Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Niepodległa na krążku „Sobiecha”


Pasjonat lokalnej historii Robert Arbatowski i muzyk Andrzej Ałaj połączyli siły – a efektem tego jest płyta: „Sobiech - Niepodległej”. Ponad 300 egzemplarzy rozeszło się w niespełna 30 minut. Płytę rozdawano po głównych, szczycieńskich uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


  • Data:

Na pomysł wyprodukowania płyty wpadł Robert Arbatowski – były żołnierz, emeryt, pasjonat i propagator lokalnej historii, współpracownik „Tygodnika Szczytno”.

 

- Koncertów i wydarzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest mnóstwo – mówi. - Chciałem uczcić tę wyjątkową rocznicę czymś trwałym, ale zarazem wyjątkowym. Tak zrodził się pomysł wyprodukowania płyty. A że nie jestem muzykiem, więc poszukałem wsparcia u mojego przyjaciela Andrzeja Ałaja, znakomitego multiinstrumentalisty.

 

Na wieczną rzeczy pamiątkę...

 

Duet do współpracy zaprosił wokalistki, na co dzień uczennice Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie imienia Jana III Sobieskiego: Dominikę Kłos, Kornelię Kobylańską, Michalinę Pankiewicz, Agnieszkę Mirkowicz, Gabrielę Morawską. Nadzór historyczny nad produkcją objęła Elżbieta Weichhaus-Kończyk, nauczycielka historii w Zepole szkół nr 3 w Szczytnie. Na płycie znalazło się sześć utworów patriotycznych, ale na przykład też „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona.


Reklama

 

- Myślę, że jesteśmy jedyni w województwie, a być może i kraju, którzy nagrali płytę specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Robert Arbatowski. - I powiem szczerze, że to niesamowite uczucie. Dzięki temu z tego 100-lecia zostanie dla innych coś namacalnego, realnego, żywego. Będzie można do tego wrócić za kilka, kilkadziesiąt lat. Myślę, że w ten sposób my, ale przede wszystkim nasze wokalistki zapisały się na trwałe w historii kraju.

 

Efekt wart wysiłku

 

Prace nad płytą trwały niespełna miesiąc. - Pomysł zrodził się spontanicznie i obawialiśmy się, że nie uda nam się go zrealizować na czas. Ostatni kawałek nagrywaliśmy dwa dni przed 11 listopada – mówi z uśmiecham Andrzej Ałaj, który przygotował aranżacje muzyczne do utworów. - Początkowo miał być sam fortepian, ale potem doszliśmy do wniosku, że trzeba rozbudować te aranże. Siedziałem po nocach i dogrywałem. Ale dziś widzę, że naprawdę warto było to zrobić. Ludzie dzwonią, piszą, gratulują, ale też dopytują się, gdzie można dostać tę płytę. Wyprodukowaliśmy jej 320 sztuk. 11 listopada rozdaliśmy je w ciągu niespełna pół godziny. Byłem w szoku, że cieszyła się tak dużym zainteresowaniem.

Reklama

 

Dobry pomysł zawsze znajdzie wsparcie u dobrych ludzi

 

Płyta powstała spontanicznie, a zarówno artystki, jak i Robert Arbatowski i Andrzej Ałaj nie wzięli za nią ani grosza. Jak to się udało? - Są rzeczy ważniejsze od pieniędzy – mówi Robert Arbatowski. - W wydaniu tej płyty pomogło nam wiele firm i instytucji, które po prostu kupiły potrzebne materiały do ich wydania. Bardzo dziękujemy: Wytwórni Podłoża Zastępczego, firmie Zelbo. Stowarzyszeniu „Kurpie” w Szczytnie, Radzie Rodziców ZS nr 3 w Szczytnie, Alicji Rydzewskiej, Arkadiuszowi Myślakowi, Małgorzacie Ałaj, Beacie Arbatowskiej i Jerzemu Piskorskiemu. Ta płyta ukazała się dzięki wam.

 

Twórcy już zapowiedzieli kolejny projekt, który ma być niespodzianką. - Zrealizujemy ją w grudniu – mówią Robert i Andrzej. - Na razie nie chcielibyśmy jednak zdradzać szczegółów.



Komentarze do artykułu

A rh+

Do aaa . Twoje BURACTWO jest kosmiczne. Wracaj donikąd...

Krajan

Do aaa: to po prostu chamstwo! Ludzie coś fajnego wymyślili, zrealizowali! A Ty - dlaczego ich obrażasz?! Wstyd, chamstwo, buractwo - to Twój pomysł na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości?

aaa

Ałtaje, wracajcie na Wschód, pora na was!

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama