Reklama


Reklama

Nowe stawki za śmieci, są pierwsze protesty


Radni gminy Świętajno przyjęli nowe stawki za odbiór śmieci. Nie wszystkim się one jednak podobają. - Bo są nieuczciwe – mówi wprost Arkadiusz Deptuła, przewodniczący Rady Gminy Świętajno, który jako jedyny był przeciw ich przyjęciu.Nowymi stawkami radni zajęli się na wtorkowej sesji. Głosami: 11 za, przy 3 wstrzymujących się i 1 sprzeciwie przyjęli, że od pierwszego kwietnia mieszkańcy gminy zapłacą 17 złotych za śmieci segregowane w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 34 zł, gdy śmieci będą niesegregowane.

 

Najwięcej emocji wzbudziła jednak druga stawka, którą radni przyjęli dla pozostałych gospodarstw, czyli 38 zł (segregowane) i 76 zł (niesegregowane). Tuż przed sesją do gminy wpłynęło pismo od mieszkańców Spychowa, którzy nie zgadzają się z takim podziałem.

 


Reklama

- Bo rzeczywiście jest on nieuczciwy – mówi Arkadiusz Deptuła, przewodniczący rady gminy Świętajno. - Podział stawek powinien być większy. Bo jak można porównać dwójkę emerytów do na przykład pięcio-, czy czteroosobowej rodziny? Nijak, a okazuje się, że w naszej gminie takie gospodarstwa domowe będą płaciły identyczne stawki za śmieci. Kosze emerytów będą świeciły pustkami, bo doskonale wiemy, że żyją oszczędniej, a licznych rodzin... Każdy wie, jak jest. Dwuosobowe gospodarstwa domowe naprawdę produkują znacznie mnie odpadów, niż wielodzietna rodzina. Dziwię się pozostałym radnym, że ten argument do nich nie trafiał. Mimo przyjęcia nowych stawek, myślę, że temat śmieci tak naprawdę jest jeszcze przed nami.

Reklama

 

Doskonałym tego przykładem jest protest mieszkańców Spychowa, który już trafił do urzędu gminy. Na razie nie został rozpatrzony, bo pisma nie upubliczniono na sesji. Ale to zapewne kwestia czasu.

 

- Sprawiedliwości w śmieciach na pewno nigdy nie będzie – mówił z kolei radny Sławomir Grzegorczyk. - Ale podział w stawkach powinien być zdecydowanie większy. Dlatego ja wstrzymałem się od głosu nad tą uchwałą.Komentarze do artykułu

Radzio

bo reszta radnych nie liczy się z głosem ludzi tylko myślą jak się nachapać pieniążków z kieszeni podatników.

spychowiak

planuję moje 2-osobowe gospodarstwo domowe podzielić na dwa 1-osobowe i w ten sposób zaoszczędzić 4 złote miesięcznie

Napisz

Reklama


Komentarze