Reklama


Reklama

Obwodnica tylko za zgoda mieszkańców... gminy Szczytno


Mieszkańcy Szczytna nie mogą doczekać się obwodnicy miasta, a tymczasem mieszkańcy Korpel, Rudki i Nowego Gizewa drżą o jej przebieg. Boją się, że jeśli jej trasa zostanie wytyczona w podobnych wariantach, jak te sprzed 10 lat, to może ona biec tuż przy ich domach może nawet część z nich będzie trzeba wyburzyć.Ministerstwo Infrastruktury zaakceptowało program inwestycyjny na budowę obwodnicy Szczytna. Jako pierwszy tą znakomitą informacją dla Szczytna podzielił się radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Żuchowski. I to jemu przypisuje się głównie ten sukces. Potwierdzili to na ostatniej sesji Rady Miejskiej nawet radni opozycyjni. Program trafił już do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, ale na skorzystanie z nowej drogi trzeba będzie poczekać 8 lat. Obwodnica Szczytna będzie liczyła około 17 kilometrów i usprawni ruch tranzytowy.


Reklama

 

 

Obwodnica „poprawi” Szczytno?

 

Szacowany koszt inwestycji to ok. 470 mln złotych. Proces przygotowawczy planowany jest na lata 2020-24, realizacja inwestycji odbędzie się w systemie „Projektuj i buduj” w latach 2025-28.

 

- Planowana obwodnica Szczytna będzie omijała miasto od strony południowej – mówi Karol Głębocki, rzecznik prasowy GDDKiA oddział w Olsztynie. - Podstawowym celem tej inwestycji jest wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, który w tej chwili wiedzie przez centrum miasta. Inwestycja przyczyni się też do poprawy dostępności do lotniska w Szymanach.

 

Stare plany do kosza

 

Obwodnica ma prowadzić od strony olsztyńskiej oraz ostrołęckiej przez Korpele, Nowe Gizewo i Rudkę, czyli przebiegać będzie przez teren gminy Szczytno. Mieszkańcy tych wsi już drżą o swoje domy i działki. Pojawiają się protesty.

 

- Rozumiem ich obawy, ale na razie jest na to za wcześnie – mówi wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski. - Zapewniam, że warianty obwodnicy sprzed około 10 lat, które są teraz w obiegu, są już nieaktualne. W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad mają świadomość, że nasza gmina znacząco rozbudowała się przez te 10 lat. Koncepcje obwodnicy trzeba opracować całkowicie od nowa, bo starych nie da się skorygować.

Reklama

 

 

Mieszkańcy gminy zadecydują

 

Wójt Wojciechowski zapowiada, że będzie uczestniczył w projektowaniu obwodnicy od początku do końca. Drogowcy poprosili władze gminy, aby wstrzymały się z opracowaniem nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

 

- Chcą wspólnie z nami poszukać najmniej kolizyjnych rozwiązań – mówi Wojciechowski. - Jeśli pojawią się jakieś koncepcje, to na pewno poinformuję mieszkańców i poddam je pod konsultacje. Tak naprawdę to w dużej mierze mieszkańcy gminy wiejskiej Szczytno zadecydują, czy i jak będzie przebiegała obwodnica Szczytna. Dlatego za pośrednictwem mediów chciałbym uspokoić mieszkańców gminy. Każda część tej inwestycji będzie z nimi konsultowana.

 

 

 

W sprawie obwodnicy Szczytna radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Żuchowski oraz wójt gminy Szczytno spotkali się między innymi z premierem Morawieckim.

 

Trzy koncepcje obwodnicy Szczytna, które powstały 10 lat temu już są nieaktualne

 Komentarze do artykułu

Wrocek\'56

\"wolf\" wiejski buraku, to właśnie gmina najwięcej skorzysta na wszystkim co obwodnicę obuduje.

ProperTwat

Obiekty mostowe, węzły, infrastruktura. Taki jest koszt budowy obwodnic. Psioczenie nie kosztuje nic...

wolf

na szczęście nikt sie nie dogada i nie będzie wycinania lasów. Gminie nie jest potrzebna obwodnica

Avio

470 MILIONÓW! za co? Za17km drogi? Która po roku będzie miała koleiny i dziury? Hahaha śmieszne i do tego 10lat czekać... Jestem ciekawy ile z tego było planowane w łapę komuś dać

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd


  2021-01-19 10:34:20
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

  dr


  2021-01-19 07:51:46
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

  Mała


  2021-01-19 05:55:34
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

  X-Men


  2021-01-19 00:26:35
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

  Pacjent


  2021-01-18 17:26:28
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

  Dr


  2021-01-17 06:10:03
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

  kroll


  2021-01-16 21:07:28
 • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
  do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

  Patek


  2021-01-16 20:52:39
 • Pożar domu przy ulicy Olsztyńskiej w Pasymiu
  Witam. W imieniu rodziny prosimy o najmniejsza pomoc, albo udostępnienie innym https://zrzutka.pl/xna66k

  M. P


  2021-01-16 19:24:30
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Zgadza się. Chiński produkt. Firma istnieje 10 lat na świecie. Nie sprawdzona na rynku europejskim. Kolejny eksperyment na żywym organizmie... ręce opadają.

  Spec


  2021-01-16 18:45:46