Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach


Cenną zapinkę pięciopalczastą z okresu V-VII wieku odnalazł podczas ziemnych prac remontowych mieszkaniec Jerutek. Na zabytek natknął się poprawiając ogrodzenie na jednej z posesji w Starych Kiejkutach. Sprawą zajęła się policja. Zapinka ma trafić do muzeum w Szczytnie.Mieszkaniec Jerutek (gmina Świętajno) wykonywał prace na jednej z posesji w Starych Kiejkutach (gmina Szczytno). Kopał doły pod ogrodzenie. W pewnym momencie natknął się na niewielką zapinkę.

 

- Z naszych informacji wynika, że ten pan nie wiedział, co to jest dlatego zaczął szukać informacji na temat znaleziska na stronach internetowych – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - Fotografię zapinki wrzucił do sieci.

 

 

Znaleziskiem zainteresowali się policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie zajmujący się przestępstwami związanymi z dziełami sztuki i zabytkami. O pomoc poprosili funkcjonariuszy ze Szczytna. Ci szybko ustalili mężczyznę, który wykopał broszkę i ją odzyskali.


Reklama

 

- Wszczęte w tej sprawie będzie postępowanie o wykroczenie – mówi sierżant Izabela Cyganiuk. - ale z naszych ustaleń wynika, że ten pan nie miał złych zamiarów. Próbował po prostu dowiedzieć się co odnalazł. Bez problemu oddał znalezisko.

 

 

Policjanci znalezisko przekazali pracownikom Warmińsko-Mazurskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

 

- Jest to zapinka pięciopalczasta typu „wólka prusinowska” z okresu wędrówek ludów. Nazwa pochodzi od stanowiska archeologicznego, gdzie taki przedmiot odnaleziono po raz pierwszy – mówi Bartłomiej Skrago, rzecznik urzędu. - Zapinka stanowi element tak zwanej grupy olsztyńskiej i wchodzi w skład kultur wschodnio-bałtyjskich. Pochodzi z okresu V, VII wieku. Jest to ozdoba przypinana do ubrania. Jaka jest jej wartość? Nie robimy takich wycen, bo dla nas nie jest to przedmiot handlu, a ma wartość naukową.

Reklama

 

 

Władze W-MWKZ zamierzają przypinkę przekazać do muzeum w Szczytnie.

 

- Będziemy o to wnioskować do tej placówki, bo jest najbliżej znaleziska – mówi Bartłomiej Skrago. - Przekażemy ją w formie depozytu.

 

Fot. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator ZabytkówKomentarze do artykułu

agentJ24,5

Ło pany, powiem wam więcej :) jak wydział do spraw przestępstw na zabytkach nie ma co komu ukraść, bo znalazł i nie oddał to wyszukują kolekcjonerów, a jak ktoś nazbierał przez całe życie za dużo, to wpadają mu na chatę, zawijają nieboraka na dołek, a kolekcję w depozyt, później biegły sądowy uznaje cześć za zabytki (te najcenniejsze eksponaty) i konfiskata bo to skarbu państwa jest :/

Dobry człowiek

Jak to Policjanci ,, odzyskali broszkę \'\' , nie rozumiem . Już nie śmiać , ale płakać się chce jak się to czyta .Definicja słowa odzyskać to : ,, stać się znowu właścicielem czegoś, co się utraciło \'\' , wiec ja się pytam , czy to była zguba Policji ,albo zostało skradzione , że teraz jest odzyskane ??? Facet znalazł , nie wiedział co i chciał się dowiedzieć a tutaj wkracza dzielna Policja i ,, Wszczęte w tej sprawie będzie postępowanie o wykroczenie \'\' . To woła o pomstę do nieba w jakim my żyjemy kraju . Powinien dostać nagrodę pieniężną , dyplom i pochwały w mediach . Jak ten naród ma być uczciwy wobec Państwa skoro traktuje porządnych ludzi jak złodziei ??? Tragedia , masakra , katastrofa , jedno wielkie śmierdzące gówno !!!! Zobaczycie , że wywiozą przez takie zachowania rządzących większość odnalezionych zabytków za granicę na czarny rynek i wtedy się złapią za głowę co narobili ,ale już będzie za późno !!!

Marro

Jeśli ktoś wyrzuci śmieci na twoją działkę to jest to twoje i musisz posprzątać bo mandat. Ale Jak znajdziesz na swojej ziemi coś cennego to jest to państwa. I jak sam nie zgłosisz to mandat. Chyba że to jest krzak marihuany, wtedy wg. państwa jest to twoje :)

Tomek

Dobrze że wyjechałem z tego kraju. Już chyba w Rosji jest lepiej. Skąd Polska ma mieć fajne zabytki skoro prawo jest tak skonstruowane, że jak coś znajdziesz to lepiej kopnij i udawaj że nie zauważyłeś. Brawo Policja - ciężko pracujecie na swoją opinię.

Wpieniony

Co za bzdury wypisuja....za co niby ma byc ukarany?..ze znalazł zapinke i zapytal co to jest?Piznijcie sie i to zdrowo w leb..zajmijcie sie tymi co handluja naprawde cennymi zabytkami a nie ludzmi ktorzy z pasjji poszukuja rzeczy..na ktore archeologia polska nie ma kasy..ba..pierwsze sprawdzie co maja archeolodZy u siebie w domach...nawet jak chlop kopal pod ogrodzenie..znalazl nie wiedząc co..to zaraz akcja lisc dębu jak by bandziora namierzyli...zamiast chlopu dac nagrodę to zaraz oskarzenia..jakim kurwa prawem....gdyby nie detektorysci gowno by w muzeach bylo...to wlasnie oni wzbogacaja o cenne znaleziska muzea...tylko te zamiast wystawiac znaleziska..tonami zalegaja w magazynach...to jakie to zabytki jak leza w worach?..

Maryan

Jak to znalazł na swojej ziemi i nie jego? państwo mu to po prostu ukradło.

Chomik

Takie mamy u nas prawo. Kupujesz ziemię, ale nic co cenne nie jest Twoje. Znajdziesz ropę, państwowa, znajdziesz skarb, państwowy, znajdziesz walizkę pieniędzy tak jest. państwa. Gdy tylko w jakiś sposób policja się dowie, to możesz dostać wyrok, chyba że samemu od razu szybkim krokiem udasz się na komendę i zgłosisz takie znalezisko. Ja bym poszedł o krok dalej i na komendę zwoził wszystkie kamienie znalezione na polu, żeby policja badała, czy aby przypadkiem nie jest to jakiś artefakt archeologiczny. A człowiekowi zamiast dać jakiś dyplom, no jakieś znaleźne czy nagroda to marzenie w naszym kraju więc nie liczę, pogratulować oficjalnie czy zrobić pamiątkowe zdjęcie w muzeum dla znalazcy to mu wpieprzą wyrok najlepiej i niech siedzi, drugi raz jak coś znajdzie to rozsądnie wywali do rowu albo zniszczy XD

Joanna

Mam pytanie do pani sierżant Izabeli Cyganiuk. Jaki paragraf pozwala zrobić człowiekowi sprawę o wykroczenie w związku z zamieszczeniem zdjęcia znaleziska w internecie i zapytania , co to jest?

Sebi

Łapy precz znalezione nie kradzione zapłaci za znalezisko jak każdy Polak podatki

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Najmądrzejsi ludzie w powiecie. Rozogi górą. Pozdrawiam Jurka W.- nie daj się oszukać.

  Siwy


  2021-09-22 20:37:54
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Brak jest polityki prozdrowotnej, bo szczepienia mogą na krótką metę pomóc, ale w dłuższej perspektywie osłabią zdrowie i odporność. To może mieć fatalne skutki o których się milczy. Ślepy upór w nakłanianiu do szczepień jest bardzo podejrzany, zwłaszcza gdy jest kilka leków, które skutecznie zwalczają covid-19.

  Adam


  2021-09-22 18:25:40