawarii, przeforsował budowę szpitala, bo taką funkcję ten budynek pełnił w tamtych czasach – opowiada wójt i miłośnik historii w jednej osobie.


Reklama

 

Kolejne dziesiątki lat nie były naznaczone „masowymi” chorobami, co – według Ambroziaka – miało wpływ na przepływ środków. - W niewielkie ośrodki w niewielkich gminach niewiele inwestowano albo wcale, bo przy małej liczbie ludności i braku poważniejszych zagrożeń zapewne uznano, że leczenie jakichś przeziębień nie wymaga szczególnych warunków. Dziś pandemia pokazała, że to zaniechanie może mieć poważne konsekwencje i że nawet niewielkie gminy muszą być odpowiednio przygotowane na tego rodzaju kryzysy. Są takie sfery życia publicznego, jak właśnie zdrowie, w przypadku których nie można uznawać, że jak się nic nie dzieje, to i nie będzie się działo.

 

Czasu zaniechań jednak się już nie cofnie, a mimo pandemii zabytkowy szpital wciąż spełniający swoje funkcje w zakresie ochrony zdrowia, priorytetem nie został. - Z pewnością jednak nie zaniecham ani zamiaru przywrócenia temu budynkowi dawnej świetności, ani nie przestanę szukać na to pieniędzy – zapewnia wójt Ambroziak, dla którego ta inwestycja stała się gminnym priorytetem i osobistą ambicją.

Reklama

 

 

Fot. Zbiory UG Jedwabno/fot. Mateusz ArbatowskiKomentarze do artykułu

Gość

Kiedyś dzieci tam przychodziły na świat, miejsce urodzenia - Jedwabno

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama