Środa, 17 Kwiecień
Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina -

Reklama


Reklama

Najlepsze filmy świata w Szczytnie – niedziela, 12 lipca


Za sprawą Tomasza Łachacza i jego stowarzyszenia Projektowania w Szczytnie będzie można obejrzeć najlepsze niezależne krótkie filmy świata. I to całkowicie za darmo. Projekcję zaplanowano na niedzielę, na 12 lipca. Początek sensów godzina 14. Miejsce – Kino Cinema Lumiere w Galerii Jurand w Szczytnie.


  • Data:

Co będzie można obejrzeć podczas pokazów w Szczytnie?

 

Najlepsze krótkie filmy świata. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział ponad 3,5 tysiąca filmów pochodzących ze 113 krajów. Komisja Nominacyjna co roku wybiera najlepsze obrazy w 11 kategoriach. I właśnie jedenaście najlepszych filmów będą mogli obejrzeć mieszkańcy Szczytna, powiatu i turyści. Gorąco zapraszam już dziś do kina Cinema Lumiere w Galerii Jurand w Szczytnie. Wstęp jest darmowy. Naprawdę warto.

 

 

Kto ocenia filmy?

 

O wyborze najlepszych filmów decyduje, podczas Festiwalu Grand OFF, międzynarodowa Kapituła składająca się z kilkudziesięciu znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z kilkudziesięciu krajów, w tym gronie znajdują się również polscy filmowcy. W tym roku taką polską twarzą festiwalu jest Janusz Gajos.

 

 

Jak długa będzie to projekcja?

 

W niedzielę, 5 lipca, widzowie zobaczą pięć filmów, a w niedzielę, 12 lipca - sześć. Długość takiego seansu to około łącznie około 110 minut.

 

Czy w gronie wyróżnionych filmów jest jakiś polski obraz?

 

Tak. W tym roku wyróżniono film pt. „Techno”, którego reżyserem jest Tadeusz Łysiak. Film opowiada o sześćdziesięcioletnim rolniku Ryszardzie, który zajmuje się chorą na alzheimera żoną. Młoda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

 

Jak to się stało, że najlepsze festiwalowe filmy zawitają do Szczytna?

 

Przyznam się, że to trochę efekt moich prywatnych kontaktów, ale projekt realizuje Stowarzyszenie Projektowania, z którym jestem związany.

 

 

Wstęp na projekcje jest darmowy...

 

Tak. Ale do kina może wejść maksymalnie 150 osób. To efekt obostrzeń spowodowanych koronowirusem. W Szczytnie taki pokaz organizujemy już trzeci raz, ale pierwszy raz w kinie. Myślę że to dodatkowa atrakcja, bo zarówno obraz, jak i dźwięk będą na najwyższym poziomie. To gratka dla wielu miłośników kina.

 

Ale to też promocja Szczytna?

 

Owszem, bo zawsze po festiwalu ukazuje się katalog z opisem filmów, ale i miast, gdzie te filmy będzie można obejrzeć. Bywa, że festiwal i filmy promuje też znany aktor. W tym roku jest to Janusz Gajos. Jeśli szczycieńska edycja „festiwalu” się rozwinie to takich aktorów będziemy mogli zaprosić do nas i podyskutować z nimi o kinie, filmie. Myślę, że jest to dodatkowa zaleta tego festiwalu. I promocja naszego miasta.


Reklama

 

W tym roku nie udało się zaprosić pana Gajosa?

 

Zamieszanie z koronowirusem spowodowało, że w ogóle nie byliśmy pewni, czy przegląd filmów odbędzie się w Szczytnie. Dlatego, niestety, pana Gajosa nie udało się zaprosić. Ale myślę, że za rok polska twarz festiwalu pojawi się w Szczytnie. Co roku jest to inny aktor. W ubiegłym był na przykład Daniel Olbrychski.

 

 

OPISY FILMÓW:

 

 

MORALE (13')

Niemcy, reż. Lukas Nathrath

 

Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych. Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

 

 

RODZICE (28')

Rosja, reż. Evgeniy Shemanov

 

Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

 

 

WSTAŃ (20')

Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon

 

Ośmioletni Joseph nie może się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

 

 

PORTRECISTA (16')

Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor Albert Delpy

 

Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

 

 

PUNKT BIFURKACJI (26')

Rosja, reż. Leonid Gardash

 

Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu, jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumpelski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym "punktem bifurkacji".

 

 

FRANKA (30')

Reklama

Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov

 

Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?

 

 

PRZEPUSTKA (35')

Austria, reż. Martin Winter, aktorka Anna Suk

 

Kathy to dwudziestopięcioletnia osadzona, która dostaje przepustkę z okazji urodzin synka. Opuszcza wiedeńskie więzienie, aby odwiedzić go w mieszkaniu swojej matki. Kobieta nie radzi sobie z życiem, zaniedbując wnuka. Ten dzień staje się dla Kathy wyzwaniem. Zanim wróci wieczorem do więzienia, musi znaleźć dziecku nowy dom, konfrontując się z przeszłością. Prowadzi wyścig z czasem, zmagając się jednocześnie z własnymi potrzebami.

 

 

ARCHANGEL (18')

Meksyk, reż. Ángeles Cruz

 

Archanioł to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

 

 

PIEKŁO (23')

Hiszpania & Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente

 

Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy. Trafił do piekła- więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

 

 

WIR (7')

Francja, reż. Thomas Lagana

 

Podróżny zasypia w pociągu w drodze do domu. Gdy budzi się, zauważa, że jest sam. Postanawia sprawdzić, co się stało.

 

 

TECHNO (24')

Polska, reż. Tadeusz Łysiak

 

Sześćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzeimera żoną. Moda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

 

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama