Środa, 19 Luty, Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Nowele czytane w plenerze i pod dachem


Publiczne czytanie nowel polskich autorów odbywało się w piątek i w sobotę, w wielu różnych miejscach powiatu. Do akcji narodowego czytania przystąpiły nie tylko biblioteki publiczne, ale nawet i szkolne. Oto kilka migawek z przebiegu ósmej edycji „Narodowego czytania” w powiecie szczycieńskim.



Rozogi

 

Tu czytano w sobotę, 7 września. Akcja zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną odbyła po raz piąty. Spotkanie odbyło się w amfiteatrze w Rozogach. „Orkę” W. Reymonta oraz „Dobrą panią” E. Orzeszkowej czytali: przedstawiciele lokalnego samorządu, reprezentacja Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Orzeszkach, nauczyciele, bibliotekarki oraz inni zaproszeni goście. Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć przygotowaną na tę okoliczność wystawkę poświęconą autorom nowel polskich.

 

Rumy

 

Wspólne czytanie, w piątek 6 września, zainicjowała szkolna biblioteka. Tego dnia lekcje przybrały inny charakter: było odświętnie, patriotycznie i uroczyście, a najważniejszym przedmiotem był język polski. Udział we wspólnej lekcji brały wszystkie klasy, nawet przedszkolaki. Czytali uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Z pewnością „żywa” lekcja języka polskiego będzie bardziej zapamiętana niż codzienne szkolne lekcje
dk


Reklama

 

 

 

Szczytno

 

Tu, podobnie jak w Rozogach, czytano w sobotę, 7 września, w parku przy ul. Pasymskiej Wybór lektury padł na „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej oraz „Katarynkę” Bolesława Prusa. Obszerne fragmenty każdej z nich czytało po sześcioro zaproszonych gości, chociaż ostatecznie czytających było więcej. Miłym akcentem akcji było to, że do czytania fragmentów innych nowel spontanicznie zgłosiły się też osoby spośród publiczności.

 

Uzupełnieniem dla słowa mówionego było... słowo śpiewane. Pomiędzy prezentowanymi nowelami odbył się recital sopranistki - szczytnianki Hanny Marii Zajączkiewicz, która zaśpiewała kilka pieśni z repertuaru Fryderyka Chopina, m. in. pieśń „Życzenie”. Całe wydarzenie oprawiły piękne utwory fortepianowe grane przez dwóch młodych muzyków – rodzeństwo Joannę i Pawła Kozłowskich.

Reklama

Każdy z uczestników wrócił do domu z książką, bowiem Miejska Biblioteka Publiczna od lat przy „narodowym czytaniu” organizuje też loterię książkową.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2019-07-03 14:22:09

Amfiteatr z dachem

  • Środa, 2019-04-17 15:21:13

Amfiteatr z dachem. Nareszcie!

Reklama


Komentarze

  • Child Alert – policja szuka 10-letniego Ibrahima
    Przecież już wiadomo, że belgijski sąd przyznał prawa do opieki nad dzieckiem jego ojcu, a matka to zwykła p0lka patusiara. Może jakaś adnotacja w artykule na ten temat?

    michail bialkov


    2020-02-18 22:58:36
  • Centrum w szkole i w budżecie
    Może i fajny pomysł, tylko ile będzie kosztowało przystosowanie tego budynku dla osób niepełnosprawnych?

    Ciekawski


    2020-02-18 18:59:27
  • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
    Witam, czytam i wierzę że beret jest i to faktycznie moherowy,bo jaki rozwój daje kolejny spożywczy sklep? Jak na tą miejscowość mamy ich nad to. Ten sklep zatrudni z dwanaście osób z czego część pewnie będzie na pracach interwencyjnych część stażystów. Sprawi tylko że inne mniejsze upadną, i nikt nie otworzy żadnego mniejszego sklepu bo nie uda mu się przetrwać. Wystarczy teraz policzyć ile osób straci pracę i zobaczyć czy to faktycznie dobry bilans. Co do stacji benzynowej to się zgodzę, jakoś q jest do ku... nędzy. Można tchnąć życie w tą wyludniającą się miejscowość ale nie takim nędznym sporzywczakiem. Większość ludzi którzy opóścili tą wieś to młode osoby dla których jedyną niewystarczającą rozrywką jest picie piwka w parku bo nic tu dla nich nie ma!!!

    Do moherka


    2020-02-18 02:38:53
  • Krzywonoga walczy z wieżą
    \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

    Allo allo


    2020-02-17 20:26:30
  • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
    Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

    Artur Urbański


    2020-02-17 19:35:23
  • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
    A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

    aleks


    2020-02-17 17:04:25
  • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

    Krajan


    2020-02-17 15:39:35
  • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
    To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

    mariusz


    2020-02-17 11:41:49
  • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
    Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

    Grzegorz Pilecki


    2020-02-16 21:11:02
  • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
    Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

    Taki sobie czytelnik


    2020-02-16 18:56:06