Wtorek, 23 Lipiec, Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Obligacje pójdą na szpital


Powiat szczycieński chce wypuścić obligacje komunalne o wartości 15 mln zł. Radni już wyrazili na to zgodę. Wykup obligacji ma rozpocząć się od 2024 roku i potrwać do 2034 roku. Na co powiatowi są potrzebne takie pieniądze?- Pieniądze potrzebne są nam na pokrycie poprzednich zadłużeń kredytowych, ale głównie też na inwestycje na przykład szpital, czy ścieżkę rowerową – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Dzięki obligacjom mamy inne, lepsze oprocentowanie zobowiązań oraz korzystniejszą, bo aż pięcioletnią karencję spłaty. Dzięki tym pieniądzom rozbudowa szpitala skraca nam się z trzech do dwóch lat. A nie ma co ukrywać, że szpital jest jedną z najbardziej potrzebnych i wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców powiatu.

 

Za wypuszczaniem obligacji było 15 spośród 19 radnych. Żaden radny nie był przeciw, ale czworo wstrzymało się od głosu.

 

Według wyliczeń starostwa na chwilę obecną zadłużenie powiatu sięga 15 procent względem rocznego budżetu. To jeden z najniższych wskaźników w województwie.

 

- Ale po wyemitowaniu tych obligacji to się znacząco zmieni – mówi Marcin Nowociński, były wicestarosta, a obecnie radny powiatowy. - Pytałem, jak znacząco na komisjach. Pani skarbnik powiedziała, że będzie to około 30 procent. Według moich wyliczeń może to być nawet 37 procent. Głosowałem za tą uchwałą, bo tak naprawdę nie było właściwie większego pola manewru, a te pieniądze są przeznaczone na przykład na szpital, którego budowa się kończy. Nie mogłem być przeciw czemuś, co jest właściwie już zrobione. Choć w mojej ocenie obligacje powinny być wkładem własnym do danej inwestycji, ale w przypadku szpitala środków zewnętrznych powiat wciąż nie pozyskał.


 

Obligacje mają być emitowane w transzach i w miarę potrzeb. Ich spłata ma rozpocząć się w 2024 roku i zakończyć dziesięć lat później.

 

Fot. Archiwum

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze