Reklama


Reklama

Najlepsi z najlepszych z nagrodami wójta


Blisko 100 tysięcy złotych wypłaciła gmina Szczytno swoim najmłodszym mieszkańcom, honorując w ten sposób ich wyniki nauczania oraz sukcesy na niwie sportowej i kulturalnej. Wysokie noty w szkołach uzyskało na koniec roku aż 185 uczniów.Ciekawostką może być to, że aż 119 nagrodzonych sztubaków to uczniowie szkół miejskich, tyle że mieszkający na terenie gminy. Rekordzistką w kształceniu (wystawianiu wysokich ocen) jest szczycieńska „szóstka”, bo z jej murów wywodzi się aż 61 laureatów gminnych nagród.

 

- To w sumie więcej aż o 50 osób, niż w roku ubiegłym – podkreśla z zadowoleniem wójt Sławomir Wojciechowski.

 

W tym roku zmieniono nieco kryteria przyznawania nagród, różnicując ich wysokość w zależności od uzyskanej średniej. Nadal dolną granicę, która daje szansę na kasę, jest średnia 5,4. Przy wysokości do 5,59 uczeń otrzymuje 400 zł, od średniej 5,6 do do 5,79 jest to już kwota 500 zł, od 5,8 do 5,99 – 600, a pełne 6,00 – to nagroda w wysokości 800 zł. I taką uzyskało aż 13 uczniów.

 

Kolejną tegoroczną zmianą było to, że przy nieco słabszych wynikach nauczania, ale nie mniej niż 4,00 średniej ocen symboliczna nagrodę w wysokości 100 zł otrzymali też uczniowie, którzy mają w swym dorobku sukcesy sportowe. W sumie, wraz z nagrodami za osiągnięcia na niwie kultury, uhonorowana została praca edukacyjna i wysiłek sportowy bądź kulturalny (czasem i w dwóch dziedzinach) aż 213 uczniów.

 

Komentarz po komentarzach

 

Informacja o tegorocznych nagrodach ukazała się wcześniej na naszej stronie facebookowej. Przyznam szczerze, że ze względu na bardzo głęboką „alergię” do tzw. portali społecznościowych, rzadko tam zaglądam, ale zdarzyło się i zajrzałam. Przeczytałam komentarze. Później usłyszałam także te, które pojawiły się bezpośrednio po uroczystym honorowaniu uczniów. I po tych komentarzach mi nasuwa się jeden, w postaci pytania: szanowni rodzice, dlaczego i w imię czego krzywdzicie własne dzieci?
Niestety, jestem też przekonana, że samo takie pytanie nie wystarczy. Wymaga uzasadnienia. Oto ono.


Reklama

 


Od lat, wielu lat, gmina przyznaje nagrody pieniężne najlepszym uczniom. Była w tej dziedzinie prekursorem. Nie dość, że pierwsza, to tych nagród przyznaje najwięcej, najczęściej i najhojniej. I pięknie. Tylko nikt chyba nie przewidział efektów ubocznych, a te, najdelikatniej rzecz ujmując, są żenujące, wręcz żałosne.
Argument pierwszy. Kilka dni temu redakcyjny przyjaciel przekonywał mnie, że wcale niemała grupa rodziców przed końcem roku szkolnego (semestru), nachodzi nauczycieli i błaga, grozi, żąda (odpowiednie skreślić) podwyższenia oceny z przedmiotu(ów), by dziecko „łapało” się na wymaganą średnią. Co gorsza – podkreślał – nauczyciele, głównie w miejskich szkołach, bo gminni uczniowie to jakby nie ich, tym „prośbom” się mniej czy bardziej ochoczo poddają. Zatem drodzy (tacy) rodzice: idziecie później ze swą wyedukowaną „doskonale” latoroślą po nagrodę i gratulacje i jesteście dumni. Ale z czego? Czy z dzieci, które już uczycie oszukaństwa i kombinowania, krzywdząc je w ten sposób czy z własnego poniżania się dla paru groszy? O „rzetelności” nauczycieli, którzy takie prośby spełniają – nie ma co wspominać.

 


Argument drugi. Sporadycznie, ale występują sytuacje, kiedy rodzina (mama i tata) mieszkają w Szczytnie, jednakże swoje dobrze uczące się dziecię formalnie meldują u dziadków, cioć czy wujków, byle na terenie gminy, bo to właśnie miejsce zameldowania (a nie pobierania nauki) stanowi o przyznaniu nagrody gminnej. Do tych, którzy wpadli na ten pomysł, kieruję te same pytania, jak przy argumencie pierwszym. Może tylko bez dumy z własnego poniżania, a zadowolenia z osobistego cwaniactwa. Tak czy inaczej – uczycie swoje dzieci jak oszukiwać i wręcz kraść, bo nazywając rzecz po imieniu – wyłudzacie kasę nagrodową.

Reklama

 


Argument trzeci. W komentarzach kuluarowych i na facebooku posypały się gromy na gminne władze za nagrody dla sportowców w wysokości 100 zł. No bo jak? Tak MAŁO?! A może za dużo? Sport to hobby. Świetnie, że dzieciaki się do niego garną, że uprawiają, że mają sukcesy i wyniki, ale wciąż to jest tylko hobby. A żaden samorząd nie ma obowiązku finansowania, w jakikolwiek sposób, indywidualnych upodobań mieszkańców. Czy jak ktoś będzie miał fantastyczny zbiór np. starych kalendarzy, to będzie miał prawo oczekiwać, że mu gmina czy miasto wyłoży kasę na kolejny okaz? Jest przysłowie: darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Rodzice, babcie, dziadkowie, ciocie i sąsiadki młodych sportowców: zapamiętajcie je – ze zrozumieniem.

 


I najważniejsze: zapomnieliście Państwo (mam wciąż nadzieję, że nieliczni z Was) o tym, że te pieniądze, te nagrody – należą do Waszych dzieci. Zanim zacznie się plwać na otoczenie, należałoby spytać syna czy córkę, czy się z tej nagrody cieszy, czy wie i czuje, że na nią naprawdę zasłużył/a, czy jest z niej dumny/a. Jeśli tak jest, to nie niszczcie tego dziecięcego zadowolenia, poczucia dumy i własnej wartości Waszych dzieci swoją dorosłą „uczciwością”.

Halina BielawskaKomentarze do artykułu

Sport to hobby. ? Założę się że na Dni i Noce Szczytna klaskała pani panu Bukowieckiemu który chyba z tego \"hobby\" żyje. Nie przypominam sobie jak poprzedni włodarze miasta wręczali panu Bukowieckiemu nagrody pieniężne aby pani nazywała to hobby. Tak jak przedmówca napisał niech Wójt zostawi nagrody za naukę i tyle. Jeżeli nie to niech dzieli te pieniążki tak aby nikt nie czuł się gorszy. A tak na marginesie to czy na zdjęciach widać jakiegoś sportowca? Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda ? To wójt był łaskawy, mógł dać po \"dychu\" a dał po 100.

Juras

\"Czy jak ktoś będzie miał fantastyczny zbiór np. starych kalendarzy, to będzie miał prawo oczekiwać, że mu gmina czy miasto wyłoży kasę na kolejny okaz?\" A doczytała pani że nagrody były za wyniki nauczania oraz sukcesy na niwie sportowej i kulturalnej. To nie nagrodzeni ale nagradzający ( Wójt ) Ustalił takie a nie inne grupy nagradzanych. Jak w przyszłym roku doda do tych grup zbierających kalendarze to mogą także oczekiwać godnych nagród. Jeśli są nagrody za sport, kulturę czy naukę to nie rozdzielajmy tego na hobby lub nie bo to się \"kupy\" nie trzyma. Najlepiej wyrzucić z nagradzania sport i kulturę, notabene niema takiego przedmiotu w szkole, zostawić naukę i będzie pani zadowolona.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zal was sciska ? Sami nie nosicie maseczek ale komentowac to pierwsi . ludzie jestescie zalosni

  Uczestnik


  2020-08-04 18:01:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Jak jeść popcorn i pić kawę w maseczce?

  Ale ale


  2020-08-04 14:24:23
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

  do szary obywatel


  2020-08-04 13:07:07
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

  szary obywatel


  2020-08-04 12:11:21
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

  Anna


  2020-08-04 10:56:40
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

  mAREK


  2020-08-04 09:49:11
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

  KORONA


  2020-08-04 09:26:10
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zabawa fajnie a gdzie maseczki


  2020-08-04 06:17:54
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

  ika


  2020-08-03 22:22:08
 • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
  Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

  wdzięczny raz jeszcze


  2020-08-03 17:08:35