Poniedziałek, 1 Czerwiec, Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada -

Reklama


Reklama

Nowi ratownicy zadbają o nasze bezpieczeństwo nad jeziorami


O 30 nowych ratowników wodnych wzbogacił się nasz powiat. We wtorek uroczyście zakończono szkolenie zorganizowane przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Szczytnie. Szkolenie było dofinansowane przez Urząd Miejski w Szczytnie oraz Gminę Szczytno.

 Zdolności pływackie, znajomość zasad pierwszej pomocy i obsługa sprzętu ratunkowego. To tylko podstawy, które powinien znać każdy kandydat na ratownika wodnego. Potem muszą przejść jeszcze wielogodzinne kursy, w których oprócz zajęć teoretycznych główny nacisk kładziony jest na umiejętności praktyczne.

 

- Bo nie ma co ukrywać, że to jest najważniejszy element – mówi Marek Łaniewski, prezes WOPR w Szczytnie. Aby zostać ratownikiem trzeba zdać egzamin. Składa on się z 30 pytań testowych i 8 konkurencji praktycznych na czas.

 

 

We wtorek w bazie wodnej Miejskiego Ośrodka Sportu nowi ratownicy złożyli ślubowanie:

 


Reklama

 

 

"Dopóki zdrów będę, bez względu na pogodę, porę dnia i nocy, przez okres całego roku pospieszę z pomocą ludziom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie utraty życia w wodzie".

 

 

WOPR w Szczytnie prowadzi kursy na stopnie wewnątrzorganizacyjne: młodszego ratownika oraz ratownika. Pierwszy skierowany jest do osób od 12 roku życia, drugi do tych, którzy mają minimum 17 lat. Młodszy ratownik to po prostu uczeń, który współpracuje z ratownikiem, przygląda się jego pracy, poznaje tajniki zawodu, ale nie może pracować samodzielnie. Wśród 30 nowych ratowników jest 10, którzy mają pełne uprawnienia i mogą samodzielnie pracować nad wodami.

Reklama

 

 

Kursy na młodszego ratownika i ratownika WOPR kosztują od 300 do 500 zł, na ratownika wodnego wahają się w granicach od 800 do 1200 zł. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to zaś wydatek od 500 do 700 zł. Ceny są zróżnicowane, bo często zależą od warunków w jakich kurs się odbywa. Jednak zawsze, by stać się pełnoprawnym ratownikiem, trzeba zarezerwować od 1000 do nawet 2000 zł.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze