Poniedziałek, 30 Listopad, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza -

Reklama


Reklama

Nadleśnictwo Szczytno zaprasza po choinki


W Nadleśnictwie Szczytno świąteczną choinkę można kupić za 20 zł. Samodzielny i nielegalny wypad do lasu to – 500 zł mandatu. - Nie warto – mówi Anna Boruszewska-Cudak z Nadleśnictwa Szczytno. I zaprasza wszystkich do Nadleśnictwa Szczytno przy ulicy Sobieszczańskiego 4. Sprzedaż choinek rusza tam we wtorek, 17 grudnia i potrwa aż do 23.- Choinki, które oferujemy pochodzą z prawdziwego lasu, a nie z plantacji – mówi Anna Boruszewska-Cudak z Nadleśnictwa Szczytno. - Ale proszę się nie obawiać, nie są one specjalnie wycinane. Są drzewka, które i tak za jakiś czas musiałyby zostać wycięte podczas zabiegów pielęgnacyjnych lasu. Są to świerki, czyli drzewka, które są wpisane w naszą kulturę bożonarodzeniową. Zdecydowanie są bardziej ekologiczne niż te plastikowe, sztuczne.

 

We wtorek, 17 września rusza przedświąteczna sprzedaż drzewek z Nadleśnictwa Szczytno. Potrwa ona do 23 grudnia. Każdego dnia, z wyłączeniem niedzieli, na placu przed siedzibą nadleśnictwa przy ulicy Sobieszczańskiego 4 będzie można nabyć przepiękne świerki. Koszt drzewka waha się od 20 do 26 zł. Te największe, 5-metrowe, to wydatek 60 zł. Samodzielna wyprawa do lasu po choinkę może skończyć się nawet 500-złotowym mandatem. Nie warto.

 

- Nasz punkt sprzedaży czynny będzie od godz. 9 do 15.30 – mówi Anna Boruszewska-Cudak. - Choinki są tak spakowane, żeby ułatwić ich transport. Serdecznie zapraszam.

 

Nadleśnictwo do sprzedaży ma określoną ilość drzewek, dlatego im szybciej się zjawimy tym łatwiej będzie wybrać piękne drzewko.

 

- Takie drzewko może wytrzymać do miesiąca pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbany – mówi zastępca nadleśniczego Mariusz Karpiński. - W domu lub mieszkaniu, gdzie stoi musi być nieco chłodniej, nie powinno stać przy źródle ciepła, grzejniku, piecu, czy kominku. Ważne, aby wstawić choinkę też w stojak z wodą. W pierwszych dniach drzewko „pije” dużo. Jeśli zadbamy o wodę i niższą temperaturę to choinką spokojnie można cieszyć się nawet miesiąc.


Reklama

 

 

 

O wyższości naturalnej choinki nad sztuczną przekonuje też Nadleśnictwo Wielbark.

 

 

JAK TO JEST Z CHOINKAMI?

 

Choinka sztuczna, gdy przestanie się już jej używać, staje się kłopotliwym odpadem, który jest trudny do recyklingu, a nieprzetworzony będzie trwał przez kilkaset lat. To rozumieją wszyscy, od pierwszaków do seniorów. Kto jednak zastanawia się co się dzieje wcześniej? Kto bierze pod uwagę fakt, że plastik robi się z surowców nieodnawialnych (ropa naftowa, gaz), choinkę trzeba do nas przywieźć, najczęściej z Chin, zużywając jeszcze więcej ropy naftowej? Cały proces bezpowrotnie zużywa zasoby energetyczne, powoduje emisję szkodliwych substancji oraz CO2, prowadzi do zmian klimatycznych.

 

Na tym tle żywa choinka z europejskiej plantacji, którą wprawdzie pielęgnuje się, nawozi i transportuje, ale za to jest w pełni biodegradowalna, wydaje się już niezłym wyborem.

 

Ale mamy coś jeszcze bardziej przyjaznego dla przyrody i klimatu, całkowicie zgodnego z założeniami zrównoważonego rozwoju: CHOINKĘ Z LASU.

 

W okolicach takich jak nasza – niezbyt gęsto zaludnionych, za to z dużym udziałem lasów – prawie każdy może kupić naturalną choinkę w najbliższym nadleśnictwie. Najczęściej drzewka tam sprzedawane, czyli świerki, pochodzą z terenów pod liniami energetycznymi lub z cięć pielęgnacyjnych zwanych czyszczeniami. Polega to na wycinaniu części drzewek po to, żeby pozostałe mogły dalej swobodnie rosnąć. W ten sposób powierzchnia pozostaje pokryta drzewami, nadal wiąże dwutlenek węgla i wytwarza tlen, a produkt uboczny tego procesu – choinkę – możemy bez wyrzutów sumienia zabrać do domu.

Reklama

 

Żeby ograniczyć do minimum negatywne skutki świętowania Bożego Narodzenia w towarzystwie naturalnej choinki trzeba dobrze przemyśleć co zrobić z drzewkiem w styczniu. Najlepiej zużyć je „na własnym podwórku” jako ściółkę, podpórkę lub opał. Niektóre miasta, np. Olsztyn, organizują poświąteczną zbiórkę choinek, które potem razem z innymi zielonymi odpadami trafiają do kompostowni. Może mieszkańcy bloków w mniejszych miastach mogliby po świętach podarować swoją choinkę zaprzyjaźnionym działkowcom, właścicielom domów jednorodzinnych lub miłośnikom kompostowania? Najważniejsze, żeby nie trafiła na wysypisko razem z innymi odpadami.

 

Karolina Remuszko

Nadleśnictwo WielbarkKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Ciężarówka blokuje część drogi do Dźwierzut
  Duży może więcej. Jadą jak wariaty, i jest efekt...

  Land


  2020-11-29 20:24:34
 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  na budowę grodu pieniądze unijne to 90%, ale żeby złożyć wniosek trzeba mieć kompletną dokumentację z projektem, I tu jest problem skąd to wziąć.

  Adam


  2020-11-27 22:11:28