Czwartek, 29 Lipiec
Imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza -

Reklama


Reklama

Od lądowiska do nowoczesnego SORu (zdjęcia, wideo)


W minioną sobotę odbyło się podsumowanie inwestycji w Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczytnie. Jak podczas uroczystości mówił Jarosław Matłach Starosta Szczycieński - pierwszą większą inwestycją ostatnich lat była budowa lądowiska dla śmigłowców, ostatnią nowoczesny SOR. Jednak planów jest więcej, o wszystkich będziemy informowali w kolejnych materiałach.

 


Szpital w Szczytnie, to dziś jedna z najnowocześniejszych placówek medycznych w województwie, która dysponuje bazą sprzętową na poziomie Europejskim, ale przede wszystkim wysokiej klasy specjalistami różnych dziedzin. Stało się tak dzięki inwestycji ogromnych środków w rozbudowę, która zaowocowała powstaniem całkowicie nowego skrzydła, lądowiska dla śmigłowców, a w ostatnim czasie także SORu.

 

Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych

Pierwszą z większych inwestycji w ZOZ w Szczytnie była budowa i uruchomienie lądowiska dla śmigłowców, którego koszt to 1,3 mln. Środki te pochodziły z budżetu własnego oraz dotacji z Ministerstwa Zdrowia.

 

Nowa bryła i Szpital Tymczasowy

Kolejnym etapem była budowa nowego trzykondygnacyjnego skrzydła szpitala. Znalazły się w nim m.in. oddział wewnętrzny (50 łóżek), dziecięcy (20 łóżek), laboratorium, gabinety diagnostyczne i apteka.

 

Koszt inwestycji wyniósł ponad 21 mln zł. Środki pochodziły w większości z budżetu własnego, ale inwestycję wsparł także Pan Wojewoda kwotą ponad 2,7 mln.

 

Dzięki tej inwestycji liczba miejsc dla pacjentów zwiększyła się aż dwukrotnie.

 

Decyzją wojewody 1 grudnia 2020 roku nowe skrzydło szpitala stało się jedną z ważniejszych placówek w kraju do walki z Covid-19. Wojewoda zadbał o wyposażenie Szpitala Tymczasowego w Szczytnie w nowoczesny, światowej klasy sprzęt. W placówce znalazło się 70 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Każde z nich zostało wyposażone w respirator. Łącznie z Agencji Rezerw Materiałowych do szpitala trafiło ponad 13 ton sprzętu medycznego, w tym 70 respiratorów, ale również m.in. pompy infuzyjne, urządzenia USG.

 

Szpital otwarty dla pacjentów

Co ważne pozostała część szpitala, czyli tak zwana "starsza część" cały czas działała i działa normalnie. Znajduje się w niej pięć oddziałów: ginekologia i położnictwo, oddział wewnętrzny, chirurgia, oddział dziecięcy oraz intensywna terapia.

Nowy SOR

Kolejną ważną inwestycją, o której przeprowadzenie zabiegaliśmy od lat jest Utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wartość projektu to ponad 12 mln zł. W jego ramach został utworzony SOR wyposażony w sprawne i bezawaryjne urządzenia medyczne.

 

W związku z ogromną liczbą nowych przypadków Covid-19 w marcu SOR został dostosowany i przekształcony na oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Dzięki temu Szpital Tymczasowy zyskał 30 dodatkowych miejsc, każde z nich wyposażone w respirator.

 

Szpital z Żaglami Warmii i Mazur

Inwestycje w Szpital zostały zauważone i docenione. W styczniu Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczytnie został laureatem prestiżowej nagrody przyznawanej przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego – „Żagli Warmii i Mazur”. Nasza placówka została doceniona Regionalną Nagrodą Jakości w Kategorii Organizacje Publiczne.

 

Podziękowanie dla pracowników szpitala

W podziękowaniu dla pracowników służby zdrowia za wyczerpującą walkę z epidemią koronawirusa szczycieńscy druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnie, oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Szczytnie ułożyli przed szpitalem ogromne serce z chryzantem.

Więcej w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze