Niedziela, 18 Sierpień, Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

(Nie) turystyczne miasto – felieton Romana Żokowskiego


Jako turysta nie mam zbyt wygórowanych wymagań. Przyjeżdżając w celach turystycznych do jakiegoś miasta chcę schludnego i wygodnego miejsca do spania, mieć co zwiedzać i dobrze zjeść. Ta ostatnia moja zachcianka chyba jest najważniejsza, bo gdy brzuszek pełny, to na świat inaczej się spogląda. A jakim miastem turystycznym jest Szczytno, miałem okazję przekonać się w ostatnią sobotę.Korzystając z pięknej słonecznej pogody, zarządziłem rodzinny spacer miejskimi ulicami. Pora obiadowa nastała, więc moje „kiszki” marsza zagrały jak na wiejskim jarmarku. Po drodze przechodziliśmy obok nowo otwartego baru mlecznego, więc grzechem by było nie skorzystać z oferowanych przysmaków. Sam lokal malutki, ledwie trzy stoliki się mieszczą i parę stołeczków barowych pod oknem.

 

Niestety, kubatura pomieszczenia na wiele nie pozwala. Przez pół godziny przewinęło się tam sporo osób, co pokazuje, że w centrum miasta jest zapotrzebowanie na tego typu lokale. Nam udało się miejsce znaleźć, więc ochoczo mogłem spałaszować zamówiony placek po węgiersku. W pewnym momencie do lokalu przyszło około 20 motocyklistów, którzy przejeżdżając przez Szczytno zatrzymali się na posiłek.

 

Rumaki zaparkowali pod MDK-iem, a pierwszym ich przystankiem był bar mleczny. Niestety, lokal nie był w stanie pomieścić takiej liczby osób, więc ruszyli dalej. Po pewnym czasie zaobserwowałem, że grupa motocyklistów ponownie wróciła w okolice baru, jednak i tym razem w lokalu nie było wolnych miejsc. Nie będę dalej skupiał się na tej grupie turystów, ale skupię się na celu ich poszukiwań.

 

Weźmy pod uwagę dwie główne ulice miasta, czyli ulice Odrodzenia i Polską. Ile barów czy restauracji znajduje się przy tych ulicach? Ile jest reklam restauracji? Ile jest tabliczek informacyjnych wskazujących kierunek do restauracji? Pewnie na palcach jednej ręki można policzyć. Ja tego nie sprawdzałem, ale nie kojarzę, aby było więcej. Dla miejscowego nie ma problemu, bo wszyscy wiemy, że zjeść możemy np. w „Karmuszce”, „Mazurianie”, „Zaciszu”, „Mazurskiej” czy w „Prymie”, że o innych lokalach już nie wspomnę.

 

My to wiemy, ale czy turysta przejeżdżający przez centrum miasta wie? Przecież wszystkie te lokale są oddalone od głównych ulic miasta. No może z wyjątkiem „Mazuriany” choć i ten lokal nie jest tak mocno rozreklamowany. Centrum naszego miasta jest bardzo ubogie w tego typu lokale i choć nam miejscowym to nie przeszkadza, to turystów zniechęca do zatrzymywania się w tym mieście. A przecież chwalimy się, że jesteśmy otwarci na turystów. Co z tego, skoro nie potrafimy sprostać ich oczekiwaniom.


 

Zamiast restauracji, barów, ogródków piwnych w centrum miasta, mamy parkingi samochodowe i ruch tranzytowy przez środek. Centrum samochodami stoi i basta, i nie wiem czy ktoś to zmieni. Tyle pisało się o obwodnicy miasta i cisza. Tyle pisało i mówiło się o wyprowadzeniu samochodów z Placu Juranda i cisza. Najwidoczniej nikomu na tym nie zależy, aby centrum przywrócić mieszkańcom.

 

A szkoda, bo z tego, co widzę zapotrzebowanie wśród mieszkańców jest duże. Ludzie chcą siedzieć w barach, zjeść obiad na świeżym powietrzu, napić się piwka wieczorem w ogródku piwnym czy podziwiać gwiazdy przy lampce wina. Ale jak miło można spędzać czas, kiedy kawki skrzeczą nad głową, a obok stolika dymią przejeżdżające samochody? Chyba trzeba siedzieć w kasku i z maską gazową na twarzy. Choć jest promyczek nadziei, że kaski niedługo zdejmiemy, to tego promyczka nie widać w przypadku masek gazowych. Oby nie przyrosły one nam do twarzy, bo ani to wygodne ani uroku nie dodają.

 

Szczytno to taka dziwna kraina. Raz chce być miastem słynącym z turystów, a raz miastem skupiających przemysłowych artystów. I na dobrą sprawę, żadnym się nie stało, bo ani turystów ani inwestorów do nas nie przyleciało. I choć rymy cisną się na usta, to czekamy kiedy Plac i Odrodzenia od samochodów będzie pusta.

 

Roman Żokowski

 Komentarze do artykułu

AAmieszkaniec

Likwidacja parkingu na Placu Juranda , to najgłupszy pomysł. Już teraz nie ma gdzie zaparkować w Szczytnie. Powiecie pod Kauflandem...ciekawe ile tam się uda wcisnąć samochodów? Teraz ten parking jest już zapchany. A choćby na ul. Odrodzenia i Polskiej było 100 barów, kawiarni i 300 ich reklam , to nikt z turystów tam nie zajdzie zjeść bo niby gdzie postawi samochód. Miejscowi mogą przyjść pieszo o ile mieszkają blisko lub łatwiej znajdą wolne miejsce do zaparkowania , bo znają Szczytno. Ale turysta nie znający miasta, jak nie ma gdzie się zatrzymać samochodem to jedzie dalej. Znam to z własnego doświadczenia, kiedy jestem w obcym mieście i jak chcę coś zjeść a nie mam gdzie zaparkować to szukam stacji paliw lub MacDonalda , bo tam można zaparkować.

Napisz


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36