Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Najbardziej oblegany Zespół Szkół nr 1 zaprasza


Blisko 800 uczniów uczęszcza do Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Szczytnie. To najbardziej oblegana szkoła wśród szczycieńskich trzech zespołów.Podstawą kształtowania kierunków nauczania jest analiza potrzeb rynkowych.

 

- To właśnie w oparciu o te potrzeby uruchomiliśmy w ubiegłym roku nowe technikum o specjalności logistyka – mówi dyrektor Małgorzata Folga. - Zainteresowanie nauka w tym technikum przerosło nasze oczekiwania. Chociaż nabór zakończył się w sierpniu, to jeszcze we wrześniu mieliśmy sporo zapytań i próśb od młodzieży i rodziców, mających nadzieję, że znajdzie się jeszcze w tej klasie miejsce. I chociaż klasy, zgodnie z odgórnymi wymogami, nie powinny być liczniejsze niż 30 uczniów, to akurat logistyki uczy się 34 młodych ludzi.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie Małgorzata Folga.

Pierwszy i drugi rok nauczania to w większości zagadnienia, które pokrywają się z innymi kierunkami edukacji. Nie ma więc problemu z nauczycielami – specjalistami w zakresie przedmiotów zawodowych.

 

- Jednocześnie z uruchomieniem tego kierunku czterech czy nawet pięciu nauczycieli zawodu podjęło studia podyplomowe o specjalności logistyk – spedytor – podkreśla dyrektor Folga. - To gwarantuje, że nasi uczniowie będą dobrze przygotowani do tego zawodu.

 

Logistyk – to oczywiście nie jest jedyne 5-letnie technikum, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 1. Poza tym są jeszcze trzy, kształcące mechaników, informatyków oraz techników rachunkowości. Wcześniej w Zespole istniały także licea, ale zostały wygaszone. - Jesteśmy zespołem szkół zawodowych, uznaliśmy więc, że klasy licealne do nas nie pasują – wyjaśnia dyrektor.

 

Potrzeby rynkowe są też podstawą do kształtowania kierunków w 3-letnich szkołach branżowych.

 

- W odpowiedzi na te potrzeby kilka lat temu zaczęliśmy kształcić młodych ludzi w zawodzie mechanik – operator maszyn do produkcji drzewnej – przypomina Małgorzata Folga. - W czerwcu edukację w tym kierunku zakończy już drugi rocznik absolwentów. Poza tym w naszym Zespole można uzyskać uprawnienia mechanika maszyn skrawających. Mamy też klasę wielozawodową.

 

Każde z techników – to jedna klasa w poszczególnych rocznikach. Podobnie jest ze szkołami branżowymi. - Takie są przynajmniej wstępne założenia, kiedy tworzymy arkusze organizacyjne na kolejny rok szkolny. Bywa jednak i tak, że liczba chętnych jest tak duża, że musimy utworzyć i dwie klasy w którymś z kierunków nauczania.

 

Założenia na przyszły rok szkolny nie są jednak aż tak rozbudowane. Wynika to z oceny liczby tegorocznych absolwentów szkół podstawowych, która też jest brana pod uwagę przy planowaniu. Jak mówi dyrektor Folga, będzie ich w skali całego powiatu mniej niż w roku ubiegłym. - Dlatego wstępnie założyliśmy, że w klasach uczących mechaników obu specjalności w szkołach branżowych będzie się uczyć po 15 młodych ludzi. Są to jednak założenia i jeśli będzie potrzeba, to oczywiście przyjmiemy więcej chętnych.

 

Tych nie brakuje, bo dzięki zrealizowanemu kilka lat temu projektowi o wartości kilku milionów, szkoła dysponuje warsztatami wyposażonymi w nowoczesne urządzenia do nauki zawodu.

 

Zwiększenie liczby uczniów jest możliwe w przypadku szkół branżowych. Technika pozostaną jednoklasowe z maksymalną liczba 30 uczniów (wyjątkowo nieco wyższą).

 

- To dlatego, że z naszych bardzo dobrze wyposażonych pracowni specjalistycznych młodzież korzysta w grupach maksymalnie 15-17-osobowych. Pracownie są więc w pełni wykorzystane po 8-9 godzin lekcyjnych każdego dnia. Zwiększenie liczby klas, a tym samym grup spowodowałoby, że nauka byłaby dla naszych uczniów mniej komfortowa, a nam zależy na tym, by była ona jak najbardziej i przyjemna, i skuteczna.

 

W Zespole Szkół nr 1 naukę pobiera młodzież z całego powiatu. - Zdarza się, chociaż dość rzadko, że mamy też uczniów spoza powiatu – dodaje dyrektor Małgorzata Folga. - Chętni mogą zamieszkać w internacie przy ZS nr 3. Ten internat „obsługuje” wszystkie trzy szczycieńskie zespoły, ale naszych uczniów jest tam najwięcej. Bo też i nasz Zespół jest najchętniej wybieraną szkołą co sprawia, że mamy, w porównaniu z innymi zespołami, największą liczbę uczniów. Aktualnie dokładnie 792. Myślę, że wybór naszego zespołu przez starszych kolegów przekona tegorocznych absolwentów szkół podstawowych, że warto pójść ich śladem.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43