Czwartek, 9 Lipiec, Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki -

Reklama


Reklama

Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata


Radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Żuchowski poinformował naszą redakcję, że Ministerstwo Infrastruktury zaakceptowało program inwestycyjny na budowę obwodnicy Szczytna.



- Z tego, co wiem decyzja zapadła 8 maja i program powędrował już do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, gdzie będzie fizycznie realizowany – mówi radny Żuchowski. - Widać, że coś w budowie obwodnicy naszego miasta zaczęło się dziać. Bardzo mnie to cieszy.

 

Obwodnica ma powstać w ciągu dróg krajowych 53 i 58.


Reklama

 

Reklama

O to, co dalej z obwodnicą, zapytaliśmy Karola Głębockiego, rzecznika prasowego GDDKiA w Olsztynie.

 

- Procedura po zatwierdzeniu planu inwestycyjnego przedstawia się następująco – tłumaczy. - Konieczne będzie wprowadzenie zadania do planu finansowego GDDKiA. Po ujęciu inwestycji w planach przystąpimy do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Konieczne będzie także uzyskanie decyzji środowiskowej dla tego zadania, która zatwierdzi wariant przebiegu trasy obwodnicy. W drugiej połowie 2024 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na projekt i budowę.

 

Fot. Archiwalne warianty obwodnicy Szczytna. 



Komentarze do artykułu

Ktoś

O,o to, to właśnie dobrze napisane. W Szczytnie wszelkie planowanie rozbudowy miasta jest jak z komedii. Tu przesuniemy jezioro, tam zbudujemy kościół zamiast planowanej przez poprzedniego burmistrza drogi, a droga? drogę zbuduje się w Olsztynie. Szczytno jest jak groch z kapustą, bez wyrazu, bez logiki. Śmierdzące świniobusy i pojazdy z cuchnącą padliną w samym centrum miasta są najlepsze.

Mieszkańcu Szczytna

O obwodnicy to sie mówiło już w połowie lat 60. Ówczesne Szczytno \"kończyło\" się mniej więcej na wysokości dawnego Polmozbytu, później były pola i bezdroża a na ich końcu dopiero dzisiejsza WSPol i kilka poniemieckich uliczek \"willowych (Wiejska, Pułaskiego). I jeśli mnie pamięć nie myli (a nie myli raczej, choć wiosen więcej mam niż Waćpan) to ta najpierwsza obwodnica miasta miała prowadzić przez dzisiejszy kościół, następcę drewutni. Idąc Waści tokiem rozumowania należałoby parafian spytać: po jaką cholerę budowali sobie świątynię na drodze obwodnicy? Wpuszczamy tam buldożery, bo z górą pół wieku temu zamierzano tam położyć asfalt? Koncepcja to nie plan. Dopóki określony teren nie jest w planach przestrzennego zagospodarowania przeznaczony na budowę drogi, lecz na cele budownictwa mieszkaniowego, nie ma żadnych przeciwwskazań i podstaw, by np. starostwo odmówiło wydania pozwolenia na budowę. Ta hipotetyczna (kiełbasiano-wyborcza) obwodnica może być też budowana w trybie spec-ustawy. I wtedy faktycznie istnieje ryzyko, że jakieś domostwo zostanie zaorane. Z pewnością jednak nie będzie to wina krótkowzroczności jego mieszkańców/właścicieli.

Mieszkaniec Szczytna

Zgadza się, Rudka jako miejscowość powstała na długo przed wojną. Nikt jednak nigdy nie planował budowy obwodnicy przez środek \"starej\" Rudki. Budowa obwodnicy to historia kilku dziesiątek lat. Mam 55 lat, a o budowie tej obwodnicy \"pod lasem\" mówiono już gdy miałem jakieś 10 lat. Budowę obwodnicy od bardzo dawna planowano między Szczytnem i Rudką. Te wszystkie nowe domy między Szczytnem i Rudką powstały w ciągu ostatnich lat i nadal powstają. Dlatego rodzi się pytanie, kto mądry buduje domy w miejscu planowanej obwodnicy? Ludzie stawiali domy i nadal stawiają na potęgę, a teraz będą gorzkie żale że ktoś tam obwodnicę chce wybudować. Ci wszyscy hamulcowi nowej inwestycji są sami sobie winni, no ewentualnie powinni mieć pretensje do gminy, że wydała zgodę na budowę tak blisko planowanej obwodnicy. Trzeba było trzeźwo myśleć i budować swoje domy w innych miejscach.

Do mieszkanca Szczytna

Plany pojawily się pewnie okolo 2010 r, a Rudka byla już przed wojną.

Niko

Wszyscy na łeb na szyję się tam budowali....aż żal było patrzeć

Mieszkaniec Szczytna

Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

X-Men

Ciekawe co na to mieszkańcy Rudki, a zwłaszcza przeciwnicy powstania tam supermarketu. Bo zdaje mi się, że jakoś tamtędy będzie przecinać obwodnica.

Gosc

I znowu stres, bo nikt nic nie wie

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2020-07-06 19:06:02

Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie

  • Piątek, 2020-05-29 11:50:33

„Mała obwodnica” gotowa

  • Piątek, 2020-05-29 08:53:49

Po 115 latach ratusz będzie jak nowy

Reklama


Komentarze

  • Rybne trofea z Domowego
    A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

    Bajki wędkarzy.


    2020-07-09 10:29:52
  • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
    W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

    Dźwiersztyny mają głos!


    2020-07-09 10:23:55
  • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
    To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

    Donder


    2020-07-09 05:27:41
  • Czujne kamery i burmistrz
    Ten awans koleżanki to chyba z izolatki na lepszą celę? - no,bo jeśli ktoś rozumie słowo awans i chce go uczcić, to jest jakoś cywilizowany i nie pozbawiony praw i wolności, i zachowuje się kulturalnie czyli normalnie i pro- a nie antyspołecznie.

    ika


    2020-07-08 23:46:11
  • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
    Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

    ika


    2020-07-08 23:38:09
  • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
    Wywołany do tablicy muszę się odnieść do faktów. W projekcie FIO kierowanym zarówno do młodzieży jak i seniorów zajęliśmy 10 miejsce w kraju na 2314 złożonych wniosków. Podziwiam niektóre wypowiedzi osób, nie znających założeń naszych programów wydają opinie i to znacznie odbiegające od zdania ekspertów. W kolejnym realizowanym przez z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS złożono 1795 ofert, gdzie nasza oferta uplasowała się na 33 pozycji. Widocznie dla niektórych zbyt nisko oceniono naszą pracę, gdyż tylko 60 polskich organizacji w priorytecie 1 otrzymało dofinansowanie. Praca na rzecz mieszkańców Szczytna, zawsze jest dla mnie przyjemnością i wyzwaniem . Zwłaszcza wtedy, kiedy odbieram telefon, tak jak dzisiaj, od zapłakanej starszej osoby, która jest ogromnie wdzięczna, za to, że ktoś o niej pomyślał. Dużą pomocą przy docieraniu do tych osób są ośrodki pomocy społecznej i aktywnie działające stowarzyszenia oraz organizacje. Ponieważ, jak widać po komentarzach mamy mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Proponuję wyłączyć komputer i rozejrzeć się dookoła, na pewno wokół nas ktoś potrzebuje pomocy. Czasami zwykła herbata i kilka minut rozmowy dla kogoś znaczy bardzo wiele. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Szczytno może być AKTYWNE.

    Paweł Krassowski


    2020-07-08 18:40:05
  • 42-latek życie zawdzięcza policjantom, wyciągnęli go z pożaru (zdjęcia)
    Szkoda że mieszkańcy mają takiego nieodpowiedzialnego lokatora

    Stefek Burczymucha


    2020-07-08 17:45:54
  • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
    A nagranie z kamery samochodowej i świadkowie to już o tym świadczy czy także nie ? Lizusostwem kariery nie zrobisz.

    k.arzyna


    2020-07-08 17:20:41
  • Kamery popilnują Dźwierzut
    To chyba lepiej ,ze wydają na monitoring czyli dają chleb dla takich ludzi jak Pan plus bezpiczeństwo dla innych ludzi a niżeli mieli by to wydać na swoje pensje (przeżreć). To chyba jest plus dla władz ?

    Do pana alo


    2020-07-08 16:58:23
  • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
    Posiadanie paragonu na wymianę szyby nie świadczy o uszkodzeniu jej na tej drodze . Odnośnie naprawy dróg przez Pana Nowaka niech się wypowiedzą mieszkańcy wsi Dżwiersztyny gm.Pasym , bagno tam na drodze stało przez kilka lat mimo próśb sołtysa tej wsi i radnego gminy Jedwabno. Zmiana na stanowisku dyrektora dała natychmiastowy rezultat za co bardzo Dziękujemy dla Pana Rafała Wilczka.

    Do K.arzyna i mol.


    2020-07-08 15:07:40