Czwartek, 23 Maj, Imieniny: Emila, Neleny, Romy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Niepodległość Lipowca w kapsule czasu (zdjęcia)


Uroczystą mszą świętą, a następnie występami uczniów z Zespołu Szkół w Lipowcu rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla mieszkańców tej jednej z największych w gminie Szczytno miejscowości była to również niepowtarzalna okazja do pozostawienia trwałej pamiątki, czyli tzw. kapsuły czasu, która została uroczyście umieszczona w przygotowanym do tego miejscu.Na pomysł stworzenia kapsuły czasu wpadłem rok temu – mówi inicjator przedsięwzięcia Rafał Szumny, który sprawuje również funkcję gminnego radnego. - Szybko przekułem pomysł w czyny i dzięki wsparciu wielu osób, postanowiłem swój zamiar zrealizować.

 

 

Jak twierdzi pan Rafał, rzecz z początku wydająca się łatwa do zrealizowania natknęła się na sporo przeszkód, oczywiście tych formalno-prawnych.

 

- Wspólnie z mieszkańcami oraz w porozumieniu w miejscowym proboszczem postanowiliśmy, że najbardziej odpowiednim miejscem do umieszczenia kapsuły będzie otoczenie naszego kościoła parafialnego i tu spotkaliśmy się z pierwszymi problemami, ale oczywiście nie ze strony proboszcza, ale konserwatora zabytków. I tu zadziałał miejscowy proboszcz - ks. Andrzej Golon, który po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i stworzeniu formalnych pism, zdołał przekonać wojewódzkiego konserwatora zabytków i uzyskał zgodę na umieszczenie kapsuły czasu w bezpośredniej bliskości kościoła.

 

 

 

Wspomniana kapsuła czasu została umieszczona pod krzyżem misyjnym znajdującym się tuż przed wejściem do świątyni.


 

Jak twierdzą osoby, które były obecne podczas tego ważnego dla mieszkańców Lipowca wydarzenia, była to bardzo wielka i niepowtarzalna chwila. – Wiem, że uczestniczyłam w czymś ważnym i wielkim, bo za być może sto lat ktoś odczyta zawartość kapsuły i dowie się o mieszkańcach naszej miejscowości – mówi jedna z mieszkanek.

 

 

A co w „kapsule czasu” się znajdowało? - W specjalnie przygotowanym do tego pojemniku umieściliśmy podstawowe informacje dotyczące Lipowca, czyli ile mieszka w tej chwili osób i kto jest sołtysem – mówi Rafał Szumny. - Ponadto informacje, jakie warsztaty i firmy na terenie miejscowości funkcjonują, a nawet to, jak liczny jest księgozbiór Biblioteki Gminnej, której filia znajduje się w Lipowcu. Ponadto w kapsule jest również przedstawiona historia jednostki wojskowej.

 

 

Po oficjalnym podpisaniu dokumentu przez przedstawicieli władz gminnych i lokalnych oraz dyrekcji szkół oraz przedstawicielki uczniów, kapsuła została umieszczona pod krzyżem misyjnym i przykryta granitową płytą, którą ufundował miejscowy proboszcz.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Żałosne to jest co nasz pan wójt robi... Szukają CH.... Wie czego... Co wy chcecie od nowego przewoznika... Jakiś dobry przekręt jest między p. Wojtek a nasza stara firma która wozila dzieci...
  Autor: Mieszkanka
  2019-05-23 13:37:44
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Jakie skargi P.wojcie od przewoźnika który przegrał?Który czuje się panem na swoim terenie i nie wie jak jeszcze dokopać teraźniejszym.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 11:32:31
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Bzdury! Przewoźnik był naprawdę w porządku. Nie wiem kto mógłby się na niego skarżyć bo, z którym rodzicem bym nie rozmawiała również podzielal moje zdanie. Obecny \"zastępczy\" przewoźnik za to robi sobie jakieś kpiny. Często jest tak, że autobus odjeżdża z przystanku za wcześnie. Poza tym jeszcze w ubiegłym roku gdy dziecko jechało do innej miejscowości niż zamieszkania pobierał opłaty. Coś tu jest chyba nie tak.
  Autor: Xxx
  2019-05-23 10:48:34
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  To już przebija propagandę Korei Północnej. Oficer od czego?
  Autor: Uzjel
  2019-05-23 06:04:41
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  Człowieku, wypadki chodzą po ludziach. Może rutyna temu winna...
  Autor: Zbyszek
  2019-05-22 22:59:50
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  A co z delikwentem, który ich postrzelił. Ciekawe to, że doświadczony instruktor zaprezentował jakiś kompletny brak profesjonalizmu. Podobno broń raz w roku sama wypala - ale żeby w ręku zawodowca? Zupełnie tego nie rozumiem. Po to jest instruktor, żeby nauczyć bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Więc co on w sumie tam zrobił?
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-05-22 14:42:34
 • Egzaminy mimo strajku
  O! Jaki purysta językowy!!! A czytać ze zrozumieniem potrafi? Chyba nie, bo dopiero zaczął pić poranna kawę w biurze (sądząc po czasie dokonania tego wpisu).
  Autor: Śmieszek do Tomasza TK
  2019-05-22 12:44:33
 • 500 sztuk węgorza trafiło do naszych jezior (zdjęcia)
  Popatrzcie, nawet tutaj nasz ukochany Burmistrz- na pewno to z jego inicjatywy. Ale facet ma parcie na szkło. nasi celebryci mogliby się od niego uczyć. Strach otworzyć lodówkę- żeby nie ukazał się Pan Burmistrz
  Autor: dr
  2019-05-22 09:13:21
 • Pieski problem straży miejskiej
  Stanowczo muszę przyznać rację osobie o nicku \"Mieszkaniec\". Gratulacje dla tych radnych. Pijar zaistniał. Regresywny i czarny ale jest :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-05-22 08:05:41