Reklama


Reklama

Nadleśnictwa rozdadzą darmowe sadzonki


W piątek, 18 września, wystartuje ogólnopolska akcja #sadziMY - posadź własne drzewko! Nadleśnictwa w całym kraju rozdadzą milion darmowych sadzonek. Do akcji włączają się oczywiście też nadleśnictwa działające w naszym powiecie, czyli: Korpele, Szczytno, Spychowo i Wielbark. - W naszym nadleśnictwie przygotowaliśmy do rozdania 120 drzewek – mówi p.o. zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Korpele Filip Falarz.Drzewka, całkowicie za darmo, będzie można otrzymać w godzinach od 9 do 15 przed siedzibą Nadleśnictwa Korpele. Podobnie będzie w innych nadleśnictwach na terenie naszego powiatu.

 

- Będziemy mięli specjalne stoisko na zewnątrz naszej siedziby, która znajduje się pod adresem Korpele 14 – mówi Filip Falarz. - Do akcji, zainicjowanej przez parę prezydencką, włączyło się 430 nadleśnictw w Polsce. Będziemy rozdawali sadzonki sosny, świerku i dębu.

 

Każdy, kto otrzyma sadzonkę, będzie mógł ją zasadzić na przykład przed swoim domem, czy w ogrodzie.

 

 

Z kolei leśnicy z Nadleśnictwa Szczytno przygotowali aż 500 sztuk drzewek.

 


Reklama

- To 5-letnie świerki, które idealnie nadają się na choinki bożonarodzeniowe, żywopłoty lub inne dowolne nasadzenia – mówi Anna Boruszewicz-Cudak, specjalista do spraw ochrony przyrody w Nadleśnictwie Szczytno. - Drzewka, całkowicie za darmo można odbierać w piątek w siedzibie Nadleśnictwa Szczytno w godzinach od 9.00 do 15.00. Sadzonki rozdajemy w ramach drugiej edycji akcji sdziMY.

 

 

Jak sadzić drzewka? - Przede wszystkim należy to zrobić albo wczesną wiosną, albo jesienią – instruuje p.o zastępcy nadleśniczego. - Należy wykopać odpowiednio głęboki dołek, aby w pełni zakryć szyję korzeniową. Po zasadzeniu i zasypaniu ziemią należy wokół drzewka zostawić dołek, zagłębienie, aby mogła gromadzić się tam woda. Sadzonkę należy zasadzić szybko, aby korzenie nie zdołały obeschnąć. Warto też, przez jakiś czas, regularnie podlewać nasze świeżo posadzone drzewko.

 

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa.

Reklama

 

- Z takich ciekawostek mogę powiedzieć, że w 1956 roku lesistość w Polsce była na poziomie około 20 procent, a dziś jest ona na poziomie około 30 procent – mówi pan Filip. - Takie akcje, która odbędzie się w piątek, mają właśnie pokazać, jak ważne jest zwiększanie zasobów przyrodniczych.

 

 

 

Pełniący obowiązki Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Korpele Filip Falarz zaprasza w piątek, 18 września po darmowe drzewko w ramach prezydenckiej akcji #sadziMY - posadź własne drzewko!

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze