Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Nowele czytane w plenerze i pod dachem


Publiczne czytanie nowel polskich autorów odbywało się w piątek i w sobotę, w wielu różnych miejscach powiatu. Do akcji narodowego czytania przystąpiły nie tylko biblioteki publiczne, ale nawet i szkolne. Oto kilka migawek z przebiegu ósmej edycji „Narodowego czytania” w powiecie szczycieńskim.


  • Data:

Rozogi

 

Tu czytano w sobotę, 7 września. Akcja zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną odbyła po raz piąty. Spotkanie odbyło się w amfiteatrze w Rozogach. „Orkę” W. Reymonta oraz „Dobrą panią” E. Orzeszkowej czytali: przedstawiciele lokalnego samorządu, reprezentacja Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Orzeszkach, nauczyciele, bibliotekarki oraz inni zaproszeni goście. Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć przygotowaną na tę okoliczność wystawkę poświęconą autorom nowel polskich.

 

Rumy

 

Wspólne czytanie, w piątek 6 września, zainicjowała szkolna biblioteka. Tego dnia lekcje przybrały inny charakter: było odświętnie, patriotycznie i uroczyście, a najważniejszym przedmiotem był język polski. Udział we wspólnej lekcji brały wszystkie klasy, nawet przedszkolaki. Czytali uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Z pewnością „żywa” lekcja języka polskiego będzie bardziej zapamiętana niż codzienne szkolne lekcje
dk


Reklama

 

 

 

Szczytno

 

Tu, podobnie jak w Rozogach, czytano w sobotę, 7 września, w parku przy ul. Pasymskiej Wybór lektury padł na „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej oraz „Katarynkę” Bolesława Prusa. Obszerne fragmenty każdej z nich czytało po sześcioro zaproszonych gości, chociaż ostatecznie czytających było więcej. Miłym akcentem akcji było to, że do czytania fragmentów innych nowel spontanicznie zgłosiły się też osoby spośród publiczności.

 

Uzupełnieniem dla słowa mówionego było... słowo śpiewane. Pomiędzy prezentowanymi nowelami odbył się recital sopranistki - szczytnianki Hanny Marii Zajączkiewicz, która zaśpiewała kilka pieśni z repertuaru Fryderyka Chopina, m. in. pieśń „Życzenie”. Całe wydarzenie oprawiły piękne utwory fortepianowe grane przez dwóch młodych muzyków – rodzeństwo Joannę i Pawła Kozłowskich.

Reklama

Każdy z uczestników wrócił do domu z książką, bowiem Miejska Biblioteka Publiczna od lat przy „narodowym czytaniu” organizuje też loterię książkową.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama