Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Nasi górą!

Kolejne już mistrzostwa w grapplingu zgromadziły niemałą widownię i rekordową liczbę zawodników. Nie brakowało emocji tym bardziej, że tym razem główna nagroda nie odjechała do Ostrołęki, lecz została w Szczytnie.

• Data:

Mistrzostwa Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie o puchar Komendanta-Rektora w grapplingu (rodzaj walki wręcz wykorzystujący techniki chwytów, dźwigni i obaleń, bez możliwości uderzania) odbyły się w środę, 16 stycznia. Jednodniowe mistrzostwa zgromadziły rekordowe grono zawodników, którzy reprezentowali ośrodki treningowe ze Szczytna, Ostrołęki, Nowej Góry oraz Łodzi.

W sumie w zawodach wzięło udział 70 zawodników, podzielonych na 6 kategorii wagowych męskich oraz 2 damskie. Ostatecznie puchar wywalczyli zawodnicy WSPol., w czym niemały udział miała też damska część reprezentacji. Karolina Kwiecień wywalczyła puchar za najszybciej skończoną walkę, zaś Anna Sikora uzyskała tytuł najlepszej zawodniczki zawodów.

Spory sukces odnotował też Wojciech Stępniak (2. miejsce w kat. do 90 kg), najlepszy zawodnik w rankingu Katany za rok 2012. Swoją przygodę ze sztukami walki rozpoczął w wieku 14 lat od capoeiry (sztuka walki, której rytmiczne i akrobatyczne elementy skupiają się na kopnięciach), a ze szczycieńską Kataną związał się w 2010 roku. Jak sam o sobie mówi, na poważnie do treningów zmotywowało go zajęcie 3 miejsca na pierwszych zawodach grapplingowych, a kolejne sukcesy – motywują jeszcze bardziej.

Szczycieńskie mistrzostwa były szczególne nie tylko dlatego, że przyniosły zwycięstwo miejscowym zawodnikom. - W zawodach grapplingowych rangi krajowej bierze udział około 45 zawodników, u nas było ich 70. Sądzę, że możemy uznać to za spory sukces, również w kwestii organizacyjnej – mówi Jacek Szewczak, trener szczycieńskich i prezes Katany.

Zawodnicy ze Szczytna ćwiczą głównie ju jitsu (starojapońska sztuka walki wręcz bez użycia narzędzi). Zaczęło się od treningów ze studentami oraz słuchaczami WSPol. w 2008 roku. Dwa lata później zorganizowane zostały pierwsze zawody w grapplingu, które odbywały się wspólnie z mistrzostwami w ju jitsu. Zainteresowanie rosło, zawodników przybywało, więc w ubiegłym roku mistrzowskie zmagania odbywały się dla obu dyscyplin oddzielnie. - Wtedy oba puchary zdobyła drużyna z Ostrołęki. Sądzę, że tegoroczny sukces naszych zawodników to taki mały rewanż za zeszły rok – kwituje trener Szewczak.. - W marcu planujemy zorganizować kolejne mistrzostwa, tym razem w ju jitsu brazylijskim, czyli odmianie parterowej tej sztuki walki – najbliższe plany przedstawia trener.