Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

(Nie) turystyczne miasto – felieton Romana Żokowskiego


Jako turysta nie mam zbyt wygórowanych wymagań. Przyjeżdżając w celach turystycznych do jakiegoś miasta chcę schludnego i wygodnego miejsca do spania, mieć co zwiedzać i dobrze zjeść. Ta ostatnia moja zachcianka chyba jest najważniejsza, bo gdy brzuszek pełny, to na świat inaczej się spogląda. A jakim miastem turystycznym jest Szczytno, miałem okazję przekonać się w ostatnią sobotę.Korzystając z pięknej słonecznej pogody, zarządziłem rodzinny spacer miejskimi ulicami. Pora obiadowa nastała, więc moje „kiszki” marsza zagrały jak na wiejskim jarmarku. Po drodze przechodziliśmy obok nowo otwartego baru mlecznego, więc grzechem by było nie skorzystać z oferowanych przysmaków. Sam lokal malutki, ledwie trzy stoliki się mieszczą i parę stołeczków barowych pod oknem.

 

Niestety, kubatura pomieszczenia na wiele nie pozwala. Przez pół godziny przewinęło się tam sporo osób, co pokazuje, że w centrum miasta jest zapotrzebowanie na tego typu lokale. Nam udało się miejsce znaleźć, więc ochoczo mogłem spałaszować zamówiony placek po węgiersku. W pewnym momencie do lokalu przyszło około 20 motocyklistów, którzy przejeżdżając przez Szczytno zatrzymali się na posiłek.

 

Rumaki zaparkowali pod MDK-iem, a pierwszym ich przystankiem był bar mleczny. Niestety, lokal nie był w stanie pomieścić takiej liczby osób, więc ruszyli dalej. Po pewnym czasie zaobserwowałem, że grupa motocyklistów ponownie wróciła w okolice baru, jednak i tym razem w lokalu nie było wolnych miejsc. Nie będę dalej skupiał się na tej grupie turystów, ale skupię się na celu ich poszukiwań.

 

Weźmy pod uwagę dwie główne ulice miasta, czyli ulice Odrodzenia i Polską. Ile barów czy restauracji znajduje się przy tych ulicach? Ile jest reklam restauracji? Ile jest tabliczek informacyjnych wskazujących kierunek do restauracji? Pewnie na palcach jednej ręki można policzyć. Ja tego nie sprawdzałem, ale nie kojarzę, aby było więcej. Dla miejscowego nie ma problemu, bo wszyscy wiemy, że zjeść możemy np. w „Karmuszce”, „Mazurianie”, „Zaciszu”, „Mazurskiej” czy w „Prymie”, że o innych lokalach już nie wspomnę.

 

My to wiemy, ale czy turysta przejeżdżający przez centrum miasta wie? Przecież wszystkie te lokale są oddalone od głównych ulic miasta. No może z wyjątkiem „Mazuriany” choć i ten lokal nie jest tak mocno rozreklamowany. Centrum naszego miasta jest bardzo ubogie w tego typu lokale i choć nam miejscowym to nie przeszkadza, to turystów zniechęca do zatrzymywania się w tym mieście. A przecież chwalimy się, że jesteśmy otwarci na turystów. Co z tego, skoro nie potrafimy sprostać ich oczekiwaniom.


 

Zamiast restauracji, barów, ogródków piwnych w centrum miasta, mamy parkingi samochodowe i ruch tranzytowy przez środek. Centrum samochodami stoi i basta, i nie wiem czy ktoś to zmieni. Tyle pisało się o obwodnicy miasta i cisza. Tyle pisało i mówiło się o wyprowadzeniu samochodów z Placu Juranda i cisza. Najwidoczniej nikomu na tym nie zależy, aby centrum przywrócić mieszkańcom.

 

A szkoda, bo z tego, co widzę zapotrzebowanie wśród mieszkańców jest duże. Ludzie chcą siedzieć w barach, zjeść obiad na świeżym powietrzu, napić się piwka wieczorem w ogródku piwnym czy podziwiać gwiazdy przy lampce wina. Ale jak miło można spędzać czas, kiedy kawki skrzeczą nad głową, a obok stolika dymią przejeżdżające samochody? Chyba trzeba siedzieć w kasku i z maską gazową na twarzy. Choć jest promyczek nadziei, że kaski niedługo zdejmiemy, to tego promyczka nie widać w przypadku masek gazowych. Oby nie przyrosły one nam do twarzy, bo ani to wygodne ani uroku nie dodają.

 

Szczytno to taka dziwna kraina. Raz chce być miastem słynącym z turystów, a raz miastem skupiających przemysłowych artystów. I na dobrą sprawę, żadnym się nie stało, bo ani turystów ani inwestorów do nas nie przyleciało. I choć rymy cisną się na usta, to czekamy kiedy Plac i Odrodzenia od samochodów będzie pusta.

 

Roman Żokowski

 Komentarze do artykułu

AAmieszkaniec

Likwidacja parkingu na Placu Juranda , to najgłupszy pomysł. Już teraz nie ma gdzie zaparkować w Szczytnie. Powiecie pod Kauflandem...ciekawe ile tam się uda wcisnąć samochodów? Teraz ten parking jest już zapchany. A choćby na ul. Odrodzenia i Polskiej było 100 barów, kawiarni i 300 ich reklam , to nikt z turystów tam nie zajdzie zjeść bo niby gdzie postawi samochód. Miejscowi mogą przyjść pieszo o ile mieszkają blisko lub łatwiej znajdą wolne miejsce do zaparkowania , bo znają Szczytno. Ale turysta nie znający miasta, jak nie ma gdzie się zatrzymać samochodem to jedzie dalej. Znam to z własnego doświadczenia, kiedy jestem w obcym mieście i jak chcę coś zjeść a nie mam gdzie zaparkować to szukam stacji paliw lub MacDonalda , bo tam można zaparkować.

Napisz


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54