Reklama


Reklama

Najlepsze filmy świata w Szczytnie – niedziela, 12 lipca


Za sprawą Tomasza Łachacza i jego stowarzyszenia Projektowania w Szczytnie będzie można obejrzeć najlepsze niezależne krótkie filmy świata. I to całkowicie za darmo. Projekcję zaplanowano na niedzielę, na 12 lipca. Początek sensów godzina 14. Miejsce – Kino Cinema Lumiere w Galerii Jurand w Szczytnie.Co będzie można obejrzeć podczas pokazów w Szczytnie?

 

Najlepsze krótkie filmy świata. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział ponad 3,5 tysiąca filmów pochodzących ze 113 krajów. Komisja Nominacyjna co roku wybiera najlepsze obrazy w 11 kategoriach. I właśnie jedenaście najlepszych filmów będą mogli obejrzeć mieszkańcy Szczytna, powiatu i turyści. Gorąco zapraszam już dziś do kina Cinema Lumiere w Galerii Jurand w Szczytnie. Wstęp jest darmowy. Naprawdę warto.

 

 

Kto ocenia filmy?

 

O wyborze najlepszych filmów decyduje, podczas Festiwalu Grand OFF, międzynarodowa Kapituła składająca się z kilkudziesięciu znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z kilkudziesięciu krajów, w tym gronie znajdują się również polscy filmowcy. W tym roku taką polską twarzą festiwalu jest Janusz Gajos.

 

 

Jak długa będzie to projekcja?

 

W niedzielę, 5 lipca, widzowie zobaczą pięć filmów, a w niedzielę, 12 lipca - sześć. Długość takiego seansu to około łącznie około 110 minut.

 

Czy w gronie wyróżnionych filmów jest jakiś polski obraz?

 

Tak. W tym roku wyróżniono film pt. „Techno”, którego reżyserem jest Tadeusz Łysiak. Film opowiada o sześćdziesięcioletnim rolniku Ryszardzie, który zajmuje się chorą na alzheimera żoną. Młoda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

 

Jak to się stało, że najlepsze festiwalowe filmy zawitają do Szczytna?

 

Przyznam się, że to trochę efekt moich prywatnych kontaktów, ale projekt realizuje Stowarzyszenie Projektowania, z którym jestem związany.

 

 

Wstęp na projekcje jest darmowy...

 

Tak. Ale do kina może wejść maksymalnie 150 osób. To efekt obostrzeń spowodowanych koronowirusem. W Szczytnie taki pokaz organizujemy już trzeci raz, ale pierwszy raz w kinie. Myślę że to dodatkowa atrakcja, bo zarówno obraz, jak i dźwięk będą na najwyższym poziomie. To gratka dla wielu miłośników kina.

 

Ale to też promocja Szczytna?

 

Owszem, bo zawsze po festiwalu ukazuje się katalog z opisem filmów, ale i miast, gdzie te filmy będzie można obejrzeć. Bywa, że festiwal i filmy promuje też znany aktor. W tym roku jest to Janusz Gajos. Jeśli szczycieńska edycja „festiwalu” się rozwinie to takich aktorów będziemy mogli zaprosić do nas i podyskutować z nimi o kinie, filmie. Myślę, że jest to dodatkowa zaleta tego festiwalu. I promocja naszego miasta.


Reklama

 

W tym roku nie udało się zaprosić pana Gajosa?

 

Zamieszanie z koronowirusem spowodowało, że w ogóle nie byliśmy pewni, czy przegląd filmów odbędzie się w Szczytnie. Dlatego, niestety, pana Gajosa nie udało się zaprosić. Ale myślę, że za rok polska twarz festiwalu pojawi się w Szczytnie. Co roku jest to inny aktor. W ubiegłym był na przykład Daniel Olbrychski.

 

 

OPISY FILMÓW:

 

 

MORALE (13')

Niemcy, reż. Lukas Nathrath

 

Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych. Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

 

 

RODZICE (28')

Rosja, reż. Evgeniy Shemanov

 

Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

 

 

WSTAŃ (20')

Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon

 

Ośmioletni Joseph nie może się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

 

 

PORTRECISTA (16')

Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor Albert Delpy

 

Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

 

 

PUNKT BIFURKACJI (26')

Rosja, reż. Leonid Gardash

 

Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu, jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumpelski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym "punktem bifurkacji".

 

 

FRANKA (30')

Reklama

Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov

 

Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?

 

 

PRZEPUSTKA (35')

Austria, reż. Martin Winter, aktorka Anna Suk

 

Kathy to dwudziestopięcioletnia osadzona, która dostaje przepustkę z okazji urodzin synka. Opuszcza wiedeńskie więzienie, aby odwiedzić go w mieszkaniu swojej matki. Kobieta nie radzi sobie z życiem, zaniedbując wnuka. Ten dzień staje się dla Kathy wyzwaniem. Zanim wróci wieczorem do więzienia, musi znaleźć dziecku nowy dom, konfrontując się z przeszłością. Prowadzi wyścig z czasem, zmagając się jednocześnie z własnymi potrzebami.

 

 

ARCHANGEL (18')

Meksyk, reż. Ángeles Cruz

 

Archanioł to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

 

 

PIEKŁO (23')

Hiszpania & Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente

 

Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy. Trafił do piekła- więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

 

 

WIR (7')

Francja, reż. Thomas Lagana

 

Podróżny zasypia w pociągu w drodze do domu. Gdy budzi się, zauważa, że jest sam. Postanawia sprawdzić, co się stało.

 

 

TECHNO (24')

Polska, reż. Tadeusz Łysiak

 

Sześćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzeimera żoną. Moda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zal was sciska ? Sami nie nosicie maseczek ale komentowac to pierwsi . ludzie jestescie zalosni

  Uczestnik


  2020-08-04 18:01:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Jak jeść popcorn i pić kawę w maseczce?

  Ale ale


  2020-08-04 14:24:23
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

  do szary obywatel


  2020-08-04 13:07:07
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

  szary obywatel


  2020-08-04 12:11:21
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

  Anna


  2020-08-04 10:56:40
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

  mAREK


  2020-08-04 09:49:11
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

  KORONA


  2020-08-04 09:26:10
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zabawa fajnie a gdzie maseczki


  2020-08-04 06:17:54
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

  ika


  2020-08-03 22:22:08
 • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
  Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

  wdzięczny raz jeszcze


  2020-08-03 17:08:35