Środa, 26 Czerwiec, Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

„Nigdy więcej” - oby jak najczęściej (zdjęcia)


Jak najczęściej i jak najwięcej – takich inscenizacji, jakimi potrafi zaskoczyć Nieformalna Grupa Teatralna Domalesja. To niebagatelne dokonanie: zaangażować do plenerowej inscenizacji w niewielkiej wsi „rekwizyt” w postaci prawdziwego samolotu i zainicjować „prawdziwe” bombardowanie.Parafia katolicka w Targowie tworzy nową tradycję - już po raz piąty odbyły się tam Dożynki Parafialne. W święto Wniebowzięcia NMP, czyli w środę 15 sierpnia, ksiądz Tomasz Kowalski wespół z zaproszonymi księżmi i parafianami zadbał o uroczyste zwieńczenie rolniczego trudu. Odbyła się tu dziękczynna msza św. za plony, a później nastąpiła muzyczna część artystyczna połączona ze słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez gospodynie z parafii. Typowy dożynkowy rytuał zakończył się (jak to w Targowie) zupełnie nietypowo.

 

Nieformalna Grupa Teatralna Domalesja przedstawiła spektakl pt. „Nigdy więcej”. Jak zapowiedział lider grupy, Wiesław Domalewski i sołtys Orzyn w jednej osobie, widowisko nawiązywało do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Rzecz „działa się” na linii frontu z I wojny światowej, gdzie kilka dni wcześniej toczyły się walki. Był tu szpital polowy, do którego zaprzęgiem przywożono rannych, opatrywano ich, a w pobliżu grzebano poległych żołnierzy. Do szpitala przyszła też liczna grupa wycieńczonych uciekinierów, która otrzymała pomoc i posiłek. Ciężką dolę rannych, sanitariuszek i cywili spotęgował nalot samolotu, który ostrzelał przyległy teren, niszcząc w ten sposób znajdujący się w pobliżu pozostały skład amunicji.


 

Niski lot aeroplanu i wybuchy wywołały nie tylko udawane przerażenie aktorów odgrywających role rannych i uciekinierów, ale nawet prawdziwe – u widzów. Widowisko zakończyło się ogólną radością z ogłoszenia zakończenia wojny i zapowiedzi, że będzie wolna Polska. Ostatnią sceną było postawienie w miejsce pruskiego słupa granicznego słupa z godłem Polski.

 

- Naszym zamiarem było ukazanie nie tyle radości z odzyskania niepodległości, co bezmiaru grozy tamtych dni, próba przybliżenia ofiary krwi i cierpienia pokoleń żyjących pod zaborami i ogólniej - także koszmaru każdej wojny. I chyba nam się to udało – nie bez uzasadnionej satysfakcji mówi lider Wiesław Domalewski.

 

 

Autor zdjęć: Wacław MarciniakKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
  jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
  Autor: marek
  2019-06-26 15:25:12
 • Dwie dekady śpiewania Kantaty
  Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
  Autor: Tomasz
  2019-06-25 22:43:55
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Lichwa....
  Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
  2019-06-25 22:41:10
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-06-25 13:39:42
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
  Autor: Zbigniew
  2019-06-24 23:50:51
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
  Autor: Emil
  2019-06-24 21:08:35
 • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
  Na kolację zabiorę babcie
  Autor: Martyna karolewska
  2019-06-24 19:21:33
 • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
  Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
  Autor: Przedsiębiorca
  2019-06-24 12:40:56
 • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
  A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
  Autor: Xyz
  2019-06-23 16:42:37
 • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
  W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
  Autor: Tadeusz Rosiński
  2019-06-23 14:40:48