Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Od stycznia będzie drożej za śmieci


Średnio ponad 770 ton śmieci rocznie produkują mieszkańcy gminy Wielbark. Rocznie za ich odbiór i utylizację trzeba zapłacić ponad 1 mln zł. Na ostatniej sesji radni ustalili nową stawkę „śmieciową” na nadchodzący rok. Ma ona wynieść 17 zł od mieszkańca miesięcznie, przy zastosowaniu ulgi na segregowanie oraz kompostownik. Obecnie wynosi ona 12 zł.- Temat gospodarki odpadami, to temat rzeka i przy obecnym systemie nie uda się go rozwiązać w taki sposób, aby wszyscy byli zadowoleni – tłumaczył burmistrz Grzegorz Zapadka. - Nawyki konsumenckie oraz brak odbiorców na odpady do recyklingu sprawiają, że te koszty wciąż rosną. I obawiam się, że tak będzie działo się przez najbliższe lata.

 

Gminni urzędnicy początkowo skalkulowali liczbę mieszkańców w systemie śmieciowym na poziomie 6664 osób.

 

- Ale przy składaniu deklaracji śmieciowych okazało się, że „wyparowało” nam ponad 1400 mieszkańców – mówi burmistrz Zapadka. - Zweryfikowaliśmy tę liczbę do 5700 mieszkańców, bo przecież część rzeczywiście mogła wyjechać na studia, czy za pracą, ale wciąż brakuje nam około 500 płatników, bo deklaracje, które do dziś wpłynęło, obejmują tylko 5180 mieszkańców. I to te osoby będą musiały sfinansować cały ten system, bo gmina nie może na nim ani zarobić, ani do niego dokładać.


Reklama

 

Z kalkulacji gminnych urzędników wynika, że mieszkańcy gminy „produkują” średnio rocznie około 778 ton śmieci.

 

Przy okazji dyskusji jeden z radnych poruszył temat zaśmiecania lasów i problem z odbiorem odpadów od firm. - Mnóstwo odpadów przemysłowych ląduje w lasach – mówił. - Części samochodowe, folie rolnicze...

 

- Widzę też tę tendencję – mówi burmistrz Zapadka. - Obawiam się jednak, że dopóki nie zmieni się cały system, to będziemy obserwowali takie rzeczy każdego dnia. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby producenci, firmy wprowadzające dany produkt, opakowanie na rynek odpowiadali też za recykling tych przedmiotów.

Reklama

 

 

Fot. Takie leśne „obrazki” z gminy Wielbark docierały i do redakcji.Komentarze do artykułu

Dix

Dobrze ze nie euro

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43