Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Nowele czytane w plenerze i pod dachem


Publiczne czytanie nowel polskich autorów odbywało się w piątek i w sobotę, w wielu różnych miejscach powiatu. Do akcji narodowego czytania przystąpiły nie tylko biblioteki publiczne, ale nawet i szkolne. Oto kilka migawek z przebiegu ósmej edycji „Narodowego czytania” w powiecie szczycieńskim.Rozogi

 

Tu czytano w sobotę, 7 września. Akcja zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną odbyła po raz piąty. Spotkanie odbyło się w amfiteatrze w Rozogach. „Orkę” W. Reymonta oraz „Dobrą panią” E. Orzeszkowej czytali: przedstawiciele lokalnego samorządu, reprezentacja Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Orzeszkach, nauczyciele, bibliotekarki oraz inni zaproszeni goście. Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć przygotowaną na tę okoliczność wystawkę poświęconą autorom nowel polskich.

 

Rumy

 

Wspólne czytanie, w piątek 6 września, zainicjowała szkolna biblioteka. Tego dnia lekcje przybrały inny charakter: było odświętnie, patriotycznie i uroczyście, a najważniejszym przedmiotem był język polski. Udział we wspólnej lekcji brały wszystkie klasy, nawet przedszkolaki. Czytali uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Z pewnością „żywa” lekcja języka polskiego będzie bardziej zapamiętana niż codzienne szkolne lekcje
dk

 

 

 


Szczytno

 

Tu, podobnie jak w Rozogach, czytano w sobotę, 7 września, w parku przy ul. Pasymskiej Wybór lektury padł na „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej oraz „Katarynkę” Bolesława Prusa. Obszerne fragmenty każdej z nich czytało po sześcioro zaproszonych gości, chociaż ostatecznie czytających było więcej. Miłym akcentem akcji było to, że do czytania fragmentów innych nowel spontanicznie zgłosiły się też osoby spośród publiczności.

 

Uzupełnieniem dla słowa mówionego było... słowo śpiewane. Pomiędzy prezentowanymi nowelami odbył się recital sopranistki - szczytnianki Hanny Marii Zajączkiewicz, która zaśpiewała kilka pieśni z repertuaru Fryderyka Chopina, m. in. pieśń „Życzenie”. Całe wydarzenie oprawiły piękne utwory fortepianowe grane przez dwóch młodych muzyków – rodzeństwo Joannę i Pawła Kozłowskich.

Każdy z uczestników wrócił do domu z książką, bowiem Miejska Biblioteka Publiczna od lat przy „narodowym czytaniu” organizuje też loterię książkową.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2019-07-03 14:22:09

Amfiteatr z dachem

 • Środa, 2019-04-17 15:21:13

Amfiteatr z dachem. Nareszcie!


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50