Reklama


Reklama

Od stycznia będzie drożej za śmieci


Średnio ponad 770 ton śmieci rocznie produkują mieszkańcy gminy Wielbark. Rocznie za ich odbiór i utylizację trzeba zapłacić ponad 1 mln zł. Na ostatniej sesji radni ustalili nową stawkę „śmieciową” na nadchodzący rok. Ma ona wynieść 17 zł od mieszkańca miesięcznie, przy zastosowaniu ulgi na segregowanie oraz kompostownik. Obecnie wynosi ona 12 zł.- Temat gospodarki odpadami, to temat rzeka i przy obecnym systemie nie uda się go rozwiązać w taki sposób, aby wszyscy byli zadowoleni – tłumaczył burmistrz Grzegorz Zapadka. - Nawyki konsumenckie oraz brak odbiorców na odpady do recyklingu sprawiają, że te koszty wciąż rosną. I obawiam się, że tak będzie działo się przez najbliższe lata.

 

Gminni urzędnicy początkowo skalkulowali liczbę mieszkańców w systemie śmieciowym na poziomie 6664 osób.

 

- Ale przy składaniu deklaracji śmieciowych okazało się, że „wyparowało” nam ponad 1400 mieszkańców – mówi burmistrz Zapadka. - Zweryfikowaliśmy tę liczbę do 5700 mieszkańców, bo przecież część rzeczywiście mogła wyjechać na studia, czy za pracą, ale wciąż brakuje nam około 500 płatników, bo deklaracje, które do dziś wpłynęło, obejmują tylko 5180 mieszkańców. I to te osoby będą musiały sfinansować cały ten system, bo gmina nie może na nim ani zarobić, ani do niego dokładać.


Reklama

 

Z kalkulacji gminnych urzędników wynika, że mieszkańcy gminy „produkują” średnio rocznie około 778 ton śmieci.

 

Przy okazji dyskusji jeden z radnych poruszył temat zaśmiecania lasów i problem z odbiorem odpadów od firm. - Mnóstwo odpadów przemysłowych ląduje w lasach – mówił. - Części samochodowe, folie rolnicze...

 

- Widzę też tę tendencję – mówi burmistrz Zapadka. - Obawiam się jednak, że dopóki nie zmieni się cały system, to będziemy obserwowali takie rzeczy każdego dnia. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby producenci, firmy wprowadzające dany produkt, opakowanie na rynek odpowiadali też za recykling tych przedmiotów.

Reklama

 

 

Fot. Takie leśne „obrazki” z gminy Wielbark docierały i do redakcji.Komentarze do artykułu

Dix

Dobrze ze nie euro

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Znowu Żuchowskiemu szczęka opadła i ją maseczką podtrzymuje, pewnie przed fleszem z aparatu aby nie było wątpliwości co do darczyńcy.

  Szczytnianin


  2020-11-30 10:04:50