Reklama


Reklama

Na Warmińskiej gaz w tym roku, Mazurska i Leśna wciąż czekają


Jedwabno będzie najprawdopodobniej pierwszą miejscowością w województwie, w której stanie duży zbiornik gazu, przesyłany do miejscowych odbiorców istniejącą siecią lokalną. - W przyszłym roku gaz popłynie w ulice Mazurską i Leśną – mówi z zadowoleniem wójt Sławomir Ambroziak.

 Gmina Jedwabno to spora biała plama na polskiej mapie gazowniczej. Nową główną linię dosyłową, wiodącą przez tę gminę, budowano już jakieś 12 lat temu, ale by mieszkańcy mogli z tego paliwa korzystać, potrzebne były dalsze inwestycje, już w obrębie gminy. Przyspieszeniu działań towarzyszyła odgórna dyspozycja rządowa, wg której państwowa spółka gazownicza miała polikwidować owe „białe plamy”. To jednak nie okazało się wcale takie łatwe.

 

- O możliwość poprowadzenia sieci w Nartach i przez Narty walczymy już kilka lat – mówi wójt Ambroziak. - Budowę uniemożliwiają jednak sprzeciwy mieszkańców.

 

 

Jak podaje wójt, w ostatnim czasie gmina wydała, już po raz czwarty, decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego.


Reklama

 

- W odniesieniu do poprzedniej złożone zostały trzy protesty przez mieszkańców, którzy nie godzili się na sąsiedztwo linii gazowniczej. W kolejnej zmianie dokumentacji działki dwóch protestujących osób zostały ominięte. W Warchałach z kolei parcelę bardzo opornego mieszkańca wykupili właściciele hotelu. To trochę ułatwiło działania i dało więcej nadziei, więc obecnie przygotowywana jest już dokumentacja na budowę stacji redukcyjnej, która ma być usytuowana właśnie w Warchałach – wyjaśnia wójt.

 

Dopóki do głównej sieci nie będą mogły być podłączone jednocześnie wszystkie te trzy miejscowości (Jedwabno, Narty, Warchały), realizowane są przedsięwzięcia zastępcze. Takim właśnie jest usytuowanie w Jedwabnie dużego zbiornika gazu. Będzie on zaopatrywany jak stacje paliw: gaz do zbiornika dostarczą cysterny. Natomiast od zbiornika będzie on rozprowadzany do budynków w tradycyjny, sieciowy sposób.

Reklama

 

- Najbardziej cieszy mnie to, że to rozwiązanie umożliwi likwidację dwóch kotłowni węglowych w gminnych budynkach – mówi wójt Ambroziak.

 

Ciekawostką jest to, że rozwiązanie „zbiornikowe” to autorski pomysł olsztyńskich gazowników. Zyskał odgórną akceptację i w Jedwabnie właśnie rozpoczęte zostanie jego wdrażanie.

 

Kwestie związane z tzw. gazyfikacją gminy były omawiane podczas spotkania mieszkańców, które miało miejsce w niedzielę, 6 października.Komentarze do artykułu

PROGAZ

GAZYFIKACJA tzw.wyspowa za pomocą LNG,czyli skroplonego gazu ziemnego to ogólnopolskie przedsięwzięcie Polskiej Spółki Gazownictwa,w skali kraju to jest kilkadziesiąt miejsc.W naszym powiecie:Jedwabno,Wielbark,Pasym.To już się dzieje.

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06
 • Podziękowali rolnikom z trud pracy (zdjęcia)
  Widzę, że maseczki pozakładane,,, i to prawidłowo,,

  X1


  2020-09-23 16:11:51
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Madki uspokujta sie, bo zadzwonie do Jaworowicz

  Prokreator


  2020-09-23 08:54:51
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Niezwykła osobowość, zdarzyło mi sie zobaczyć tą niesamowitą pełną pasji twórczość. Niestety nie zdarzyło mi sie wspołpracować, aczkolwiek z młodszą siostrą wiele razy. Utalentowane rodzeństwo, przesymatyczni ludzie, pełni entuzjazju i pozytywnej energii. Podziwiam. Życzę powodzenia w dążeniu do realizacji marzeń i celów. Pozdrawiam serdecznie, wszystkiego dobrego.

  Katarzyna Sławińska


  2020-09-23 01:35:43
 • W naszych lasach pojawiła się modliszka (zdjęcia)
  Pierwszą Modliszkę przypadkowo znalazłem na trasie na Strugę już w roku 2000 oraz Turkuć Podjadek,który miał ok.5 centymetrów i wyglądał niesamowicie.

  HANS


  2020-09-22 22:46:12
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Powodzenia w poszerzaniu terytorium tego NIEBA, zarażaj swoim optymizmem i życzliwością wszystkich wokół siebie, a talent, który masz niech będzie dla Ciebie szerokim terenem nowych wyzwań i sukcesów. Świat stoi przed Tobą otworem, bierz garściami dobro z niego płynące.

  Mirosława Lipka


  2020-09-22 21:48:12
 • Schronisko młodzieżowe odzyska dawny blask (zdjęcia)
  Takie schronisko aż się prosi w b. SP1/Gimnazjum 1 - obecnie budynku SP3. Niemiec wybudował szkołę ok. 100 lat temu,to niech budynek nadal służy młodziezy.

  ika


  2020-09-22 20:23:04