Poniedziałek, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Nowe stawki za śmieci, są pierwsze protesty


Radni gminy Świętajno przyjęli nowe stawki za odbiór śmieci. Nie wszystkim się one jednak podobają. - Bo są nieuczciwe – mówi wprost Arkadiusz Deptuła, przewodniczący Rady Gminy Świętajno, który jako jedyny był przeciw ich przyjęciu.



Nowymi stawkami radni zajęli się na wtorkowej sesji. Głosami: 11 za, przy 3 wstrzymujących się i 1 sprzeciwie przyjęli, że od pierwszego kwietnia mieszkańcy gminy zapłacą 17 złotych za śmieci segregowane w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 34 zł, gdy śmieci będą niesegregowane.

 

Najwięcej emocji wzbudziła jednak druga stawka, którą radni przyjęli dla pozostałych gospodarstw, czyli 38 zł (segregowane) i 76 zł (niesegregowane). Tuż przed sesją do gminy wpłynęło pismo od mieszkańców Spychowa, którzy nie zgadzają się z takim podziałem.

 

- Bo rzeczywiście jest on nieuczciwy – mówi Arkadiusz Deptuła, przewodniczący rady gminy Świętajno. - Podział stawek powinien być większy. Bo jak można porównać dwójkę emerytów do na przykład pięcio-, czy czteroosobowej rodziny? Nijak, a okazuje się, że w naszej gminie takie gospodarstwa domowe będą płaciły identyczne stawki za śmieci. Kosze emerytów będą świeciły pustkami, bo doskonale wiemy, że żyją oszczędniej, a licznych rodzin... Każdy wie, jak jest. Dwuosobowe gospodarstwa domowe naprawdę produkują znacznie mnie odpadów, niż wielodzietna rodzina. Dziwię się pozostałym radnym, że ten argument do nich nie trafiał. Mimo przyjęcia nowych stawek, myślę, że temat śmieci tak naprawdę jest jeszcze przed nami.


 

Doskonałym tego przykładem jest protest mieszkańców Spychowa, który już trafił do urzędu gminy. Na razie nie został rozpatrzony, bo pisma nie upubliczniono na sesji. Ale to zapewne kwestia czasu.

 

- Sprawiedliwości w śmieciach na pewno nigdy nie będzie – mówił z kolei radny Sławomir Grzegorczyk. - Ale podział w stawkach powinien być zdecydowanie większy. Dlatego ja wstrzymałem się od głosu nad tą uchwałą.



Komentarze do artykułu

Radzio

bo reszta radnych nie liczy się z głosem ludzi tylko myślą jak się nachapać pieniążków z kieszeni podatników.

spychowiak

planuję moje 2-osobowe gospodarstwo domowe podzielić na dwa 1-osobowe i w ten sposób zaoszczędzić 4 złote miesięcznie

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Piątek, 2019-04-12 09:50:31

Włodkowski grał pierwsze skrzypce

  • Czwartek, 2019-03-14 09:26:33

GKS Szczytno ma nowego trenera

  • Piątek, 2019-03-01 11:40:20

Rośnie nowe molo na Dużym Domowym

  • Poniedziałek, 2019-02-18 18:12:56

Rośnie nowe szpitalne skrzydło (zdjęcia)


Komentarze

  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
    Autor: Uczennica
    2019-05-26 17:52:21
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
    Autor: Ola
    2019-05-26 17:41:57
  • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
    Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
    Autor: Gorszy sort
    2019-05-25 12:02:38
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
    Autor: Pytam się
    2019-05-24 22:50:07
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
    Autor: mieszkaniec
    2019-05-24 21:30:07
  • Świetlica ze sportowym zapleczem
    Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
    Autor: Zzzz
    2019-05-24 17:19:19
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Brawo
    Autor: Fan
    2019-05-24 13:27:23
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Brawo Romku!
    Autor: Kolega
    2019-05-24 12:41:49
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
    Autor: kinga
    2019-05-23 20:49:23
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
    Autor: Mieszkaniec