Środa, 20 Listopad, Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Na Warmińskiej gaz w tym roku, Mazurska i Leśna wciąż czekają


Jedwabno będzie najprawdopodobniej pierwszą miejscowością w województwie, w której stanie duży zbiornik gazu, przesyłany do miejscowych odbiorców istniejącą siecią lokalną. - W przyszłym roku gaz popłynie w ulice Mazurską i Leśną – mówi z zadowoleniem wójt Sławomir Ambroziak.

 Gmina Jedwabno to spora biała plama na polskiej mapie gazowniczej. Nową główną linię dosyłową, wiodącą przez tę gminę, budowano już jakieś 12 lat temu, ale by mieszkańcy mogli z tego paliwa korzystać, potrzebne były dalsze inwestycje, już w obrębie gminy. Przyspieszeniu działań towarzyszyła odgórna dyspozycja rządowa, wg której państwowa spółka gazownicza miała polikwidować owe „białe plamy”. To jednak nie okazało się wcale takie łatwe.

 

- O możliwość poprowadzenia sieci w Nartach i przez Narty walczymy już kilka lat – mówi wójt Ambroziak. - Budowę uniemożliwiają jednak sprzeciwy mieszkańców.

 

 

Jak podaje wójt, w ostatnim czasie gmina wydała, już po raz czwarty, decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

 

- W odniesieniu do poprzedniej złożone zostały trzy protesty przez mieszkańców, którzy nie godzili się na sąsiedztwo linii gazowniczej. W kolejnej zmianie dokumentacji działki dwóch protestujących osób zostały ominięte. W Warchałach z kolei parcelę bardzo opornego mieszkańca wykupili właściciele hotelu. To trochę ułatwiło działania i dało więcej nadziei, więc obecnie przygotowywana jest już dokumentacja na budowę stacji redukcyjnej, która ma być usytuowana właśnie w Warchałach – wyjaśnia wójt.

 


Dopóki do głównej sieci nie będą mogły być podłączone jednocześnie wszystkie te trzy miejscowości (Jedwabno, Narty, Warchały), realizowane są przedsięwzięcia zastępcze. Takim właśnie jest usytuowanie w Jedwabnie dużego zbiornika gazu. Będzie on zaopatrywany jak stacje paliw: gaz do zbiornika dostarczą cysterny. Natomiast od zbiornika będzie on rozprowadzany do budynków w tradycyjny, sieciowy sposób.

 

- Najbardziej cieszy mnie to, że to rozwiązanie umożliwi likwidację dwóch kotłowni węglowych w gminnych budynkach – mówi wójt Ambroziak.

 

Ciekawostką jest to, że rozwiązanie „zbiornikowe” to autorski pomysł olsztyńskich gazowników. Zyskał odgórną akceptację i w Jedwabnie właśnie rozpoczęte zostanie jego wdrażanie.

 

Kwestie związane z tzw. gazyfikacją gminy były omawiane podczas spotkania mieszkańców, które miało miejsce w niedzielę, 6 października.Komentarze do artykułu

PROGAZ

GAZYFIKACJA tzw.wyspowa za pomocą LNG,czyli skroplonego gazu ziemnego to ogólnopolskie przedsięwzięcie Polskiej Spółki Gazownictwa,w skali kraju to jest kilkadziesiąt miejsc.W naszym powiecie:Jedwabno,Wielbark,Pasym.To już się dzieje.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2019-11-06 12:10:47

Powojenne niewybuchy wciąż groźne

 • Środa, 2019-10-30 09:49:35

Zamek wciąż pełen tajemnic (zdjęcia)

 • Czwartek, 2019-08-29 10:45:40

Rafał Kot wciąż zadziwia

 • Czwartek, 2019-08-29 10:42:52

SKS wciąż przy dnie

 • Środa, 2019-05-22 14:38:43

Ulgi dla seniorów wciąż modne


Komentarze

 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Za taki bałagan tylko pouczenie ? Widocznie policjanci nie szanują naszego miasta i zlitowali się nad kowbojami, co myślą, że im wszystko na drodze wolno. To, że wiozą duży ładunek to ich od niczego nie zwalnia. A wręcz przeciwnie powinni wykazać się większą kreatywnością i odpowiedzialnością.
  Autor: Zawiedzony
  2019-11-20 09:47:13
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Do tygodnik.szczytno.pl . TIR, dwa TIRy???? .TIR - Transport International Routier porozumienie z 1975 roku o przewożeniu towarów transportem drogowym, tabliczka zabezpieczająca uiszczenie opłaty celnej przez przewoźnika. Polska jako państwo członkowskie UE nie używa tych tablic, stosujemy je tylko gdy pojazd Wywozi , przywozi towar poza UE do kraju objętego poroz. Z 14.11. 1975r . Poprawnie - Ciągnik siodłowy z naczepa . Wiem że się czepiam, ale nie jestem TIRowcem, tylko kierowcą ciężarówki , a z TIRówek korzystają głównie przedstawiciele handlowi ????
  Autor: Kierowca Ciężarówki
  2019-11-20 09:37:44
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Przypomina mi to czasy minione. I sekretarz na kopalni do górników /towarzysze, nasi bracia towarzysze w Gdańsku marzną, zimno jest, trzeba więcej wyngla fedrować/. Chłopy narobili się, całe noce fedrowali, nie jedli, nie pili i 100 ton węgla więcej urobili. Węgiel na wagony załadowano i opisano kartką / dla marznących towarzyszy w Gdańsku/. Skład dojechał do Gdańska, już mają go rozładowywać a tamtejszy I sekretarz do swych towarzyszy /towarzysze jest nam zimno, w zimie zawsze jest zimno, towarzysze w Warszawie marzną, pokażmy im, że jesteśmy mężczyznami, pomożecie?-pomożemy/. W ten sposób skład z węglem pojechał do Warszawy. Tam kolejarz zerwał kartkę z opisem nadawcy i odbiorcy i przykleił następną o treści/dla towarzyszy w Moskwie w ramach solidarności narodów/. W ten oto sposób wszyscy mieli węgiel za darmo. Pieniędzy za węgiel nikt nie zobaczył. Przypadkiem tylko i mocą natury, węgiel ten słabo grzał bo i zima szczególnie mroźna była. Widać już wtedy ekonomistów mieliśmy nie od parady.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:36:12
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Jakie zmniejszenie wymiaru zatrudnienia? Jakie wypowiedzenia pracy? Wszystko się zgadza. Zamiast ciężkiej pracy na cały etat w szkole, będzie 3/4 etatu w szkole i 1/4 etatu na lodowisku. Niby mniejsze wynagrodzenie za pracę ale za jaka pracę. Trud i przyjemność w jednym. Przedmiotowy ubytek wynagrodzenia też jest wyłącznie pozorny. Ślizgawka kosztuję 200 tys zł.Z ekonomicznego punktu widzenia rachunek się spina. Nikt nie traci, no może niektórzy zyskują ale, nie bądźmy hejterami. Nie ładnie zazdrościć komuś, że ma więcej.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:11:37
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Sołtys który nawet nie wychodzi z domu i znając życie nawet nie zna wszystkich mieszkańców
  Autor: Mieszkaniec!
  2019-11-19 22:28:00
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Otóż to taka prawda , co za sołtys , podstawiony ? Śmiech na sali!
  Autor: Mieszkanka ...
  2019-11-19 22:22:58
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Nie mogę sobie wyobrazić, że lata lecą a w Szczytnie bez zmian. Wszyscy dookoła jakoś mogą, posiadają czy budują obwodnicę a u nas ogólna niemoc…… Ciekawy jestem, po co są wybory ?
  Autor: Ogólna Niemoc.
  2019-11-19 20:41:10
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Przecież to wcale nie chodzi o Pana D. czy innego. To chodzi o to, że wydano decyzję, która skrzywdziła wszystkich mieszkańców Szczytna, pana D. też, tylko on tego jeszcze nie rozumie! Ludzie!!! Jacyś niedouczeni decydenci zabrali wam wasz widok, waszą piękną panoramę miasta. Z jakiejkolwiek strony dojeżdżasz do miasta, to widzisz tego cudaka! Już nie da się zrobić miastu ładnego zdjęcia. Ani z daleka, ani od jeziora. Zajrzyjcie na stare widokówki. Na nich jezioro, dalej domki, a nad nimi wieże. Każda inna! Pięknie było, prawda? To wy wszyscy dostaliście po dupie. Piękne widoki teraz, to ma tylko ten, kto na to szkaradstwo wlezie. ????
  Autor: Ewa
  2019-11-19 18:50:48
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Nie mogę sobie wyobrazić jak duży musiał być pojazd który zepchnął ciągnik z takim ładunkiem. Czy to normalne że pasy dojazdowe do ronda nie zostały zamknięte przez pilotów podczas jazdy pod prąd?
  Autor: Łukasz A
  2019-11-19 18:17:10
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Z wpisów poniżej wynika że jak zawsze w Szczytnie: NIC SIĘ NIE DA ZROBIĆ. Ciekawe że w tak potężnej aglomeracji miejskiej jak Chorzele jakoś się da i można budować nawet obwodnicę. Ciekawe bardzo. Nic dziwnego że Szczytno gospodarczo stoi w miejscu, z taką mentalnością ludzi, że nic się nie da i nic nie można poradzić. Tylko płakać. Nic się w tym mieście nie zmienia.
  Autor: Wrocek56
  2019-11-19 15:52:22