Reklama


Reklama

Najlepsze filmy świata w Szczytnie – niedziela, 12 lipca


Za sprawą Tomasza Łachacza i jego stowarzyszenia Projektowania w Szczytnie będzie można obejrzeć najlepsze niezależne krótkie filmy świata. I to całkowicie za darmo. Projekcję zaplanowano na niedzielę, na 12 lipca. Początek sensów godzina 14. Miejsce – Kino Cinema Lumiere w Galerii Jurand w Szczytnie.Co będzie można obejrzeć podczas pokazów w Szczytnie?

 

Najlepsze krótkie filmy świata. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział ponad 3,5 tysiąca filmów pochodzących ze 113 krajów. Komisja Nominacyjna co roku wybiera najlepsze obrazy w 11 kategoriach. I właśnie jedenaście najlepszych filmów będą mogli obejrzeć mieszkańcy Szczytna, powiatu i turyści. Gorąco zapraszam już dziś do kina Cinema Lumiere w Galerii Jurand w Szczytnie. Wstęp jest darmowy. Naprawdę warto.

 

 

Kto ocenia filmy?

 

O wyborze najlepszych filmów decyduje, podczas Festiwalu Grand OFF, międzynarodowa Kapituła składająca się z kilkudziesięciu znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z kilkudziesięciu krajów, w tym gronie znajdują się również polscy filmowcy. W tym roku taką polską twarzą festiwalu jest Janusz Gajos.

 

 

Jak długa będzie to projekcja?

 

W niedzielę, 5 lipca, widzowie zobaczą pięć filmów, a w niedzielę, 12 lipca - sześć. Długość takiego seansu to około łącznie około 110 minut.

 

Czy w gronie wyróżnionych filmów jest jakiś polski obraz?

 

Tak. W tym roku wyróżniono film pt. „Techno”, którego reżyserem jest Tadeusz Łysiak. Film opowiada o sześćdziesięcioletnim rolniku Ryszardzie, który zajmuje się chorą na alzheimera żoną. Młoda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

 

Jak to się stało, że najlepsze festiwalowe filmy zawitają do Szczytna?

 

Przyznam się, że to trochę efekt moich prywatnych kontaktów, ale projekt realizuje Stowarzyszenie Projektowania, z którym jestem związany.

 

 

Wstęp na projekcje jest darmowy...

 

Tak. Ale do kina może wejść maksymalnie 150 osób. To efekt obostrzeń spowodowanych koronowirusem. W Szczytnie taki pokaz organizujemy już trzeci raz, ale pierwszy raz w kinie. Myślę że to dodatkowa atrakcja, bo zarówno obraz, jak i dźwięk będą na najwyższym poziomie. To gratka dla wielu miłośników kina.

 

Ale to też promocja Szczytna?

 

Owszem, bo zawsze po festiwalu ukazuje się katalog z opisem filmów, ale i miast, gdzie te filmy będzie można obejrzeć. Bywa, że festiwal i filmy promuje też znany aktor. W tym roku jest to Janusz Gajos. Jeśli szczycieńska edycja „festiwalu” się rozwinie to takich aktorów będziemy mogli zaprosić do nas i podyskutować z nimi o kinie, filmie. Myślę, że jest to dodatkowa zaleta tego festiwalu. I promocja naszego miasta.


Reklama

 

W tym roku nie udało się zaprosić pana Gajosa?

 

Zamieszanie z koronowirusem spowodowało, że w ogóle nie byliśmy pewni, czy przegląd filmów odbędzie się w Szczytnie. Dlatego, niestety, pana Gajosa nie udało się zaprosić. Ale myślę, że za rok polska twarz festiwalu pojawi się w Szczytnie. Co roku jest to inny aktor. W ubiegłym był na przykład Daniel Olbrychski.

 

 

OPISY FILMÓW:

 

 

MORALE (13')

Niemcy, reż. Lukas Nathrath

 

Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych. Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

 

 

RODZICE (28')

Rosja, reż. Evgeniy Shemanov

 

Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

 

 

WSTAŃ (20')

Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon

 

Ośmioletni Joseph nie może się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

 

 

PORTRECISTA (16')

Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor Albert Delpy

 

Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

 

 

PUNKT BIFURKACJI (26')

Rosja, reż. Leonid Gardash

 

Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu, jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumpelski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym "punktem bifurkacji".

 

 

FRANKA (30')

Reklama

Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov

 

Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?

 

 

PRZEPUSTKA (35')

Austria, reż. Martin Winter, aktorka Anna Suk

 

Kathy to dwudziestopięcioletnia osadzona, która dostaje przepustkę z okazji urodzin synka. Opuszcza wiedeńskie więzienie, aby odwiedzić go w mieszkaniu swojej matki. Kobieta nie radzi sobie z życiem, zaniedbując wnuka. Ten dzień staje się dla Kathy wyzwaniem. Zanim wróci wieczorem do więzienia, musi znaleźć dziecku nowy dom, konfrontując się z przeszłością. Prowadzi wyścig z czasem, zmagając się jednocześnie z własnymi potrzebami.

 

 

ARCHANGEL (18')

Meksyk, reż. Ángeles Cruz

 

Archanioł to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

 

 

PIEKŁO (23')

Hiszpania & Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente

 

Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy. Trafił do piekła- więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

 

 

WIR (7')

Francja, reż. Thomas Lagana

 

Podróżny zasypia w pociągu w drodze do domu. Gdy budzi się, zauważa, że jest sam. Postanawia sprawdzić, co się stało.

 

 

TECHNO (24')

Polska, reż. Tadeusz Łysiak

 

Sześćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzeimera żoną. Moda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  180 tys.? Brawo Gmina, kompromitacją było by nie wziąć takiej kasy.

  Rychu


  2020-12-01 20:12:42
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42