Wtorek, 31 Marzec, Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Najlepsi z najlepszych z nagrodami wójta


Blisko 100 tysięcy złotych wypłaciła gmina Szczytno swoim najmłodszym mieszkańcom, honorując w ten sposób ich wyniki nauczania oraz sukcesy na niwie sportowej i kulturalnej. Wysokie noty w szkołach uzyskało na koniec roku aż 185 uczniów.Ciekawostką może być to, że aż 119 nagrodzonych sztubaków to uczniowie szkół miejskich, tyle że mieszkający na terenie gminy. Rekordzistką w kształceniu (wystawianiu wysokich ocen) jest szczycieńska „szóstka”, bo z jej murów wywodzi się aż 61 laureatów gminnych nagród.

 

- To w sumie więcej aż o 50 osób, niż w roku ubiegłym – podkreśla z zadowoleniem wójt Sławomir Wojciechowski.

 

W tym roku zmieniono nieco kryteria przyznawania nagród, różnicując ich wysokość w zależności od uzyskanej średniej. Nadal dolną granicę, która daje szansę na kasę, jest średnia 5,4. Przy wysokości do 5,59 uczeń otrzymuje 400 zł, od średniej 5,6 do do 5,79 jest to już kwota 500 zł, od 5,8 do 5,99 – 600, a pełne 6,00 – to nagroda w wysokości 800 zł. I taką uzyskało aż 13 uczniów.

 

Kolejną tegoroczną zmianą było to, że przy nieco słabszych wynikach nauczania, ale nie mniej niż 4,00 średniej ocen symboliczna nagrodę w wysokości 100 zł otrzymali też uczniowie, którzy mają w swym dorobku sukcesy sportowe. W sumie, wraz z nagrodami za osiągnięcia na niwie kultury, uhonorowana została praca edukacyjna i wysiłek sportowy bądź kulturalny (czasem i w dwóch dziedzinach) aż 213 uczniów.

 

Komentarz po komentarzach

 

Informacja o tegorocznych nagrodach ukazała się wcześniej na naszej stronie facebookowej. Przyznam szczerze, że ze względu na bardzo głęboką „alergię” do tzw. portali społecznościowych, rzadko tam zaglądam, ale zdarzyło się i zajrzałam. Przeczytałam komentarze. Później usłyszałam także te, które pojawiły się bezpośrednio po uroczystym honorowaniu uczniów. I po tych komentarzach mi nasuwa się jeden, w postaci pytania: szanowni rodzice, dlaczego i w imię czego krzywdzicie własne dzieci?
Niestety, jestem też przekonana, że samo takie pytanie nie wystarczy. Wymaga uzasadnienia. Oto ono.


Reklama

 


Od lat, wielu lat, gmina przyznaje nagrody pieniężne najlepszym uczniom. Była w tej dziedzinie prekursorem. Nie dość, że pierwsza, to tych nagród przyznaje najwięcej, najczęściej i najhojniej. I pięknie. Tylko nikt chyba nie przewidział efektów ubocznych, a te, najdelikatniej rzecz ujmując, są żenujące, wręcz żałosne.
Argument pierwszy. Kilka dni temu redakcyjny przyjaciel przekonywał mnie, że wcale niemała grupa rodziców przed końcem roku szkolnego (semestru), nachodzi nauczycieli i błaga, grozi, żąda (odpowiednie skreślić) podwyższenia oceny z przedmiotu(ów), by dziecko „łapało” się na wymaganą średnią. Co gorsza – podkreślał – nauczyciele, głównie w miejskich szkołach, bo gminni uczniowie to jakby nie ich, tym „prośbom” się mniej czy bardziej ochoczo poddają. Zatem drodzy (tacy) rodzice: idziecie później ze swą wyedukowaną „doskonale” latoroślą po nagrodę i gratulacje i jesteście dumni. Ale z czego? Czy z dzieci, które już uczycie oszukaństwa i kombinowania, krzywdząc je w ten sposób czy z własnego poniżania się dla paru groszy? O „rzetelności” nauczycieli, którzy takie prośby spełniają – nie ma co wspominać.

 


Argument drugi. Sporadycznie, ale występują sytuacje, kiedy rodzina (mama i tata) mieszkają w Szczytnie, jednakże swoje dobrze uczące się dziecię formalnie meldują u dziadków, cioć czy wujków, byle na terenie gminy, bo to właśnie miejsce zameldowania (a nie pobierania nauki) stanowi o przyznaniu nagrody gminnej. Do tych, którzy wpadli na ten pomysł, kieruję te same pytania, jak przy argumencie pierwszym. Może tylko bez dumy z własnego poniżania, a zadowolenia z osobistego cwaniactwa. Tak czy inaczej – uczycie swoje dzieci jak oszukiwać i wręcz kraść, bo nazywając rzecz po imieniu – wyłudzacie kasę nagrodową.

Reklama

 


Argument trzeci. W komentarzach kuluarowych i na facebooku posypały się gromy na gminne władze za nagrody dla sportowców w wysokości 100 zł. No bo jak? Tak MAŁO?! A może za dużo? Sport to hobby. Świetnie, że dzieciaki się do niego garną, że uprawiają, że mają sukcesy i wyniki, ale wciąż to jest tylko hobby. A żaden samorząd nie ma obowiązku finansowania, w jakikolwiek sposób, indywidualnych upodobań mieszkańców. Czy jak ktoś będzie miał fantastyczny zbiór np. starych kalendarzy, to będzie miał prawo oczekiwać, że mu gmina czy miasto wyłoży kasę na kolejny okaz? Jest przysłowie: darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Rodzice, babcie, dziadkowie, ciocie i sąsiadki młodych sportowców: zapamiętajcie je – ze zrozumieniem.

 


I najważniejsze: zapomnieliście Państwo (mam wciąż nadzieję, że nieliczni z Was) o tym, że te pieniądze, te nagrody – należą do Waszych dzieci. Zanim zacznie się plwać na otoczenie, należałoby spytać syna czy córkę, czy się z tej nagrody cieszy, czy wie i czuje, że na nią naprawdę zasłużył/a, czy jest z niej dumny/a. Jeśli tak jest, to nie niszczcie tego dziecięcego zadowolenia, poczucia dumy i własnej wartości Waszych dzieci swoją dorosłą „uczciwością”.

Halina BielawskaKomentarze do artykułu

Sport to hobby. ? Założę się że na Dni i Noce Szczytna klaskała pani panu Bukowieckiemu który chyba z tego \"hobby\" żyje. Nie przypominam sobie jak poprzedni włodarze miasta wręczali panu Bukowieckiemu nagrody pieniężne aby pani nazywała to hobby. Tak jak przedmówca napisał niech Wójt zostawi nagrody za naukę i tyle. Jeżeli nie to niech dzieli te pieniążki tak aby nikt nie czuł się gorszy. A tak na marginesie to czy na zdjęciach widać jakiegoś sportowca? Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda ? To wójt był łaskawy, mógł dać po \"dychu\" a dał po 100.

Juras

\"Czy jak ktoś będzie miał fantastyczny zbiór np. starych kalendarzy, to będzie miał prawo oczekiwać, że mu gmina czy miasto wyłoży kasę na kolejny okaz?\" A doczytała pani że nagrody były za wyniki nauczania oraz sukcesy na niwie sportowej i kulturalnej. To nie nagrodzeni ale nagradzający ( Wójt ) Ustalił takie a nie inne grupy nagradzanych. Jak w przyszłym roku doda do tych grup zbierających kalendarze to mogą także oczekiwać godnych nagród. Jeśli są nagrody za sport, kulturę czy naukę to nie rozdzielajmy tego na hobby lub nie bo to się \"kupy\" nie trzyma. Najlepiej wyrzucić z nagradzania sport i kulturę, notabene niema takiego przedmiotu w szkole, zostawić naukę i będzie pani zadowolona.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  To, że to niebezpieczne i głupie zachowanie - nie ulega wątpliwości - podobnie jak jazda po pijanemu. Ale nie uważam, aby z tego powodu napiętnować wszystkich 60+. O wiele więcej takich delikwentów znajduje się w populacji 60-. O czym świadczą dzisiaj wprowadzone dodatkowe restrykcje. Z poważaniem dla tych, którzy umieją się sprawnie wypowiadać tylko w polskiej łacinie, a brak im słów w języku polskim.

  Śmieszek


  2020-03-31 16:50:41
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Przykro mi, że z 19 wersów tekstu zrozumiałeś tylko ten \"z jajami\" - będącego, nota bene, alegorią. Nie świadczy to o Twojej wysokiej inteligencji. Ponieważ mało rozumiesz, streszczę Ci resztę. To nawiązanie do ślubowania składanego przez Burmistrza cyt. \"powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta\". Jak można mówić o pomyślności mieszkańców i - w trosce o nich - braku zgody (na szczeblu samorządowym) na organizację wyborów, jak się ma na przeciwwadze jedynie słowne zapewnia o swojej \"odwadze\"!!!

  Do Wyborca


  2020-03-31 16:46:29
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Wpierdol i na łańcuch

  Gieniu


  2020-03-31 16:29:12
 • Strażak i radny ostrzega przed naciągaczami na... czujnik
  problem stanowi polskie prawo, które pozwala wszelkiego rodzaju naciągaczom na rozwinięcie \"biznesu\". Nawet w razie udowodnienia oszustwa będzie mała szkodliwość czynu. Niestety do grona naciągaczy dołączają również takie firmy jak Energa-Obrót S.A., która poprzez swoich przedstawicieli krążących po domach w czasie epidemii, wmawia mieszkańcom konieczność zawarcia aneksów do umów o dostarczanie energii. Wezwana policja stwierdziła jedynie, że przedstawiciel \"jest prawdziwy\".

  novi59


  2020-03-31 16:07:44
 • Dominik Górski pokieruje lecznictwem szpitala
  Już dawno trzeba było Zarębe wypędzić. Nowemu no cóż życzyć powodzenia chodź nie będzie miał łatwo!!

  Alisherov


  2020-03-31 14:52:12
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Jestem zdania, że zamiast nowego samochodu Pan powinien dla przykładu otrzymać karę w wysokości przeznaczonych funduszy na auto. A tak poważnie. Jak można podczas tak poważnej sytuacji \"myśleć\", że już można wyjść. Czy ludzie nie mają kalendarzy, zegarków, notatników? Jeśli został mu jeden dzień to dosolić dla przykladu 3000-4000 zł kary. Być odpowiedzialnym to również ponosić konsekwencje...

  Tomcio


  2020-03-31 14:29:48
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Takie osoby co olewają to dać im mandat 30.000 zł to będą przestrzegać!

  Paweł


  2020-03-31 13:31:39
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Tu po tych niektórych komentarzach widzę, że nie zdają sobie sobie sprawy z tego do czego te wybory w okresie panującej zarazy mogą doprowadzić. Teraz z wieży Ratusz za pomocą głośników jest głoszone - NIE WYCHODZ Z DOMU. A oni widzę, że chętnie by to ostrzeżenie zamienili na - JDZ NA WYBORY. Żeby być takim usłużnym władzy rządzącej - to wielka przesada !!!

  Jestem przeciw wyborom


  2020-03-31 12:59:38
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Zdecydowana większość z nas siedzi w domach, a wychodzi, kiedy musi. Zaciskamy zęby i cierpimy, bo to nie jest normalne. Ale niestety, wielu ma to w d...e i szydzi z ludzi odpowiedzialnych. Mam nadzieję, że sąd właściwie oceni takie postępowania.

  szary obywatel


  2020-03-31 12:18:58
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Krzesło

  Zygi


  2020-03-31 12:15:53