Wtorek, 31 Marzec, Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

„Nigdy więcej” - oby jak najczęściej (zdjęcia)


Jak najczęściej i jak najwięcej – takich inscenizacji, jakimi potrafi zaskoczyć Nieformalna Grupa Teatralna Domalesja. To niebagatelne dokonanie: zaangażować do plenerowej inscenizacji w niewielkiej wsi „rekwizyt” w postaci prawdziwego samolotu i zainicjować „prawdziwe” bombardowanie.Parafia katolicka w Targowie tworzy nową tradycję - już po raz piąty odbyły się tam Dożynki Parafialne. W święto Wniebowzięcia NMP, czyli w środę 15 sierpnia, ksiądz Tomasz Kowalski wespół z zaproszonymi księżmi i parafianami zadbał o uroczyste zwieńczenie rolniczego trudu. Odbyła się tu dziękczynna msza św. za plony, a później nastąpiła muzyczna część artystyczna połączona ze słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez gospodynie z parafii. Typowy dożynkowy rytuał zakończył się (jak to w Targowie) zupełnie nietypowo.


Reklama

 

Nieformalna Grupa Teatralna Domalesja przedstawiła spektakl pt. „Nigdy więcej”. Jak zapowiedział lider grupy, Wiesław Domalewski i sołtys Orzyn w jednej osobie, widowisko nawiązywało do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Rzecz „działa się” na linii frontu z I wojny światowej, gdzie kilka dni wcześniej toczyły się walki. Był tu szpital polowy, do którego zaprzęgiem przywożono rannych, opatrywano ich, a w pobliżu grzebano poległych żołnierzy. Do szpitala przyszła też liczna grupa wycieńczonych uciekinierów, która otrzymała pomoc i posiłek. Ciężką dolę rannych, sanitariuszek i cywili spotęgował nalot samolotu, który ostrzelał przyległy teren, niszcząc w ten sposób znajdujący się w pobliżu pozostały skład amunicji.

Reklama

 

Niski lot aeroplanu i wybuchy wywołały nie tylko udawane przerażenie aktorów odgrywających role rannych i uciekinierów, ale nawet prawdziwe – u widzów. Widowisko zakończyło się ogólną radością z ogłoszenia zakończenia wojny i zapowiedzi, że będzie wolna Polska. Ostatnią sceną było postawienie w miejsce pruskiego słupa granicznego słupa z godłem Polski.

 

- Naszym zamiarem było ukazanie nie tyle radości z odzyskania niepodległości, co bezmiaru grozy tamtych dni, próba przybliżenia ofiary krwi i cierpienia pokoleń żyjących pod zaborami i ogólniej - także koszmaru każdej wojny. I chyba nam się to udało – nie bez uzasadnionej satysfakcji mówi lider Wiesław Domalewski.

 

 

Autor zdjęć: Wacław MarciniakKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Podpalaczem kamienic zajmie się w końcu sąd
  He Pawełek kurde nie możliwe że sam sobie załatwił uniwersalny klucz xD ktoś mu pomagał kto go chociaż trochę zna to wie ze na takie rzeczy był po prostu za głupi ....ktoś inny podsunął mu taki pomysł :]

  Łukasz


  2020-03-31 19:14:59
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  To, że to niebezpieczne i głupie zachowanie - nie ulega wątpliwości - podobnie jak jazda po pijanemu. Ale nie uważam, aby z tego powodu napiętnować wszystkich 60+. O wiele więcej takich delikwentów znajduje się w populacji 60-. O czym świadczą dzisiaj wprowadzone dodatkowe restrykcje. Z poważaniem dla tych, którzy umieją się sprawnie wypowiadać tylko w polskiej łacinie, a brak im słów w języku polskim.

  Śmieszek


  2020-03-31 16:50:41
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Przykro mi, że z 19 wersów tekstu zrozumiałeś tylko ten \"z jajami\" - będącego, nota bene, alegorią. Nie świadczy to o Twojej wysokiej inteligencji. Ponieważ mało rozumiesz, streszczę Ci resztę. To nawiązanie do ślubowania składanego przez Burmistrza cyt. \"powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta\". Jak można mówić o pomyślności mieszkańców i - w trosce o nich - braku zgody (na szczeblu samorządowym) na organizację wyborów, jak się ma na przeciwwadze jedynie słowne zapewnia o swojej \"odwadze\"!!!

  Do Wyborca


  2020-03-31 16:46:29
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Wpierdol i na łańcuch

  Gieniu


  2020-03-31 16:29:12
 • Strażak i radny ostrzega przed naciągaczami na... czujnik
  problem stanowi polskie prawo, które pozwala wszelkiego rodzaju naciągaczom na rozwinięcie \"biznesu\". Nawet w razie udowodnienia oszustwa będzie mała szkodliwość czynu. Niestety do grona naciągaczy dołączają również takie firmy jak Energa-Obrót S.A., która poprzez swoich przedstawicieli krążących po domach w czasie epidemii, wmawia mieszkańcom konieczność zawarcia aneksów do umów o dostarczanie energii. Wezwana policja stwierdziła jedynie, że przedstawiciel \"jest prawdziwy\".

  novi59


  2020-03-31 16:07:44
 • Dominik Górski pokieruje lecznictwem szpitala
  Już dawno trzeba było Zarębe wypędzić. Nowemu no cóż życzyć powodzenia chodź nie będzie miał łatwo!!

  Alisherov


  2020-03-31 14:52:12
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Jestem zdania, że zamiast nowego samochodu Pan powinien dla przykładu otrzymać karę w wysokości przeznaczonych funduszy na auto. A tak poważnie. Jak można podczas tak poważnej sytuacji \"myśleć\", że już można wyjść. Czy ludzie nie mają kalendarzy, zegarków, notatników? Jeśli został mu jeden dzień to dosolić dla przykladu 3000-4000 zł kary. Być odpowiedzialnym to również ponosić konsekwencje...

  Tomcio


  2020-03-31 14:29:48
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Takie osoby co olewają to dać im mandat 30.000 zł to będą przestrzegać!

  Paweł


  2020-03-31 13:31:39
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Tu po tych niektórych komentarzach widzę, że nie zdają sobie sobie sprawy z tego do czego te wybory w okresie panującej zarazy mogą doprowadzić. Teraz z wieży Ratusz za pomocą głośników jest głoszone - NIE WYCHODZ Z DOMU. A oni widzę, że chętnie by to ostrzeżenie zamienili na - JDZ NA WYBORY. Żeby być takim usłużnym władzy rządzącej - to wielka przesada !!!

  Jestem przeciw wyborom


  2020-03-31 12:59:38
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Zdecydowana większość z nas siedzi w domach, a wychodzi, kiedy musi. Zaciskamy zęby i cierpimy, bo to nie jest normalne. Ale niestety, wielu ma to w d...e i szydzi z ludzi odpowiedzialnych. Mam nadzieję, że sąd właściwie oceni takie postępowania.

  szary obywatel


  2020-03-31 12:18:58