Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Obligacje pójdą na szpital


Powiat szczycieński chce wypuścić obligacje komunalne o wartości 15 mln zł. Radni już wyrazili na to zgodę. Wykup obligacji ma rozpocząć się od 2024 roku i potrwać do 2034 roku. Na co powiatowi są potrzebne takie pieniądze?- Pieniądze potrzebne są nam na pokrycie poprzednich zadłużeń kredytowych, ale głównie też na inwestycje na przykład szpital, czy ścieżkę rowerową – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Dzięki obligacjom mamy inne, lepsze oprocentowanie zobowiązań oraz korzystniejszą, bo aż pięcioletnią karencję spłaty. Dzięki tym pieniądzom rozbudowa szpitala skraca nam się z trzech do dwóch lat. A nie ma co ukrywać, że szpital jest jedną z najbardziej potrzebnych i wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców powiatu.

 

Za wypuszczaniem obligacji było 15 spośród 19 radnych. Żaden radny nie był przeciw, ale czworo wstrzymało się od głosu.

 

Według wyliczeń starostwa na chwilę obecną zadłużenie powiatu sięga 15 procent względem rocznego budżetu. To jeden z najniższych wskaźników w województwie.

 

- Ale po wyemitowaniu tych obligacji to się znacząco zmieni – mówi Marcin Nowociński, były wicestarosta, a obecnie radny powiatowy. - Pytałem, jak znacząco na komisjach. Pani skarbnik powiedziała, że będzie to około 30 procent. Według moich wyliczeń może to być nawet 37 procent. Głosowałem za tą uchwałą, bo tak naprawdę nie było właściwie większego pola manewru, a te pieniądze są przeznaczone na przykład na szpital, którego budowa się kończy. Nie mogłem być przeciw czemuś, co jest właściwie już zrobione. Choć w mojej ocenie obligacje powinny być wkładem własnym do danej inwestycji, ale w przypadku szpitala środków zewnętrznych powiat wciąż nie pozyskał.


 

Obligacje mają być emitowane w transzach i w miarę potrzeb. Ich spłata ma rozpocząć się w 2024 roku i zakończyć dziesięć lat później.

 

Fot. Archiwum

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54