Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach


Cenną zapinkę pięciopalczastą z okresu V-VII wieku odnalazł podczas ziemnych prac remontowych mieszkaniec Jerutek. Na zabytek natknął się poprawiając ogrodzenie na jednej z posesji w Starych Kiejkutach. Sprawą zajęła się policja. Zapinka ma trafić do muzeum w Szczytnie.



Mieszkaniec Jerutek (gmina Świętajno) wykonywał prace na jednej z posesji w Starych Kiejkutach (gmina Szczytno). Kopał doły pod ogrodzenie. W pewnym momencie natknął się na niewielką zapinkę.

 

- Z naszych informacji wynika, że ten pan nie wiedział, co to jest dlatego zaczął szukać informacji na temat znaleziska na stronach internetowych – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - Fotografię zapinki wrzucił do sieci.

 

 

Znaleziskiem zainteresowali się policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie zajmujący się przestępstwami związanymi z dziełami sztuki i zabytkami. O pomoc poprosili funkcjonariuszy ze Szczytna. Ci szybko ustalili mężczyznę, który wykopał broszkę i ją odzyskali.


Reklama

 

- Wszczęte w tej sprawie będzie postępowanie o wykroczenie – mówi sierżant Izabela Cyganiuk. - ale z naszych ustaleń wynika, że ten pan nie miał złych zamiarów. Próbował po prostu dowiedzieć się co odnalazł. Bez problemu oddał znalezisko.

 

 

Policjanci znalezisko przekazali pracownikom Warmińsko-Mazurskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

 

- Jest to zapinka pięciopalczasta typu „wólka prusinowska” z okresu wędrówek ludów. Nazwa pochodzi od stanowiska archeologicznego, gdzie taki przedmiot odnaleziono po raz pierwszy – mówi Bartłomiej Skrago, rzecznik urzędu. - Zapinka stanowi element tak zwanej grupy olsztyńskiej i wchodzi w skład kultur wschodnio-bałtyjskich. Pochodzi z okresu V, VII wieku. Jest to ozdoba przypinana do ubrania. Jaka jest jej wartość? Nie robimy takich wycen, bo dla nas nie jest to przedmiot handlu, a ma wartość naukową.

Reklama

 

 

Władze W-MWKZ zamierzają przypinkę przekazać do muzeum w Szczytnie.

 

- Będziemy o to wnioskować do tej placówki, bo jest najbliżej znaleziska – mówi Bartłomiej Skrago. - Przekażemy ją w formie depozytu.

 

Fot. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków



Komentarze do artykułu

agentJ24,5

Ło pany, powiem wam więcej :) jak wydział do spraw przestępstw na zabytkach nie ma co komu ukraść, bo znalazł i nie oddał to wyszukują kolekcjonerów, a jak ktoś nazbierał przez całe życie za dużo, to wpadają mu na chatę, zawijają nieboraka na dołek, a kolekcję w depozyt, później biegły sądowy uznaje cześć za zabytki (te najcenniejsze eksponaty) i konfiskata bo to skarbu państwa jest :/

Dobry człowiek

Jak to Policjanci ,, odzyskali broszkę \'\' , nie rozumiem . Już nie śmiać , ale płakać się chce jak się to czyta .Definicja słowa odzyskać to : ,, stać się znowu właścicielem czegoś, co się utraciło \'\' , wiec ja się pytam , czy to była zguba Policji ,albo zostało skradzione , że teraz jest odzyskane ??? Facet znalazł , nie wiedział co i chciał się dowiedzieć a tutaj wkracza dzielna Policja i ,, Wszczęte w tej sprawie będzie postępowanie o wykroczenie \'\' . To woła o pomstę do nieba w jakim my żyjemy kraju . Powinien dostać nagrodę pieniężną , dyplom i pochwały w mediach . Jak ten naród ma być uczciwy wobec Państwa skoro traktuje porządnych ludzi jak złodziei ??? Tragedia , masakra , katastrofa , jedno wielkie śmierdzące gówno !!!! Zobaczycie , że wywiozą przez takie zachowania rządzących większość odnalezionych zabytków za granicę na czarny rynek i wtedy się złapią za głowę co narobili ,ale już będzie za późno !!!

Marro

Jeśli ktoś wyrzuci śmieci na twoją działkę to jest to twoje i musisz posprzątać bo mandat. Ale Jak znajdziesz na swojej ziemi coś cennego to jest to państwa. I jak sam nie zgłosisz to mandat. Chyba że to jest krzak marihuany, wtedy wg. państwa jest to twoje :)

Tomek

Dobrze że wyjechałem z tego kraju. Już chyba w Rosji jest lepiej. Skąd Polska ma mieć fajne zabytki skoro prawo jest tak skonstruowane, że jak coś znajdziesz to lepiej kopnij i udawaj że nie zauważyłeś. Brawo Policja - ciężko pracujecie na swoją opinię.

Wpieniony

Co za bzdury wypisuja....za co niby ma byc ukarany?..ze znalazł zapinke i zapytal co to jest?Piznijcie sie i to zdrowo w leb..zajmijcie sie tymi co handluja naprawde cennymi zabytkami a nie ludzmi ktorzy z pasjji poszukuja rzeczy..na ktore archeologia polska nie ma kasy..ba..pierwsze sprawdzie co maja archeolodZy u siebie w domach...nawet jak chlop kopal pod ogrodzenie..znalazl nie wiedząc co..to zaraz akcja lisc dębu jak by bandziora namierzyli...zamiast chlopu dac nagrodę to zaraz oskarzenia..jakim kurwa prawem....gdyby nie detektorysci gowno by w muzeach bylo...to wlasnie oni wzbogacaja o cenne znaleziska muzea...tylko te zamiast wystawiac znaleziska..tonami zalegaja w magazynach...to jakie to zabytki jak leza w worach?..

Maryan

Jak to znalazł na swojej ziemi i nie jego? państwo mu to po prostu ukradło.

Chomik

Takie mamy u nas prawo. Kupujesz ziemię, ale nic co cenne nie jest Twoje. Znajdziesz ropę, państwowa, znajdziesz skarb, państwowy, znajdziesz walizkę pieniędzy tak jest. państwa. Gdy tylko w jakiś sposób policja się dowie, to możesz dostać wyrok, chyba że samemu od razu szybkim krokiem udasz się na komendę i zgłosisz takie znalezisko. Ja bym poszedł o krok dalej i na komendę zwoził wszystkie kamienie znalezione na polu, żeby policja badała, czy aby przypadkiem nie jest to jakiś artefakt archeologiczny. A człowiekowi zamiast dać jakiś dyplom, no jakieś znaleźne czy nagroda to marzenie w naszym kraju więc nie liczę, pogratulować oficjalnie czy zrobić pamiątkowe zdjęcie w muzeum dla znalazcy to mu wpieprzą wyrok najlepiej i niech siedzi, drugi raz jak coś znajdzie to rozsądnie wywali do rowu albo zniszczy XD

Joanna

Mam pytanie do pani sierżant Izabeli Cyganiuk. Jaki paragraf pozwala zrobić człowiekowi sprawę o wykroczenie w związku z zamieszczeniem zdjęcia znaleziska w internecie i zapytania , co to jest?

Sebi

Łapy precz znalezione nie kradzione zapłaci za znalezisko jak każdy Polak podatki

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama