Reklama


Reklama

Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata


Radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Żuchowski poinformował naszą redakcję, że Ministerstwo Infrastruktury zaakceptowało program inwestycyjny na budowę obwodnicy Szczytna.- Z tego, co wiem decyzja zapadła 8 maja i program powędrował już do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, gdzie będzie fizycznie realizowany – mówi radny Żuchowski. - Widać, że coś w budowie obwodnicy naszego miasta zaczęło się dziać. Bardzo mnie to cieszy.

 

Obwodnica ma powstać w ciągu dróg krajowych 53 i 58.


Reklama

 

Reklama

O to, co dalej z obwodnicą, zapytaliśmy Karola Głębockiego, rzecznika prasowego GDDKiA w Olsztynie.

 

- Procedura po zatwierdzeniu planu inwestycyjnego przedstawia się następująco – tłumaczy. - Konieczne będzie wprowadzenie zadania do planu finansowego GDDKiA. Po ujęciu inwestycji w planach przystąpimy do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Konieczne będzie także uzyskanie decyzji środowiskowej dla tego zadania, która zatwierdzi wariant przebiegu trasy obwodnicy. W drugiej połowie 2024 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na projekt i budowę.

 

Fot. Archiwalne warianty obwodnicy Szczytna. Komentarze do artykułu

Ktoś

O,o to, to właśnie dobrze napisane. W Szczytnie wszelkie planowanie rozbudowy miasta jest jak z komedii. Tu przesuniemy jezioro, tam zbudujemy kościół zamiast planowanej przez poprzedniego burmistrza drogi, a droga? drogę zbuduje się w Olsztynie. Szczytno jest jak groch z kapustą, bez wyrazu, bez logiki. Śmierdzące świniobusy i pojazdy z cuchnącą padliną w samym centrum miasta są najlepsze.

Mieszkańcu Szczytna

O obwodnicy to sie mówiło już w połowie lat 60. Ówczesne Szczytno \"kończyło\" się mniej więcej na wysokości dawnego Polmozbytu, później były pola i bezdroża a na ich końcu dopiero dzisiejsza WSPol i kilka poniemieckich uliczek \"willowych (Wiejska, Pułaskiego). I jeśli mnie pamięć nie myli (a nie myli raczej, choć wiosen więcej mam niż Waćpan) to ta najpierwsza obwodnica miasta miała prowadzić przez dzisiejszy kościół, następcę drewutni. Idąc Waści tokiem rozumowania należałoby parafian spytać: po jaką cholerę budowali sobie świątynię na drodze obwodnicy? Wpuszczamy tam buldożery, bo z górą pół wieku temu zamierzano tam położyć asfalt? Koncepcja to nie plan. Dopóki określony teren nie jest w planach przestrzennego zagospodarowania przeznaczony na budowę drogi, lecz na cele budownictwa mieszkaniowego, nie ma żadnych przeciwwskazań i podstaw, by np. starostwo odmówiło wydania pozwolenia na budowę. Ta hipotetyczna (kiełbasiano-wyborcza) obwodnica może być też budowana w trybie spec-ustawy. I wtedy faktycznie istnieje ryzyko, że jakieś domostwo zostanie zaorane. Z pewnością jednak nie będzie to wina krótkowzroczności jego mieszkańców/właścicieli.

Mieszkaniec Szczytna

Zgadza się, Rudka jako miejscowość powstała na długo przed wojną. Nikt jednak nigdy nie planował budowy obwodnicy przez środek \"starej\" Rudki. Budowa obwodnicy to historia kilku dziesiątek lat. Mam 55 lat, a o budowie tej obwodnicy \"pod lasem\" mówiono już gdy miałem jakieś 10 lat. Budowę obwodnicy od bardzo dawna planowano między Szczytnem i Rudką. Te wszystkie nowe domy między Szczytnem i Rudką powstały w ciągu ostatnich lat i nadal powstają. Dlatego rodzi się pytanie, kto mądry buduje domy w miejscu planowanej obwodnicy? Ludzie stawiali domy i nadal stawiają na potęgę, a teraz będą gorzkie żale że ktoś tam obwodnicę chce wybudować. Ci wszyscy hamulcowi nowej inwestycji są sami sobie winni, no ewentualnie powinni mieć pretensje do gminy, że wydała zgodę na budowę tak blisko planowanej obwodnicy. Trzeba było trzeźwo myśleć i budować swoje domy w innych miejscach.

Do mieszkanca Szczytna

Plany pojawily się pewnie okolo 2010 r, a Rudka byla już przed wojną.

Niko

Wszyscy na łeb na szyję się tam budowali....aż żal było patrzeć

Mieszkaniec Szczytna

Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

X-Men

Ciekawe co na to mieszkańcy Rudki, a zwłaszcza przeciwnicy powstania tam supermarketu. Bo zdaje mi się, że jakoś tamtędy będzie przecinać obwodnica.

Gosc

I znowu stres, bo nikt nic nie wie

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Mikołaju chciałabym iphone 11 pro ps4 z minecraft oraz spotkać fajnego chłopaka

  mel


  2021-01-26 15:19:04
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Taki sobie czytelniczku z Razem dla Mieszkańców. Jaki pomysł na miasto mają Twoi koledzy p. Siudak, p. Boczar, p. Malec, p. Furczak i inni? Czy jedynym Waszym pomysłem jest kredyt i zadłużenie miasta? A może etaciki w Urzędzie?

  Anna


  2021-01-26 13:39:36
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Odpowiedź jest prosta. Szeregowa p. Rybińska prawdopodobnie nie dostała zgody z góry. Zresztą łatwo jest klepać swoje mądrości, ale już brać pieniądze za odpowiedzialność, to zupełnie inna sprawa. I to wychwalanie Henryka, obrzydliwe. Tyle teraz robi dla miasta... A ile zepsuł lub przespał, gdy miał swoje pięć minut? Widzę tu pewną sprzeczność. Brudne polityczne gierki!

  Do TSC


  2021-01-26 09:18:09
 • 90 pensjonariuszy domu pomocy zaszczepionych
  Zaszczepiono, czy raczej poddano eutanazji?...przecież Pfizer jasno napisał w ulotce, że nie wolno szczepić ludzi z osłabioną odpornością i przyjmujących leki... To jest ludobójstwo....a ci, co są tego świadomi, a jednak wstrzykują staruszkom ten eksperymentalny preparat, są zbrodniarzami, dla których specjalnie stworzono ustawę bezkarnościową.

  kroll


  2021-01-26 08:31:06
 • Afrykański pomór w powiecie szczycieńskim
  W 2018r. było głośno o dzikach spadających z nieba, może i w tym znowu zaczęły spadać???...właściwie to nie ma co się dziwić, kawał drogi mają do przelecenia :D A tak na poważnie, to mógłby ktoś ustalić stawkę, za odstrzelenie myśliwego???...chętnie bym zapolował...z ich truchła, darmową karmę dla psów można zrobić.

  kroll


  2021-01-26 08:22:18
 • Krzyżówki znowu niebezpieczne dla kierowców (zdjęcia)
  To jest doskonałe miejsce na duże rondo - ono spowolniłoby ruch w tym miejscu oraz ułatwiłoby włączanie się do ruchu od strony Świętajna.

  PLAY


  2021-01-26 08:09:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - źle przeczytałeś, temu, co zginął pod autobusem, wpisali covida w akcie zgonu...a ci, co teraz umierają, zaraz po poddaniu się eksperymentowi medycznemu, wpisują, że umarli na choroby współistniejące....ciekawe, co Tobie wpiszą :)

  kroll


  2021-01-26 08:06:39
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Moje odczucia wobec RADNEJ RYBIŃSKIEJ są bardzo mieszane. Dziwi mnie, że taka mądra i dbająca o dobro miasta przez wiele kadencji osoba nie starowała na stanowisko Burmistrza Miasta. Nie wiem jak to się dzieje, że takie SKARBY jak radna RYBIŃSKA i radny KIERSIKOWSKI oraz doktor ŁACHACZ nie stworzyli do tej pory (wszyscy z kilkoma kadencjami i giganci intelektu) jakiegoś triumwiratu w mieście. Aż żal patrzeć jak się marnują.

  Taki sobie czytelnik


  2021-01-26 00:44:44
 • Pyskówka, jak w piaskownicy - miejski poziom debaty
  Jak burdel nie zarabia to się wymienia ku...wy nie firanki.....

  Ironia


  2021-01-25 21:16:51
 • Śmieci drenują portfele, skąd się biorą te kwoty?
  Problemem w opłatach nie są ani osoby,ani firmy... bo firmy rozliczają się na jeszcze innych zasadach:) problemem są nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjne. I to tych nieruchomości ( które ani nie są stałe zamieszkiwane, więc nie można stosować stawki od osoby, ani nie jest tam prowadzona działalność gospodarczą, więc nie rozliczają się jak przedsiębiorcy) dotyczy stawka 169 zł rocznie. A to czy kogoś można tak czy inaczej policzyć reguluje ustawa.Wynika wiec z tego że nawet jeśli jest beznadzieja,to w obowiązującym prawie.Dura lex, sex lex.I na to ani my jako mieszkańcy,ani nasi samorządowcy wpływu nie mamy.

  Roman


  2021-01-25 15:18:03