Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Nowy program ściekowy wkracza do Pasymia


Samorząd Pasymia dopłaca do wymiany pieców, a teraz zamierza do budowy przydomowych oczyszczalni. To nowy program proekologiczny, który ma być uruchomiony uchwałą podczas czwartkowej sesji.- Pod względem skanalizowania gmina Pasym nie ma się czym chwalić. Bardzo niewiele w tym względzie było robione w ciągu ostatnich 30 lat – mówi burmistrz Cezary Łachmański. - Dopiero w poprzedniej kadencji trochę w tym zakresie zrobiliśmy, planujemy więcej, ale, jak w każdej dziedzinie, ograniczają nas możliwości finansowe. Poza tym usytuowanie wielu gospodarstw w zabudowie rozproszonej powoduje, że budowanie kanalizacji do tych posesji nie ma uzasadnienia.


Reklama

 

 

Właściciele takich właśnie posesji oraz mieszkańcy tych miejscowości, w których kanalizacja nie zostanie zbudowana przez co najmniej kilka najbliższych lat, mogą sobie zbudować tzw. przydomowe oczyszczalnie ścieków, korzystając z samorządowego wsparcia. Na taką inwestycję można będzie uzyskać dofinansowanie w wysokości 3 tysięcy złotych, na podobnych zasadach, jakie obowiązują przy pozyskiwaniu dofinansowania do wymiany pieców, tzw. kopciuchów.

Reklama

 

- Na początek, w tym roku, na te działania przeznaczyliśmy 45 tysięcy złotych – mówi Łachmański. - To znaczy, że przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą powstać w piętnastu gospodarstwach.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43